Danıştay’dan İzmir’deki kül depolarına hayır

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İzmir’in Aliağa ile Foça ilçelerindeki termik santral kül ve cüruf depolama sahasının faaliyetinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay’dan İzmir’deki kül depolarına hayır
04 Şubat 2016 Perşembe 16:12

Hayati Özcan / İzmir
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, İzmir’in Aliağa ile Foça ilçelerindeki termik santral kül ve cüruf depolama sahasının faaliyetinin durdurulmasına karar verdi.
Kararda, söz konusu alanın kül ve cüruf depolama alanı olarak belirlenmesinin 3573 sayılı Zeytincilik Kanununa aykırı olduğu vurgulanarak, bu yasaya göre, zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç, zeytinliklerin gelişimine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamayacağı bildirildi.
Depolama faaliyetinin, modern teknolojiye uygun olmasının anılan yasa hükümlerine aykırılığı ortadan kaldırmadığının da altı çizilen kararda uygulamanın şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına uymadığı belirtildi.

KARAR DERHAL UYGULANMALI
Karşıyaka ve Foça Belediyesi Avukatı Enis Dinçer, Anayasa gereği, yürütmeyi durdurma kararının gecikmeksizin uygulanması gerektiğini belirtti. Dinçer, “2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’na göre, “Kararın idareye tebliğinden itibaren otuz gün içinde uygulanması zorunlu” diye konuştu. İzmir Barosu da mahkeme kararının uygulanması için harekete geçti. İzmir’in Aliağa ve Foça ilçelerinde termik santral ile kül-cüruf depolama alanı yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 22 Ağustos 2011’de onaylanan imar planı değişikliklerinin iptali için Danıştay 6. Dairesi’ne itiraz edilmiş ancak itiraz reddedilmişti.
Bunun üzerine Foça Belediyesi, Karşıkaya Belediyesi ve Kıyı Ege Belediyeler Birliği adına Avukat Enis Dinçer, karara Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu nezdinde itiraz ederek yürütmenin durdurulmasını talep etmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.