Eskişehir’in geleceğine AKP ipoteği

Eskişehir Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi 25 yıldır tartışılıyor ancak belediye meclisinin AKP’li üyelerinin ret oyları nedeniyle bir türlü hayata geçirilemedi. Aydınlık’a konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı, ‘Kentleşme adına bunu yapmak zorundayız’ dedi

Eskişehir’in geleceğine AKP ipoteği
27 Şubat 2016 Cumartesi 13:33

Gizemgül Yavuz / Eskişehir
Eskişehir’in gündeminden düşmeyen ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nden AKP’li meclis üyelerinin ret oylarıyla geçemeyen Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt anlattı.
Küçük Sanayi Sitesi’nin şehrin ortasında kaldığını ve her seçim döneminde Belediye Başkan adaylarının vaatleri arasında olduğunu belirten Kurt, “Bizden önceki dönemlerde sanayideki insanların iş yerlerini taşıyabilmeleri için birkaç kooperatif kurulmuş. Meslek grupları yeni iş yerleri yapmak üzere alan almış ve belediyeler de buraları kamulaştırmış. Ve bir çoğu iş yerlerini taşımış. Ama 20 yıl geçmiş sanayi çarşısı hala duruyor” diye konuştu.

‘DÖNÜŞMÜ HERKES İSTİYOR’
2010 yılında kendisi de Büyükşehir Meclisi Üyesiyken Odunpazarı Belediyesi’ne Sanayi Çarşısı’nın dönüşümü ile ilgili yetki verildiğini söyleyen Kurt, “Eskişehirde 10 tane daha kentsel dönüşüm alanı var. Onlar oy çokluğu ile Sanayi Çarşısı Projesi oy birliği ile kabul edildi. Sanayi çarşısının dönüşmesini herkes istiyor. O sırada Odunpazarı Belediyesi AKP’li bir başkan tarafından yönetiliyordu ve o başkan yetkinin kendisine verilmesini istedi. İktidar partisinin başkanı olduğu için iş hızlı olur diye biz CHP’li üyelere de bu teklif mantıklı geldi. Ancak ciddi bir iş yapılmadı ve iş yine sürüncemede kaldı” dedi.

‘AKP’Lİ ÜYELERİN TAVRI SİYASİ’
Kurt, “Başkanlığa gelmemizle hazırladığımız takvim doğrultusunda 2. yılın sonunda yapılması gereken işin yüzde 40’ını tamamladık. Ve 1/5.000 ölçekli planı 2015 Ekim ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderdik.
Önce incelenir diye Ekim ayında karar çıkmasını beklemiyorduk. Fakat Kasım ve Aralık ayında da karar çıkmadı. Proje komisyonda kaldı. Ocak meclisinden önce planı yapan şirket ile AKP’li meclis üyesi arkadaşları davet ettim. Onları bilgilendirdik ve sorularını cevapladık. Ama Ocak ayında da bir karar vermediler. Bunun üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 10 gün içerisinde karara bağlanması gereken dosyayla ilgili 4 ayda karar verilmediği için Şubat ayında yasadan kaynaklanan yetkisini kullandı ve dosyayı resen gündeme getirdi. Bu şekilde meclise gelen dosyanın komisyona yeniden gönderilmesi mümkün değil. Onun için o gün mutlaka karar verilmesi gerekir. Tartışmalar sürdü. Ara verip, iki uzlaşma yolları aradık. AKP’li meclis üyeleri uzlaşmaya yanaşmadı. Zaten tavırlarından itirazlarının siyasi olduğunu biliyorduk. Ret oyu verdiler” diye konuştu.
Başkan Kurt, Sanayi Çarşısı’nda mülkü olan ve kiracı olan tüm esnafla görüşüp, uzlaşmayı deneyeceğini ifade etti.

‘ESKİŞEHİR’İN YARARINA BİR ADIM’
İkna ettiklerinin imzalarını alacağını belirten Kurt, “Bu proje ile Küçük Sanayi Çarşısı düzenli olacak. Orada insan haklarına aykırı bir uygulama olmayacak. Tek dezavantajları hazır düzenlerinin bozulması. Ancak kentleşme adına bu zorunludur. Eskişehir’in yararınadır” dedi.

ESNAFTAN PROJEYE DESTEK
Sanayici Ali Tırman (64), “Komple taşınabilecekse iyi olur. Mülk sahiplerinin mağdur olmaması gerekir. Güzel bir şeyler yapılacağına inanıyorum” dedi. Halil Canavar (45) da şunları söyledi, “Menfaat hususunda siyasi olmadığı sürece biz kaldırmasından yanayız. Ama dükkan sahipleri kira ve taşınma gibi konularda yardım istiyor.” Küçük Sanayi Çarşısı’nın kaldırılmamasını isteyen esnaf Hüseyin Ertoy, “Taşınacağımız yerdeki dükkanlar bitmediği için taşınmayı istemiyorum. Ancak dükkanlar hazır olduğunda kaldırılabilir” dedi.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.