‘Fethullah Gülen yargılanmadan bu dava bitmez’

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Sabuncu, Azeri haber portalı Bizim Yol'a konuştu. Mehmet Sabuncu, F Örgütü'ne yapılan operasyon hakkında, "Fethullah Gülen hesap vermeden bu dava bitmez" dedi

‘Fethullah Gülen yargılanmadan bu dava bitmez’
08 Ocak 2015 Perşembe 18:15

Mehmet Sabuncu, AKP'nin F Örgütü'nü tasfiye etmeden iktidarını sürdüremeyeceğini söyledi. Sabuncu ayrıca, F Örgütü Operasyonu'ndan sonra Recep Tayyip Erdoğan'ın da BOP Eş Başkanlığı ve Cumhuriyet düşmanlığından yargılanacağını söyledi.

İşte ‘Bizim Yol’da yayınlanan o röportaj:

SORU: Geçen yılın 17 Aralık'ındaki olayların etkileri bu yılın 14 Aralıkında çıktı. Nasıl devam edecek?

YANIT: 14 Aralık operasyonlarına bakıldığında 17 Aralık'ın rövanşı denmesine rağmen, çok daha farklı bir olay olarak yorumlayabiliriz. AKP ve kamuoyunun ve bizlerin F tipi örgüt olarak tanımladığı Fethullah Gülen cemaati arasındaki kavga sonrası bu operasyonlar yapıldı deniyor. Ancak mevzunun perde arkası çok gerilere dayanıyor. F tipi örgüt, AKP'nin siyasi desteğini alarak bu ülkenin aydınlarını, siyasetçilerini, askerlerini, siyasi partilerini hedef alan saldırılar, tertipler gerçekleştirdi. Sahte CD'lerle komutanlar tutuklandı, parti faaliyetlerinden dolayı İşçi Partisi hedef alındı, Amerikan planlarının önünde engel olduğu için Türk Silahlı Kuvvetleri'ne saldırıldı. Ancak millet bu yalanlara inanmadı. Yıllarca bu tertiplerin sembol merkezi olan Silivri Cezaevi önünde, meydanlarda yüzbinler bu tertiplere karşı mücadele etti. Milletin mücadelesi sonucunda iki taraf da birbirini ateşe attı. İktidarları sarsılan AKP cemaate “paralel yapı”, cemaat de AKP'ye “hırsız” suçlamasıyla saldırdı. Ancak işin gerçeği milletin taarruzuydu. AKP iktidar gücünü elinde bulundurduğu için şimdi F tipine karşı operasyonlar yapıyor. 14 Aralık fotoğrafını bir de bu açıdan görmek gerekir, ki olayın esası da budur. Millet, önce bu yapıyı iktidarda tutan dinamiği, ittifakı bozdu, şimdi de sırasıyla bu ittifakın unsurlarını temizliyor. Yani 17 Aralık rövanşından çok milletin rövanşıdır bu operasyonlar.

SORU: Erdoğan-Gülen kavgası hala bitmedi mi?

YANIT: Bu mesele henüz bitmedi. Bilindiği üzere F tipi örgütün elebaşı Fethullah Gülen, ABD'de Pensilvanya'dadır. 1990'lı yılların sonunda dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi savcısı tarafından hakkında “CIA ajanı” olduğu gerekçesiyle hazırlanan iddianameden sonra bu ülkeye kaçmıştır. Fethullah Gülen, gelip hesap vermeden bu mesele bitmez. Tayyip Erdoğan da hedefinin bu olduğunu belli etmiştir. Ancak, Tayyip Erdoğan bunu yapmak zorundadır. Çünkü dayandığı tüm dinamikler çökmüştür. F tipi Tayyip Erdoğan'ın bütün açıklarını bilmektedir. ABD istihbaratının, gladyonun örgütlendiği F tipi örgüte operasyon yapmazsa kendi koltuğu sallanacaktır. Ancak onun çabası da boşunadır. Bu operasyonlar bittikten sonra, Tayyip Erdoğan da açılım, BOP eşbaşkanlığı, Cumhuriyet karşıtlığı nedeniyle mutlaka yargı önüne çıkarılacaktır.

