DTCF’de yaşanan gerginliğin görüntüleri çıktı

PKK yandaşları, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde (DTCF) film gösterimi yapmak isteyen Düşünce ve Edebiyat Topluluğu’nun etkinliğini engellemek istedi. Okulda kavga çıkmasını istemeyen topluluk üyesi öğrenciler etkinliği ileri bir tarihe erteleyerek okulun içinde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan DTCF öğrencisi ve topluluk üyesi Aykut Diş, “DTCF’yi çetelere teslim etmeyeceğiz” dedi

26 Aralık 2014 Cuma 14:33

Aydınlık / Ankara

DTCF Düşünce ve Edebiyat Topluluğu üyesi öğrenciler dün fakültede film gösterimi etkinliği yapmak için bir araya geldi. Ancak PKK yandaşları aralarında Türkiye Gençlik Birliği üyesi öğrencilerinde bulunduğu Düşünce ve Edebiyat Topluluğunun etkinliğini engellemek istedi. Okulda gerginlik ve kavga yaşanmasını istemeyen topluluk üyesi öğrenciler etkinliği ileri bir tarihe erteleyerek fakültenin bahçesinde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan DTCF öğrencisi ve TGB GYK üyesi Aykut Diş, “Bizler bu okulun öğrencisiyiz ve bu okulda her türlü sosyal etkinliği yapma hakkına sahibiz. Fakültemizde bir süredir kendini bilmez, okulla, öğrencilikle, bilimle, sanatla ilgisi olmayan gruplar tarafından terör estiriliyor. O terör düşünmek isteyen, bilim yapmak isteyen, sanatla haşır neşir olmak isteyen öğrencilere karşı uygulanıyor” dedi.

PKK yandaşı bir grubun üyesi olduğu Düşünce ve Edebiyat Topluluğu’nun film gösterimini engellemeye kalkıştığını belirten Diş, “DTCF’de bilimle, sanatla, müzikle, edebiyatla uğraşmak isteyen öğrencilere kendilerine çardak denilen, kendilerinin de PKK üyeleri olduğu herkesçe bilinen bir grup tarafından sürekli baskılar uygulanıyor. İşte bugün burada bu baskılara boyun eğmeyeceğimiz, gerekirse de anladıkları dilden konuşacağımızı göstermek için toplandık. Buradan ilan ediyoruz ve okul yönetimine sesleniyoruz. Üniversite hocalarına, öğrenci arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Gelin hep beraber bu terörü sona erdirelim. Üniversitede öğrenci olan herkes üniversitede ifade özgürlüğü hakkına sahiptir. Bu hakkı kimse engelleyemez. Üniversitelerimizi, DTCF’yi çetelere teslim etmeyeceğiz” diye konuştu.

Ülkenin vatansever devrimci gençleri olarak kimseye boyun eğmeyeceklerini söyleyen Diş, “Buradan ilan ediyoruz. Herkese açık çağrımızdır. Üniversitede kavga, gerginlik, gözyaşı, kan, huzursuzluk istemiyoruz. Bunu istemediğimizi de az önce eylemli olarak gösterdik. Yine bizi engellemeye kalktılar. Onlar kavga çıkarmaya çalıştılar kavga etmedik. Bütün bu olaylar DTCF öğrencisinin, dekanlığın ve hocaların gözü önünde oldu. Buradan kararlılıkla ilan ediyoruz. Cumhuriyetin gözbebeği olan DTCF’yi kendilerini bilmez gruplara, serseri takımına, kendisine hangi adı verirse versin, öğrencilere kendisi gibi düşünmediği için baskı uygulayan gruplara teslim etmeyiz. Burası Atatürk’ün üniversitesi. Bizler de Mustafa Kemal’in askerleriyiz” ifadelerini kullandı.

Düşünce ve Edebiyat Topluluğu üyesi öğrenciler açıklamanın ardından “Üniversiteler bizimdir bizimle aydınlanacak”, “Atatürk gençliği görev başında”, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Türk Kürt Kardeştir, bölücüler kalleştir” sloganlarıyla fakülteden çıktılar.

TGB GENEL MERKEZİNDEN AÇIKLAMA

Olayın ardından TGB Genel Merkezi’nden “Bugün DTCF’de Ne Oldu?” başlığıyla bir açıklama yayınlandı.
İşte o açıklamanın tam metni;
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz!
Bugün Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde PKK’lı bir grup, içerisinde TGB’li arkadaşlarımızın da bulunduğu Düşünce ve Edebiyat Topluluğu’nun “Sinema Günleri” etkinliğine saldırmaya çalışarak kavga çıkarmaya çalıştı.
“Sinema Günleri” kapsamında “Agora” filminin gösterimini yapmaya hazırlanan arkadaşlarımızı gün boyu taciz eden PKK’lılara arkadaşlarımız unutamayacakları bir ders vermiştir. Bu, aynı zamanda bir insanlık dersidir. Tehditlerin, kışkırtmaların ve çirkin davranışların karşısında arkadaşlarımız geri adım atmayarak gereken tavrı göstermiştir.
Bu gerici unsurlar daha önce de Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde Düşünce ve Edebiyat Topluluğu’nun tanışma toplantısına bıçak ve sopalarla saldırmış; Nazım Hikmet’in, Aşık Veysel’in, Ahmed Arif’in fotoğraflarının bulunduğu topluluk afişlerini yırtmış ve toplantıya engel olmaya çalışmışlardı. Ankara’daki üniversitelerde ADYÖD adıyla ve masum kavramlarla kendisini meşrulaştırmaya çalışan bu gerici unsurların bilime, sanata, üniversiteye ve öğrenciye düşman oldukları bugün bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ni Mustafa Kemal kurmuştur ve bizler de onun “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir” diyen askerleriyiz. AKP’nin ve onun stratejik ortaklarının üniversitelerimiz üzerindeki gerici ablukalarını dağıtarak üniversitelerimizi bilimin, sanatın ve aydınlanmanın merkezleri haline getireceğiz. Üniversitede öğrenci olan herkesin ifade özgürlüğünden yanayız. Kimse cumhuriyet üniversitelerinin aydınlığını karartamaz. Kimse kendisinden olmayanların özgürlüğüne ve haklarına müdahale edemez. Bugün Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde de belirttiğimiz gibi, eşkıya dünyaya hükümdar olmaz! Üniversitelerimizi ve özgürlüklerimizi mafyacılık oynamaya çalışan çetelere teslim etmeyeceğiz! Bu uğurda gerekirse eşkıyaların anladığı dilden de konuşuruz!
Başta okul yönetimi olmak üzere, tüm hocalarımızı, öğrenci arkadaşlarımızı ve öğrenci gruplarını kendisinden olmayanlara zorbalık yapmaya kalkışan bu anlayışa karşı mücadele etmeye çağırıyoruz! Fakülte dekanlığı bu konuda üzerine düşeni yapmalıdır.
Düşünce ve edebiyat susmayacak! Fakültemizde yaşananları Nazım Hikmet’in aşağıdaki dizeleri özetlemektedir:
“Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
akar suyun,
meyve çağında ağacın,
serpilip gelişen hayatın düşmanı”
Üniversitelere, akla, bilime ve sanata düşman olan AKP’den ve onun stratejik ortaklarından hesap sormak için 27 Aralık’ta gericiliğin üzerine yürüyeceğiz!
27 Aralık Cumartesi günü, 14.00’da Güvenpark’ta buluşalım.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.