‘Gezi bölücülere tokat oldu’

Haziran Ayaklanması’nın üzerinden üç yıl geçti. Türk bayraklarıyla sokaklara dökülen halkın yarattığı deprem iktidarı sarstı. TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz ‘Türk halkı Gezi’yle bölücülere sağlam bir tokat attı’ dedi

‘Gezi bölücülere tokat oldu’
31 Mayıs 2016 Salı 11:42

Irmak Mete
Bugün, Gezi Parkı’nda başlayan, daha sonra tüm Türkiye’yi saran Haziran Hareketi’nin üçüncü yıldönümü. Üç yıl önce bugün ne yaşandı? Gezi Parkı’na yeniden yapılmak istenen Topçu Kışlası’na karşı nöbet tutan yurttaşlara polisin orantısız müdahalesi Haziran Hareketi’nin işaret fişeği oldu. Eğitimde 4+4+4 sistemi, T.C.’nin kaldırılması, alkol yasağı, sözde açılım süreci, tertipler ve milli bayramların kutlanmasına getirilen yasaklardan rahatsız olan halk 31 Mayıs’taki bu müdahale ile sokaklara döküldü. Taksim Meydanı’nda başlayan direniş kısa sürede tüm yurtta bir ayaklanmaya dönüştü. Bütün meydanların ortak özelliği Türk bayrakları ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganı oldu.
19 Mayıs 2012’de İstiklal Caddesi’nde 250 bin kişiyle yürüyüş yapan, 29 Ekim 2012’de halkla Ankara Ulus Meydanı’ndaki barikatları yıkan Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Haziran Ayaklanması’nda da öne çıktı. TGB önderliğindeki Gazdanadam Festivali’nde yüzbinler toplandı. Gezi Parkı’nda kitlelere seslenen TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz’le Haziran Ayaklanması’nı konuştuk. Cengiz’in sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

| Haziran Ayaklanması neydi?
2013 Haziran Ayaklanması, öncesi ve sonrasıyla beraber düşünüldüğünde ciddi bir kırılma noktasıdır. Dünya ve Türkiye ölçeğinde mevcut sistemin çürümesine karşı önemli sonuçlar doğuran bir reflekstir. Sebep, dünyada 2008 ekonomik kriziyle beraber çökmeye başlayan emperyalist-kapitalist sistemdir. ABD’nin Türkiye’deki kolları AKP+PKK+F tipi örgüt koalisyonudur. Türkiye’yi bölme ve cumhuriyeti yıkma programının sahiplerine Türk halkı Haziran Ayaklanması ile sağlam bir tokat çakmıştır.

| O tokatın açılım masasını sarstığı değerlendiriliyordu. Şimdi açılım süreci bitti. Gezi’nin bunda bir etkisi oldu mu?
Bugün olmadığını iddia edebilecek hiç kimse yok. F Tipi Örgüt’ün dağıtılması da bu kapsamdadır. 2013 Haziranı’nda Türk halkı, 10 yıldır AKP’nin elinde olan psikolojik üstünlüğü eline aldı. Türkiye’nin 150 yıllık vatan ve hürriyet davasında, yeni bir dönemin kapıları açıldı.

| Nasıl bir dönem?
Gençlik ve halk özgür insanın, özgür vatanla mümkün olduğunu gördü. Türkiye’nin özgürleşmesi dönemini yaşıyoruz. ABD’nin Türkiye’deki üç kolunda üçer aşama gördük. AKP kendine karşı yönelen bu büyük kuvvet karşısında ilk aşamada elindeki tek fırsatı kullandı ve Öcalan üzerinden, PKK Haziran Ayaklanması’nı bölmek için Gezi’ye sokuldu. İkinci aşamada, F Tipi Örgütle ve üçüncü aşamada PKK ile ittifakı bozdu. Başka türlü iktidarda kalamazdı. F-tipi örgüt, ilk aşamada AKP’nin safında yer alırken, ikinci aşamada AKP ile ittifakı bozdu. Üçüncü aşamada kendini koruma çizgisine çekildi. PKK ise ilk aşamada açılım ortağı AKP’yi korurken, ikinci aşamada Haziran Ayaklanması’nın kuvvetini arkasına almaya oynadı. Üçüncü aşamada gerçek yüzünü gösterdi, terör eylemleriyle ABD piyonu olarak Türkiye’ye saldırı pozisyonuna geçti.

| Bu sonuçlarla beraber düşünürsek gençlik hareketi yakın dönemde nasıl gelişir? TGB’nin bu çerçevedeki planları nedir?
Haziran Cumhuriyetçiydi, kamucuydu, laikti ve Türkiye’nin birliğinden yanaydı. Bugün gençlik hareketi bu eksende gelişiyor. 19 Mayıs 2016 eylemimiz bunun en açık kanıtıdır. TGB vatan ve cumhuriyet düşmanı kuvvetleri, iktidarda ve TBMM’de barındırmayacak bir eylem çizgisi sürdürecektir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.