Gaziantep IŞİD’in merkezi olmuş

Suriye’deki iç savaştan en çok etkilenen illerimiz arasında yer alan Gaziantep’te başta IŞİD olmak üzere radikal İslamcı terör örgütleri cirit atıyor. Yoksulluk içindeki birçok mahallede IŞİD emirleri militan devşiriyor eğitim yapıyor

Gaziantep IŞİD’in merkezi olmuş
23 Ocak 2016 Cumartesi 12:40

Deniz Kahraman
Gaziantep’in Suriye krizi nedeniyle içinde olduğu toplumsal ve ekonomik sıkıntının belki de en önemli nedeni IŞİD... IŞİD’in kentteki varlığı, örgütün 2014 yılında Musul’u ele geçirmesinden öncesine dayanıyor. 2011 yılında Suriye’de çatışmaların başlamasından sonra ilk gelen sığınmacılar arasında radikal İslamcı grupların bulunması, o dönemde çok fazla kişinin dikkatini çekmemiş. Ancak, örgüt hızla Türkiye içinde yapılanırken, gerek Suriye sınırına komşu olması gerekse kentin dinsel ve mezhepsel yapısı nedeniyle Gaziantep adeta merkez konumuna alınmış. Düne kadar uluslararası IŞİD’ci trafiğinde de önemli bir aktarma noktası olmuş Gaziantep. Özellikle Avrupa ülkelerinden gelen “yabancı savaşçılar” yani teröristler, Gaziantep üzerinden sınırın öbür tarafına geçiriliyormuş. Ancak, ABD’nin İncirlik mutabakatı sonrasında yaptığı baskı sonucu, AKP sınır önlemlerini artırınca bu trafikteki yoğunluk azalmış. En azından şimdilik...

MİT VE EMNİYET RAPORLARI
İlginç olan, bu durumun, MİT’in ve Emniyet’in hemen bütün raporlarında yer alıyor olması. Alınan önlemler yine de kuşkulu... Kentte konuştuğumuz kim varsa, güvenlik birimlerinin kentte faaliyet gösteren radikal İslamcılar konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olduğunu söylüyor.
Anlatılanlara göre Emniyet birimleri, hangi mahallede kaç IŞİD’ci var, hangi evlerde yaşıyor, hangi camilere gidiyor, kimlerle görüşüyorlar bunların hepsini biliyorlar. Üstelik içlerinde polis muhbiri olanı da varmış. Kentteki IŞİD’cilerin önemli bir bölümü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı. Diğerleri de Suriyeli sığınmacılar ile birlikte gelenler... Sığınmacı kamplarından militan devşirmek için gösterdikleri faaliyetler, halk arasında sır değil.

ALEVİ DÜŞMANLIĞI
Hüseyin, o da taksi şoförü ama bir dönem kendi deyimi ile servis de çekmiş. “Çok IŞİD’ci taşıdım ben” diyerek giriyor lafa. Aslen Kahramanmaraşlı Alevi... Anlattıkları iyi bir gözlemci olduğunu gösteriyor:
“Burada tarikatlar çok etkin. AKP o yüzden kazanıyor. Yoksulluk da var. Kimse geleceğinden umutlu değil. Herkes kendine cennet arıyor. IŞİD burada çok kolay adam devşirebiliyor. IŞİD’ci olmayan da uyuşturucu müptelası oluyor. Alevilere de düşmanlar. Yani, buradan IŞİD’ci çıkmayacak da nereden çıkacak!”

‘VERİMLİ ALANLAR’
Anlatılanlara göre Gaziantep’in Güllüce Mahallesi, Adıyaman’dan, Şanlıurfa’dan göç etmiş aileler ile dolu. Militan devşirilmesi için çok verimli alanlar buralar... Suriye’den gelen IŞİD emirleri, bu ve benzeri mahallelerden militan devşirdikten sonra “aday militanları” belli bir süre doktrin eğitimine tabi tutuyor. Sonra devşirilmiş olan bu militanlar, iki ayda ya da 45 günde bir gruplar halinde sınırın öbür yanına geçiriliyor. Sonrası malum...
Örgütten kaçıp gelenlerin sayısı yok denecek kadar azmış. Kaçmaya niyeti olanlar ya da kaçma girişiminde bulunanlar hemen Suriye’de infaz ediliyormuş. Cihatçı örgütlerin Gaziantep şubeleri, gizliden gizliye değil, açık açık faaliyet gösteriyor. Özellikle, Gaziantep’in kenar mahalleleri sayılan Karayılan, Ünaldı, Perilikaya, Şehreküstü, Türkmenler semtlerinde, Kuran Kursu adı altında faaliyet gösteren merkezlere toplanan paraların ya da verilen yardımların, Suriye’deki cihatçı gruplara gittiğini hemen herkes biliyor.
Gaziantep, yurtdışından ya da yurt içinden, örgüte katılmak isteyenler için de önemli bir eğitim merkezi ya da aktarma noktası olmuş. Sistem düne kadar sorunsuz işlemiş. Son aylarda önlemler alındığı ve özellikle Ankara patlamasından sonra örgütün Gaziantep’te birden bire sessizliğe büründüğü söyleniyor. Yine anlatılanlara göre, Suriye’de yaralanan cihatçılar, sahipleri AKP’ye yakın olduğu bilinen özel hastanelerde tedavi görüyormuş.
Ezcümle, Suriye krizin yarattığı etki, Gaziantep gibi her açıdan umut vaat eden bir kentimizin adeta kanayan yarası durumuna gelmiş. Görünen o ki, Suriye’de sıkıntı devam ettiği, sığınmacılar kentin toplumsal ve ekonomik yapısını derinden etkilediği sürece toplarlanma fırsatı bulamayacak. Ancak, insanlar yine de umudunu korumak ve bu sorunun biran önce çözülmesiyle eski ışıltılı günlerine dönmek istiyorlar.

Gaziantep izlenimleri - 1: Gaziantep'te lüks kampGaziantep izlenimleri - 2: Kentte sessiz gerginlik


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.