Cumhuriyetçi Hekimler iddialı

Yönetim Kurulu adayı Prof. Dr. Osman Şadi Yenen, TTB Merkez Delegasyon adayları Prof. Dr. Haluk Eraksoy ve Prof. Dr. Nevzat Alkan İstanbul’da tüm hekimleri seçimlere katılmaya çağırdı

Cumhuriyetçi Hekimler iddialı
22 Nisan 2016 Cuma 11:42

İstihbarat Servisi
İstanbul Tabip Odası seçimlerine Cumhuriyetçi Hekimler Grubu’nun listesinden girecek profesörler Aydınlık’a konuştu. Yönetim Kurulu adayı Prof. Dr. Osman Şadi Yenen, TTB Merkez Delegasyon adayları Prof. Dr. Haluk Eraksoy ve Prof. Dr. Nevzat Alkan İstanbul’da tüm hekimleri seçimlere katılmaya çağırdı. İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Profesörü Osman Şadi Yenen, meslek odalarının ilk görevinin meslektaşlarının sorunlarına sahip çıkmak olduğunu söyledi. Sağlık alanının ise özel bir konu olduğunu ifade eden Yenen, “Sadece hekimlerin sorunlarıyla sınırlı değil. Aynı zamanda ülkede uygulanan sağlık politikalarıyla da ilgili bir mesele” dedi.

SAĞLIKTA PARA DEĞİL HALK EGEMENLİĞİ
En önemli sorunlarından birinin güvenlikli bir ortamda sağlık hizmeti üretmek olduğunu söyleyen Yenen, başlangıç olarak çözüm üretecekleri alanları şöyle sıraladı: “İş güvencesi, piyasalaştırılmış hekimlik ortamının disipline edilmesi ve asistanların, işyeri hekimlerinin, aile hekimlerinin sorunlarıyla uğraşmak. Aynı zamanda emekli hekimlerin onurlarıyla yaşayabileceği ücretlerle emekliliğini sürdürmesini sağlamak.”
“Sağlıkta reform” denilen düzenlemelerin Dünya Bankası ve IMF’nin dayattığı altyapı dönüşümleri olduğunu ifade eden Yenen “Sağlık hizmetleri artık insanların sağlığına değil paranın egemenliğine hizmet eden bir duruma getirildi” diye konuştu. Cumhuriyetin halkçı ve kamucu bir sağlık politikası ile birlikte kurulduğunu belirten Yenen, sorunlara bu anlayışıyla yaklaşacaklarını anlattı. Hekimleri tabip odalarına sahip çıkması gerektiğini söyleyen Yenen, “Eğer Cumhuriyetten, kamucu sağlık hizmetindne yanaysalar Cumhuriyetçi Hekimler’e oy versinler” dedi.

‘ODA HEKİMLERİN İRADESİNİ YANSITMIYOR’
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği Etik Kurulu Başkanı ve İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Profesörü Haluk Eraksoy da hekimlerin son yıllarda tabip odalarından umudunu kestiğini dile getirdi. Hekimlerin bu nedenle seçime gelmediğini belirten Eraksoy şöyle devam etti: “Dolayısıyla odanın organları hekimlerin iradesini gerçek anlamda oraya koyacak biçimde oluşmuyor. Biz bu seçimde bunu tersine çevirmek istedik. Öncelikle hekimlerin haklarını sahiplenen, çözümlerin peşine düşen bir tabip odası olmak durumundayız. Cumhuriyetçi Hekimlerin önceliği hekimlerdir, sağlık politikalarıdır.”

KADROMUZ HAZIR
İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Profesörü Nevzat Alkan da daha ulusal bakışlı bir Tabip Odası arzu ettiklerini belirterek şöyle konuştu: “Ülkenin siyasi sorunlarından uzak kalınması düşünülemez ama mesleki sorunları önceleyen ve üyelerine daha fazla fayda sağlayan bir ekip olarak işbaşına gelmeyi planlıyoruz. Son yıllarda, özellikle AKP iktidarında hekimler ve sağlık çalışanları büyük zarara uğradı. Bunun telafi edilmesi için çaba harcanacak. Halihazırdaki kadromuz bunu yapmak için göreve talip.”

Ümit Kocasakal desteğini açıkladı
İstanbul Tabip Odası seçimlerine katılan Cumhuriyetçi Hekimler’e İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’dan destek geldi. Cumhuriyetçi Hekimler Grubu başkan adayı Dr. Turgut Adatepe ve yönetim kurulu adayları dün saat 14.30’da İstanbul Barosu Başkanı Kocasakal’ı ziyaret etti.
Cumhuriyetçi Hekimler Grubu ziyaret sonrası yapılan açıklamayı facebook sayfalarında yayınladı. Ziyaret fotoğraflarıyla beraber paylaşılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
“İstanbul Barosu’na nezaket ziyaretinde bulunan Dr. Turgut Adatepe ve Dr. Alp Ömeroğlu ile görüşen İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ve Genel Sekreteri Hüseyin Özbek pazar günü yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçi Hekimler grubununa gönülden başarı dileklerinde bulundu.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.