Fişçi müdürün kirli sicili

TLB’li öğrencileri fişleyen Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’ın MEB’in tespit ettiği 7 suçtan dolayı ‘aylıktan kesme cezası aldığı ortaya çıktı

Fişçi müdürün kirli sicili
17 Haziran 2016 Cuma 11:32

Emine Dölek
[email protected]

Gerici eğitim politikalarına karşı liselerde başlayan isyan ve 365 lisenin ortak bildirisi üzerine okullara yazı göndererek, Türkiye Liseliler Birliği (TLB) üyesi öğrencilerin listesini isteyen Ordu İl Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’ın sicili bir hayli kabarık çıktı. Aydınlık, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2012’de başlatılan soruşturmanın raporuna ulaştı. MEB Denetçileri’nin “Aylıktan Kesme” cezası ile cezalandırılmasını istedikleri Karataş hakkındaki iddialar, hazırlanan raporda tek tek sıralandı.
Aydınlık’ın ulaştığı ‘Gizli’ ibareli rapora göre MEB, şikayet üzerine, 24 Nisan 2012 tarihinde, dönemin Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş’ın da aralarında bulunduğu Ataşehir ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile bazı okul müdürleri hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın sonunda, hakkında bir dizi yolsuzluk iddası bulunan, dönemin Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Şaban Karataş hakkındaki iddialardan 7’si kesinleşti ve Karataş’ın 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125 / C-a maddesi uyarıca 1/30 oranında “Aylıktan Keme Cezası” ile cezalandırılması istendi.

İSPATLANAN O 7 İDDİA
Bakanlık denetçilerinin raporunda, Karataş hakkındaki kesinleşen iddialar şöyle sıralandı:
1-Yeditepe Özel Eğitim Meslek Lisesi Müdürlüğü’nün, 2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okullara ve kurumlara erişimlerinin ücretsiz sağlanması ihalesine yalnızca bir firmanın katılmasına sepep olmak.
2- Yeditepe İşitme Engelliler Lisesi’nde 13 bin TL’ye mal olan kamera sisteminin 78 bin TL’ye fatura edildiğini bildiği halde işlem yapmamak.
3- Mal varlığındaki değişikliğe ilişkin, Mal Bildirim Beyannamesini zamanında vermemek.
4-Özel Eğitim’e ihtiyacı olan öğrencilerin okullara ve kurumlara erişimlerinin ücretsiz sağlanması kapsamında değerlendirme ekibi oluşturmamak.
5- Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okullarına servis araçları ile ücretsiz taşınmaları kapsamında, taşıma yapan araç ve şoförlere ait belgeleri almamak.
6- Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin okullara ve kurumlara erişimlerinin ücretsiz sağlanması ihalelerinde, refakatçi personel ücretlerinin, ihale yaklaşık maliyetine dahil edilmesini sağlamamak.
7- Hizmet araçlarının kullanımına ilişkin kayıtların tutulmasını sağlamamak.
TOKİ’den 22 Eylül 2010’da İstanbul Çekmeköy’de 250 bin TL’ye aldığı daireyi, Mal Bildirim Beyannamesinde belirtmediği ortaya çıkan Şaban Karataş, Milli Eğitim Denetçileri’ne verdiği ifadede, “Bu evi mal beyanımda belirtmememin sebebi, devretmeyi düşündüğümden dolayıdır. Ancak henüz devretmedim” dedi.
Bakanlık tarafından 24 Nisan 2012’de başlatılan ve 2 Ocak 2013’te tamamlanan soruşturma yaklaşık 1 yıl sürdü ve 214 bin 97 liraya mal oldu. Soruşturma sürerken Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü olan Şaban Karataş, bu süre içinde önce Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, ardından Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, son olarak da Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne getirildi.

İDDİALAR DUDAK UÇUKLATTI!
Milli Eğitim Bakanlığı Denetçileri tarafından hazırlanan raporada, Şaban Karataş hakkında sıralanan iddialar arasında yok yok. İspatlanan 7 suç dışında raporda yer alan diğer iddialardan bazıları şöyle:
- Kılıçarslan Tur ve taşeron bir yemek şirketine ortak olmak ve kendisine rüşvet vermeyen kantin sahiplerinin sözleşmelerini iptal etmek.
- Özürlü öğrencilerin taşıma ihalesini belli firmalar dışındaki firmalardan saklamak.
- Bağışları elden alan ve okulun banka hesabına yatırmayan okul yetkilileri hakkında işlem yapmamak.
- Senelik izni için memleketine makam aracı ile gitmek.
- Kurs araçlarını şahsi işlerinde kullanan yöneticiler hakkında işlem yapmamak.
- Bazı soruşturmalara kasten konuya vakıf olmayan kişileri atayarak soruşturmayı uzatıp, örtbas etmek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.