Halk korkuyu yıktı

TGB önderliğinde 30 bin yurttaş Şişli’ye akın etti. ABD’nin 19 Mayıs öncesi Türkiye’de korku ortamı yaratmak için yaptığı ‘terör tehdidi’ açıklamalarına halk alanlara inerek meydan okudu

Halk korkuyu yıktı
20 Mayıs 2016 Cuma 10:09

İstihbarat Servisi / Fotoğraflar: Alpay Tuğlu, Akadur Töleğen, Irmak Mete

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) önderliğinde dün 30 bin vatansever yurttaş Şişli’deki Atatürk Evi önüne çıkarma yaptı. 19 Mayıs’ı Kurtuluş mücadelesinin ilk adımlarının atıldığı yerde kutlayan vatanseverler PKK terörüne, AKP’nin yeni anayasa girişimine ve Meclis Başkanı İsmail Karaman’a “Türkiye laiktir, laik kalacak” ve “Hepimiz Mehmediz, PKK’ya yeteriz” sloganlarıyla yanıt verdi.

İSTANBUL HALKINDAN BÜYÜK İLGİ
TGB, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda “Birinci Vazife Yürüyüşü” düzenledi. ABD Büyükelçiliği ise Türkiye’deki vatandaşlarını 19 Mayıs günü terör tehdidi karşısında dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarmıştı. ABD’nin Türkiye üzerinde yaratmak istediği bu korku ortamına Türk gençliği geçit vermedi. Türkiye’nin dört bir yanından gençlerin katıldığı ve İstanbul halkının büyük ilgi gösterdiği eylemde bölücü teröre, laklik düşmanlarına, yeni anayasa, başkanlık sistemi girişimlerine ve emperyalizme meydan okundu.


BİRÇOK KURULUŞ DESTEK VERDİ
Büyük yürüyüşte Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Amiral Cem Gürdeniz, Prof. Dr. Tolga Yarman, tiyatro oyuncusu Gülsen Tuncer, yazar Ataol Behramoğlu, yönetmen Engin Ayça, modacı Barbaros Şansal, Ressam Bedri Baykam ile gazilerimiz yer aldı. Ayrıca Vatan Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, 68’liler Birliği Vakfı, İstanbul İşçiler Derneği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Eğitim-İş gibi kuruluşlar da destek verdi.

AYDINLANMA ŞEHİTLERİ ANILDI
Yurttaşlar yürüyüş öncesinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak ardından İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından Dolmabahçe’ye doğru yürüyüş başladı. Kortej Uğur Mumcu anıtı önüne geldiğinde aydınlanma şehitlerinin isimleri haykırıldı. TGB’li ve TLB’li gençler yürüyüş güzergahında “Başkanlığa ve yeni anayasaya geçit yok. Yaşasın cumhuriyet”, “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Parasız bilimsel laik eğitim”, “Ey vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz” yazan dört sürpriz pankart açtılar. Grup askeri müzenin önüne geldiğinde ise “Ordu millet el ele tam bağımsız Türkiye” sloganı atıldı.
Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle yürüyen yurttaşlar “Hepimiz Mehmediz, PKK’ya yeteriz”, “Mehmetçik yenilmez Türkiye bölünmez”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Türkiye laiktir laik kalacak”, “Türk Kürt kardeştir Amerika kalleştir”, “Başkanlığa geçit yok demokratik Türkiye”, “Ya istiklal ya ölüm tam bağımsız Türkiye”, “Atatürk gençliği görev başında” sloganları attı. TGB ve TLB’nin hazırladığı “Başkanlığa geçit yok aydınlık Türkiye”, “Türkiye’yi Böldürmeyiz! Cumhuriyet’i Yıktırmayız!” yazılı pankartlar dikkat çekti. Anadolu’nun dört bir yanından İstanbul’a akın eden TGB’lilerin ve TLB’lilerin yanı sıra Avrupa’dan gelen TGB’liler de “Vatanın fikirleri gurbette yeşeriyor” yazılı pankartıyla yürüyüşte yerini aldı. Büyük buluşmada ezeli rakipler de bir araya geldi. Fenerbahçeli, Beşiktaşlı, Galatasaraylı taraftarlar Dolmabahçe’ye kol kola yürüdüler.

‘14 YILLIK ENKAZI KALDIRACAĞIZ’
Yürüyüş öncesi Şişli Atatürk Evi önünde biraraya gelen onbirler bando takımı eşliğinde marşlar söyledi. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın rotasını belirlediği evin önünde basın açıklamasını gerçekleştiren TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz “Bir yumruk gibi bir aradayız. Hepimiz cumhuriyetçiyiz. ABD’nin kara gücü iyi duysun; hepimiz Mehmetçiğiz. İsmail Kahraman iyi duysun; hepimiz laikiz, hepimiz devrimciyiz” dedi. Cengiz sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’yi Fethullahçı çeteden, PKK’dan, laiklik ve cumhuriyet düşmanı AKP’den temizleyeceğiz. Atatürk’ün programını iktidara taşıyacak bir TGB kuşağı geldi. Mehmetçikle yüreği çarpmayanı TBMM’de bulundurtmayacağız. Emine Erdoğan ‘90 yıllık enkazı kaldırdık’ dedi. Siz 90 yıllık Cumhuriyet’i kaldıramazsınız, ama biz sizin 14 yıllık enkazınızı kaldıracağız. Bu gençlikten korksunlar.”

