DTK: Özyönetimler silahlansın

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Türkiye’nin özerk bölgelere ayrılması gerektiğini öne sürdü.

DTK: Özyönetimler silahlansın
28 Aralık 2015 Pazartesi 13:47

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Türkiye’nin özerk bölgelere ayrılması gerektiğini öne sürdü. DTK toplantısı sonuç bildirgesinde özyönetimler için silahlanma yetkisi istendi. Bildirgede taleplerinin yeni anayasada yer alması gerektiği bildirildi.
Diyarbakır’da Cumartesi günü başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu toplantısı dün yayımlanan sonuç bildirgesiyle sona erdi. DTK Eşbaşkanları Selma Irmak ve Hatip Dicle tarafından okunan “Özyönetimlerle ilgili siyasi çözüm deklarasyonu” başlıklı bildiride öne çıkan ifadeler şöyle:
Abdullah Öcalan’ın 2013 nevruzunda bütün Türkiye ve dünya toplumlarına sunduğu tarihi açıklaması ve çağrısı böylesi tarihi bir zamanda yapılmıştı. Kuşkusuz ülkemizin sorunlarının çözümü derinlikli ve güvene dayalı bir müzakere temelinde Türkiye Büyük Millet Meclisi onayı ile gerçekleştirilmelidir.
İmralı’da yürütülen görüşmelerin sonlandırılarak varılan mutabakatın yok sayılması, başlatılan hava ve kara operasyonları sonrasında bazı il ve ilçelerde halk meclisleri özyönetim kararı almıştır. Özyönetim alanlarını hendekler ve barikatlarla savunma durumunu ortaya çıkarmıştır. Kürt halkının hukuki, siyasi ve statü talebi kabul edilmediği için Kürt halkı da kendi öz gücüne dayanan bir mücadele sürecine girmiştir.

ÖZERKLİK ŞART
Türkiye’nin tarihsel geçmişine, çok kültürlü ve çoğulcu toplum yapısına, kalabalık nüfus ve büyük coğrafya gerçekliğine en uygun yönetim modelinin demokratik özerklik olduğunu rasyonel düşünen herkes kabul etmektedir. Bu yönetim modeli aynı zamanda Kürt sorununun demokratik temelde ve birlikte yaşama çerçevesinde çözümünü de sağlayacaktır.
DTK olarak halk meclislerinin ilan ettiği özyönetim ilanlarını ve halkımızın her alanda yürüttüğü bu haklı ve meşru direnişi sahipleniyoruz.

ANAYASADAN ÖZERKLİĞE 14 TALEP
Kongre sonuç bildirgesinde 14 maddelik bir talep listesi de yer aldı. 14 maddelik listede yer alan konular özetle şöyle:
- Ülke genelinde özerk bölgelerin oluşturulmalı
- Özerk bölgeler Türkiye’nin yeni demokratik Anayasası’nın temel prensipleri çerçevesinde yönetilmesi. Özerk Bölgeler TBMM ve merkezi yönetimde de demokratik esaslar temelinde temsil edilmeli
- Her kademede eğitim özyönetimlere bırakılmalı. Türkçenin yanı sıra bütün anadillerin de eğitim ve öğretim dili olmalı. Türkçenin yanında yerel diller de resmi dil olarak kabul edilmeli
- İnanç ve ibadet hizmetleri sunan kurumların özerk kurumlar olarak örgütlendirilmesinin sağlanması.
- Bütün düzeylerdeki sağlık ve tedavi hizmetlerinin özerk yönetimlerce sunulabilmeli.
- Yargı Sistemi ve Adalet Hizmetlerinin Özerk Bölge Modeline göre yeniden düzenlenmeli.
- Yer altı ve yerüstü kaynaklarının işletilmesi Özerk Bölge Yönetimine verilmeli. 
- Özerk Bölge yönetim alanında ve kent içinde, her türlü kara, hava, deniz ulaşım hizmetlerini sunmalı.
- Özerk yönetimin özel bütçesi olmalı. Vergileri kendi toplamalı.
- Özerk Bölge Yönetiminin denetiminde, yereldeki asayi?in tümünü sa?layacak resmi yerel güvenlik birimlerinin kurulmas?, bu birimlerin Anayasal kurallar çerçevesinde ihtiyaçlara ba?l? olarak kurulmu? merkezi savunma ve güvenlik birimleriyle koordineli olarak çalışılması. 

YENİ ANAYASA
Bildirgede “yeni anayasa” konusunda da şöyle denildi: 
Demokratik özyönetimlerin Türkiye’nin demokratik birliği ve halkların ortak geleceği temelinde gerçekleşmesini ve bu nitelikte demokrasiyi ve özgürlükleri güvence altına alacak demokratik bir anayasa yapılması zorunludur. Böyle bir anayasa tüm toplumsal kesimler, farklı etnisiteler ve inanç topluluklarının özgür ve demokratik yaşama kavuşması açısından da vazgeçilemez önemdedir.  
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.