Göktürkler’in bayrağı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde üniformaları turkuaz renkte olan tek birliktir. Bu renk, tarihte “Türk” sözcüğünün ilk kez geçtiği Göktürkler’in bayrağından gelir. Bu birlik, Türklerin tarihini temsil eder, anlamlıdır.

Göktürkler’in bayrağı
20 Ağustos 2016 Cumartesi 12:46

Hikmet Çiçek
[email protected]

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde üniformaları turkuaz renkte olan tek birliktir. Bu renk, tarihte “Türk” sözcüğünün ilk kez geçtiği Göktürkler’in bayrağından gelir. Bu birlik, Türklerin tarihini temsil eder, anlamlıdır.
96 yıl önce 18 Temmuz 1920’de kuruldu. Adı, Meclis-i Milli Muhafız Takımı’ydı. Şubat 1920’den itibaren Mustafa Kemal’in refakat subayı olan Üsteğmen İsmail Hakkı Tekçe, Muhafız Takımı’nın ilk komutanı oldu. Takım, 9 manga, yani 90 askerden oluşuyordu. Anadolu’nun o zorlu yıllarında, birbiri ardı sıra patlak veren o gerici isyanlar döneminde Mustafa Kemal’i ve Meclis’i muhafaza edecek 9 manga asker. Zaten o tarihlerde Ankara’da bu Muhafız Takımı’ndan başka asker yoktu, cephedeydiler. Muhafız Takımı da Ankara’da az bir asker bırakarak 2. İnönü ve Sakarya savaşlarına ve Büyük Taarruz’a katıldı. Kurtuluş Savaşı’nda 7 Subay ve 15 er ve erbaşını şehit verdi.

TAKIM’DAN ALAY’A
1 Haziran 1927 tarihinde tabur teşkilatı genişletildi ve alay seviyesine çıkartıldı. 2. Dünya Savaşı günlerinde Meclis-i Milli Muhafız Alayı yeniden yapılandırıldı. Alay, Tugay seviyesine çıkartıldı ve Eylül 1939’da 64. Tugay adını aldı. 9 Mayıs 1940’ta ise tümen seviyesine çıkartıldı ve Çatalca’da konuşlandırıldı.
2. Dünya Savaşı’nın ardından tümen 1948 yılında lağvedildi. O dönemde tümene bağlı bir bölük Ankara’da bırakılmıştı. Bölük daha sonra yeniden yapılandırılarak önce tabur, daha sonra da alay seviyesine getirildi. 16 Mayıs 1953’te bugünkü adını yani Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı adını aldı. Muhafız Alayı, 1953 yılından itibaren Çankaya Köşkü ve TBMM’nin yanı sıra, İstanbul’daki milli saraylar ve Anıtkabir’i koruma görevlerini de üstlendi. 2 bin 500 kişiden oluşuyordu.

TEMSİL ÖZELLİĞİ OLAN TEK BİRLİK
Doğrudan Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı bulunan Muhafız Alayı’nda; kara, deniz ve hava kuvvetlerinden subay, astsubay ve erler görev yapıyordu. Alay komutanlığına teamüller gereği genellikle Cumhurbaşkanı’nın yaverliğini yapan albaylar atanıyor, yine teamüller gereği Muhafız Alayı’nda TSK’nın komuta kademesinde yükselme ihtimali yüksek olan başarılı kurmay albaylar görevlendiriliyordu.
Muhafız Alayı, TSK’nın bütün unsurlarını içeren ve temsil özelliği bulunan tek alayı niteliğindeydi. Resmi törenlerde, alayın tören birliği görev yapıyor, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan bütün devlet başkanları, başbakanlar bu tören birliği tarafından karşılanıyordu.

ERDOĞAN’IN ‘ÖZEL ÖRGÜTÜ’ MÜ?
Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, 15 Temmuz darbe girişimi bahanesiyle lağvedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni başdanışmanı SADAT’ın kurucusu eski özel harpçi, emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi oldu. Çiğdem Toker, Cumhuriyet’te 18 Ağustos 2016 günlü yazısında, “Erdoğan kendine muhafız alayı kuruyor” diye yazdı.
TSK’nın çeşitli birliklerinden emekli olmuş 23 subay ve astsubayın kurduğu ve başkanlığını Adnan Tanrıverdi’nin yaptığı SADAT, ilk olarak 2012’de Aydınlık gazetesi tarafından gündeme getirilmişti. Aydınlık, SADAT ile ilgili “Suriyeli ve yabancı militanlar, AKP Hükümeti’nin özel bir şirket olarak kurdurduğu SADAT tarafından eğitiliyor ve silahlandırılıyor” diye yazmıştı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.