SORU: Erdoğanın amacı nedir?

YANIT: Erdoğan, bu gelişmeleri fırsat bilerek, F tipi örgütle mücadele ederken, Cumhuriyet'in kazanımlarını da tasfiye etmeye çalışmaktadır. Amacı Başkanlık sistemi kurmak ve Parlamenter sistemi yoketmektir. Bunu ilericilik adına değil, Türkiye'yi Ortaçağ karanlığına sürüklemek için yapmaktadır. Ancak Türkiye'nin geçmişten bu yana güçlü olan ilerici, devrimci dinamiği bu plana izin vermeyecektir.

SORU: Erdoğan bu günlərdə sansasyonel açıklamasında dedi ki, "beni ve bir kısım bakanı hapis etmek istiyordular". Bu ne derecede gerçek idi?

YANIT: 17-25 Aralık operasyonlarında F tipinin böyle bir hedefi vardı. Daha önce de açıkladığımız üzere, yolsuzluklar üzerinden Tayyip Erdoğan'ı tasfiye edip, kendi iktidarlarını pekiştirmek istediler. Ancak devletin de desteğiyle F tipi bu hedefine ulaşamadı. Bu başarılsaydı, Tayyip Erdoğan cezaevine bile gönderilebilirdi. Gerçekleşmedi. Yine de bu durum Tayyip Erdoğan'ın ve çevresindekilerin yolsuzluk yaptığı gerçeğini de değiştirmez. Bu milletin tek kuruşunun hesabını Erdoğan ve kadrosundan sormak gerekir. Bu hesabı soracak güç, kendisi de her türlü pisliğe, tertibe bulaşmış F tipi örgüt değil, Türk milletidir ve hesabı er veya geç soracaktır.

SORU: Gene Erdoğan bu günlerde açıklama yaptı ki, "ben alışılmış cumhurbaşkanı değilim ve olmayacağı da". NEdir alışılmış cumhurbaşkanı? Ve Erdoğan kimlere ne mesaj veriyor?

YANIT: Belirttiğimiz gibi Başkanlık sistemini getirmek istiyor. Böylece Bakanlar Kurulu'nu kendi kontrol etmek ve daha aktif bir şekilde yürütmeyi idare etmek istiyor. Gayri resmi danışmanı Binali Yıldırım da geçenlerde bunu zaten açıkça ifade etti. Yıldırım, 2015 yılında Erdoğan'ın 2 ayda bir Bakanlar Kurulu'na başkanlık edeceğini açıkladı. Yine Kaçak Saray'ında gölge kabine kurduğu basına yansıdı. Yani mevcut bakanlıklara alternatif bakanlıklar kurarak, Kaçak Saray'dan Türkiye'yi idare etmek isteyecek. Ancak bunun gerçekleşme olasılığını çok zayıf görüyorum.

SORU: Yeni Fethullahçı avı ne vaad ediyor?

YANIT: Hepsi olmamakla birlikte, Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün gibi kritik bazı polis şefleri gözaltına alınmıştı. 14 Aralık'ta bu isimlere yine Tufan Ergüder, Mutlu Ekizoğlu gibi polis şefleri de eklendi. Hrant Dink suikastında rol aldığı her şekilde açığa çıkan Ramazan Akyürek ise hala dışarıda. 14 Aralık operasyonunda F tipi örgütlenmenin basın ayağı da hedef alındı. Ekrem Dumanlı ve Hidayet Karaca gibi isimler, bu tertiplerde kritik rol almıştı. Bu operasyon Basın özgürlüğü olarak nitelenemez. Ancak çok sayıda uzmanın ve hukukçunun dikkat çektiği bir nokta var. Bu örgütün kökü kurutulmak, inlerine girilmek isteniyorsa, mutlaka ve mutlaka Ergenekon ve Balyoz başta olmak üzere bu tertiplerdeki rolleri soruşturulmalıdır. Eğer bu yapılırsa işte o zaman bu örgüt çökertilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.