Cumhuriyet, kadını erkekleştirmiş

Sümeyye Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı sözde ‘Kadın ve Demokrasi’ Derneği, toplumsal cinsiyet eşitliğine karşı! Eşitliğin, İslam’ın kadın ve erkeğe yüklediği rollere uygun olmadığını iddia ediyor, cumhuriyete adeta nefret kusuyorlar

Cumhuriyet, kadını erkekleştirmiş
17 Haziran 2016 Cuma 11:46

Zihni Erdem / Ankara
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın genel başkan yardımcılığını yaptığı Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM), kadın- erkek eşitliğine inanmıyor. KADEM’in çıkardığı, dergide kadın erkek eşitliğine, “cinsiyet adaleti” kavramı ile karşı çıkılıyor. Cumhuriyet döneminde kadınların modernleşme adına erkekleştirildiği görüşü savunuluyor. İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan KADEM Başkanı Yrd. Doç. Sare Aydın Yılmaz, Kadın Araştırmaları Dergisi’nde kadın erkek eşitliğine karşı çıkan bir yazı kaleme aldı. Yılmaz, “Cinsiyet Eşitliği ve Adalet Perspektifinden Kadının Siyasal Katılımı” başlıklı yazısında, kadın- erkek eşitliği yerine cinsiyet adaleti kavramını kullanıyor.

‘EŞİTLİK KADINA UYGUN DEĞİL’
Laik düzendeki cinsiyet eşitliği kavramını eleştiren Yılmaz, toplumsal cinsiyet eşitliğinin yüzde 99’u Müslüman olan ülkede, İslam’ın kadına ve erkeğe yüklediği gerçek rollere uymadığını ileri sürdü. Yılmaz, “Kadın ve erkeğin özde bir, ancak tabiatı açısından farklı olduğu kabul edilerek, işbölümü ve sosyal rollerin eşitlik üstü adaletli bir biçimde yapılandırılması gerektiği” görüşünü savundu.

SEÇME, SEÇİLME TALEPLERİ YOKMUŞ
Yılmaz, Cumhuriyet döneminde kadınlara verilen hakların göstermelik olduğunu ileri sürdü . Yılmaz, “Kadının siyasal alana dahli, onun özel talebiyle gerçekleşmemiştir. O burada yalnızca Cumhuriyet dönenimi modernleşmesinin karakteristiklerinden biri olarak göstermelik olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.
20 sayfalık yazısında kadına bu hakları veren Atatürk’ten tek bir kelime bile bahsetmeyen Yılmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ise “Onun şahsi desteğiyle kadın milletvekili sayısı artı” sözleriyle övdü.
Yılmaz, Cumhuriyet döneminin kadınları erkekleştirdiğini ileri sürdüğü yazısındaki şu ifadeleri kullanıyor:
“Cumhuriyet döneminde yeni kadın figürleri çıkmıştır. Bunlar geleneksel, kültürel ile dini pratiklerden uzak; başörtüsü takmayan, spor müsabakalarına katılan toplumsal alanda erkeklerle bir arada bulunmaktan kaçınmayan ve profesyonel meslek sahibi kadınlardır. Bu dönemde kamusal alanda faaliyet gösteren bir kadın, tüm kadınsal özelliklerinden sıyrılmış, tamamen maskülen (erkek) görümüne bürünmüş olarak karşımıza çıkmaktadır... Bu durum günümüzde de halen devam etmekte, meslek grupları kadın ve erkek meslekleri olarak kategorilere ayrılmaktadır.”
“Erdoğan’ın kızının da kurucuları arasında yer aldığı KADEM, AKP tipi kadın inşasından sorumludur” diyen CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, 3 yıl önce kurulan bu dernek için bütün devlet kuruluşlarını seferber edildiğini söyledi. Dudu, “KADEM hızla büyümüş, yurt genelinde 15 temsilcilik açmıştır. 3 yılda KADEM’e bağış yağmış, Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı, AB Projeleri, İş Kur, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Dünya Bankası ve İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan hibe yağmıştır’ dedi.
KADEM’in “Modern kadın yerine İslami referanslı kadın modeli yaratma” amacıyla kurulduğunu kaydeden Dudu, “Bu dernek, şimdi ‘Yeni anayasa’, ‘başkanlık’ ekseninde İslam Tipi Kadın altyapısı için çalışmalara başladı. Başkanlığı savunmak için 16 ilde paneller düzenleyecek” diye konuştu.
Derneğin Başkanı Yılmaz’ın, Recep Tayyip Erdoğan’ın ağzı ile makaleler kaleme aldığını vurgulayan Dudu, “Bunun ödülünü de aldı, yardımcı doçent iken hızla doçentlik unvanı aldı. Ancak ‘Yeni Türkiye’de yaratılmak istenen yeni kadın imajı için kullanıldığının farkında değil. Yakında doçentlik unvanını da kaybedecek şekilde eve hapsolması an meselesi” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.