12 YILA ‘YUH’
Yürüyüşün sonunda bir duyuru yapan Cengiz, İncirlik Üssü’nde ellerinde çuvallarla ABD askerini kovalayan TGB’liler hakkında iddianame hazırlandığını ve 12 yıl hapis istendiğini söyledi. Yurttaşlar duydukları bu haber karşısında “yuh” çekti. Sözlerine devam eden Cengiz şunları söyledi: “Bu iddianamelerin hükmünden korkmayız. 150 yıl ceza da verseniz vatanımıza Amerikan postallarını sokmayacağız. Türk gençliği Mehmetçiği vuran Amerika’ya 12 yıl hapis demeden her yerde cevap verecek. 19 Mayıs’ta evinize kapanın dediler ama bunu dinlemediniz. Cesaretinizden dolayı hepinizi bir kez daha kutluyorum.”


‘ÜMİDİN ŞÖLENİ’NDE BÜYÜK COŞKU
Büyük yürüyüşün ardından onbinlerce kişi “97 Yıllık Ümidin Şöleni” konserinde buluştu. Maçka’daki Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşen konserde Timur Selçuk, Brassolist, Pera, Oğuzhan Uğur, Feridun Düzağaç ve Mir Sanat Topluluğu sahne aldı. Konserde sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları yükseldi. Burada bir konuşma yapan TLB Genel Başkanı Bora Çelik “Bu büyük yürüyüş ile korku duvarlarını aştık” dedi. Daha sonra sahne çıkan Liselerarası Tekvando Şampiyonu TLB üyesi Büşra “Ben bu şampiyonluğu mücadelemize ve örgütüme borçluyum. Bu madalyonu örgütüme armağan ediyorum” diye konuştu.
Güney İsviçre Komünist Partisi temsilcileri de destek vermek için konsere katıldı. Ayrıca Suriye Devrimci Gençlik Birliği TGB’li gençlere yaptıkları yürüyüşten dolayı tebrik mesajı yolladı. TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz de konuşmasında “Ümitli olmak zordur. Karamsarlık ise çok kolaydır. Ama her zaman umutlu olmak ümidi yaşatmak en önemli meseledir. Türk genci tek başına kalsa bile ümidi yeşertir” dedi.


KOLTUK DEĞNEKLERİYLE 3,5 KİLOMETRE YÜRÜDÜ
Kortejin en önünde yer alan Gazi Ali Gümüştaş 3,5 kilometre yolu yürüdü. Gümüştaş, çevresindekilerin dinlenmesi yönündeki ricalarını da reddetti. Aydınlık’a konuşan Gümüştaş, şunları söyledi: “Ülkemizin bugünkü güneşine bir bakın, nasıl da parlıyor.
Bugünü kutlamamızı engellemek isteyenler, bu güneşin ateşinden korktukları için bunu yapıyorlar. Ama ne yaparlasa yapsınlar bu güneş onları sonsuza dek yakacaktır.” Yürüyüşe katılan Gazi Ertan Acır da, “Türkiye Cumhuriyetini yok etmeye çalışan gerici ve bölücülere ‘hayır’ demek için buradayız. Gazi Mustafa Kemal’le aynı ünvanı taşıyoruz. Bugün TGB’nin önderliğindeki bu yürüyüşte olmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.


Yürüyüş sırasında Aydınlık satışı yapıldı. Yürüyüş güzergahındaki büfelerde de Aydınlık kısa sürede tükendi.​

‘GEMİNİN ROTASI AYDINLIK’
Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz:
Bulunduğumuz bu bulvar 2016’daki Bandırma’nın güvertesidir. Geminin rotası aydınlıktır. Gençlik Türkiye’nin geleceğinin enerjisidir. Gençlerin gelecekte hak ettikleri özgürlüktür Türkiye’nin aydınlanmasına bağlıdır. 19 Mayıs’ta aydınlanmanın başlangıcıdır. O yüzden bu dalga büyüyecektir.
Tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer: Bu yürüyüşe katılmaktan onur ve gurur duyuyorum. Dünyada ve ülkede barış için, Mustafa Kemal için, gazilerimiz ve aziz şehitlerimiz için yürüyorum. Bu benim için insanlık ve yurttaşlık görevidir.
Yönetmen Engin Ayça: 19 Mayıs Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcıdır. Biz tekrar işgale uğramış ülke gibiyiz. Dolayısıyla bugün 19 daha da anlamlıdır. Kurtuluşa kadar artık her gün 19 Mayıs olmalıdır.
Ressam Bedri Baykam: Atatürk Cumhuryeti gençlerle beraber kurdu. Ben de Atatürk’ün sonsuza dek ona inanmış bir genci olarak buradayım. Cumhuriyet, aydınlanma, çağdaşlık kararlılığı göstermek için buradayım. Bu güzel yürüyüşü organize eden TGB’ye de destek vermek için buradayım.


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kurtuluş mücadelesinin ilk adımlarının atıldığı Şişli’den vatansever ile birlikte Dolmabahçe’ye yürüdü. Coşkulu sloganlarla İstanbul’u ayağa kaldıran yurttaşlar teröre lanet okudu.


TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz konuşmasında “Atatürk’ün programını iktidara taşıyacak bir TGB kuşağı geldi. Mehmetçikle yüreği çarpmayanı TBMM’de bulundurtmayacağız” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.