Çocuklarımız bu kafaya emanet

Kemalizmi hedef alan skandal açıklamalarıyla tepki çeken Eğitim-Bir-Sen’li Atilla Olçum’a sendikasından destek geldi. Sendikadan yapılan açıklamada, ‘Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş amacı Kemalist ideolojiye dayalı müfredatı ilga etmektir’ denilerek yeni bir skandala imza atıldı

Çocuklarımız bu kafaya emanet
31 Mart 2016 Perşembe 11:18

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum’un “Kemalist ruhu, Kemalist ideolojiyi müfredatımızdan ayırmalıyız” şeklindeki açıklamalarına gelen tepkiler üzerine sendikadan açıklama geldi. Sendika’nın açıklaması özrü kabahatinden büyük dedirtti. “Kemalist ideoloji, Mustafa Kemal’in şahsıyla alakalı değil” denilen açıklamada “Kemalist ideolojiye dayalı müfredatı ilga etmenin , Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş amacı olduğu vurgulandı.
AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir-Sen’in Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum’un 26 Mart 2016 tarihinde Burdur Şubesi’nin İl Divan Kurulu’ndaki skandal konuşmasını Aydınlık’ın gündeme getirmesinin ardından dün sendika yazılı bir açıklama yayınladı. Algı operasyonu yapılmak istendiği iddia edilen açıklamada “Habere, konu edilen konuşmanın ilgili bölümünde, hatta bütününde ‘Atatürk’ ismi bir kez dahi yer almazken toplumun dikkatini çekmek ve sendikamıza yönelik kamuoyu tepkisi oluşturmak için ‘Kemalist ideoloji’ kavramını müflis tüccar aklıyla tevil ederek ‘Atatürk’e eşitleyenlerin, konuyu sosyal medyada bu minvalde anlatan ve aktaranların ahlaklarını yansıtan cümleleri, ‘eğitim’ noktasındaki ‘reform’ ve ‘müfredat’ kapsamındaki ‘değişim’ teklifimizin doğruluğunu bir kez daha net bir şekilde ortaya koymuştur” denildi.
Atatürk üzerinden ülkenin sömürüldüğü iddia edilen açıklamada, “Kemalist ideolojiye dayalı müfredatı ilga etmek, Eğitim-Bir-Sen’in kuruluş amaçlarının, milletimizin de vesayetten kurtuluş ve medeniyetle yükseliş kulvarlarının öncülleri arasında yer almaktadır, yer alamaya da devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

‘CİNSEL TACİZ’ BAHANEYMİŞ!
Karaman’da bir öğretmenin Ensar Vakfı’nın evlerinde kalan çocuklara cinsel istismarda bulunduğu için tutuklanması ve Eğitim-Bir-Sen üyesi olduğunun iddia edilmesi üzerine Eğitim-Bir-Sen Karaman şubesi bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu olay bahane edilerek okullar, öğretmenler ve yöneticiler hedef alınmakta, adeta bir gözü dönmüşlük hali sergilenmektedir. Suçun şahsiliği ilkesi görmezden gelinerek, sanki bu suç biliniyormuş da görmezden gelinmiş imajı oluşturularak, değerler, kişiler ve kurumlar töhmet altında bulundurulmaktadır”
denildi.

 CKD’den siyah çelenk

Hayati Özcan / İzmir
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), “Kemalizmi müfredattan sileceğiz” diyen Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum hakkında İzmir Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu. CKD Genel Başkanı Prof. Dr. Canan Arıtman, açıklamasında şunları söyledi: “Olçum, Anayasamızın 42. maddesinin 3f fıkrasına aykırı hareket etmiştir ve cezai sorumluluğu vardır. Cumhuriyet devrimlerini ve kültürünü karalamasını protesto ediyoruz. Bu yobaz kültür, çocuk istismarı konusundaki fikir ve eylemlerle aynı çizgidedir.” Açıklamadan sonra Arıtman ve CKD yöneticileri, Eğitim Bir-Sen İzmir şubesi önüne siyah çelenk bıraktı.Kubilay olmaya hazırız
Yusuf Durdu Emre / Adana
“Kemalist ruhu sileceğiz” açıklamasına Eğitim-İş Adana Şubesi tepki gösterdi. Sendikadan yapılan açıklamada, “Öğretim birliği yasasıyla hedeflenen çağdaş eğitim anlayışını ve ulus bilincini ortadan kaldırmaya yönelik hiçbir talebi, demokratik ve laik bir ülkenin, yurtsever eğitimcileri olarak kabul etmemiz mümkün değildir.
24 Aralık 1930’da Öğretmen Kubilay nasıl ki bir dakika duraksamadan Cumhuriyet’i ve devrimi ölümüne savunmuş ise, on binlerce üyesi olan Eğitim İş’in de her bir üyesi Kubilay olmaya hazırdır” denildi.

ATATÜRK PROGRAMINI TEKRAR UYGULAYACAĞIZ
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Utku Reyhan da şunları söyledi: “AKP iktidara geldiğinden bu yana MEB müfredatı Kemalizm’den arındırma programını uygulamaya çalışıyor. Bu savaş 90 yıldır süren bir savaş. Fakat bunların getirdikleri nokta ortada; sorgulamayan, ezberci ve sapık bir nesil yetiştirmek... Kemalizmden uzaklaştıkça eğitim böyle bir rotaya giriyor. Fakat bizler bütün gücümüzle, her alanda olduğu gibi, Atatürk programını eğitim alanında da tekrar uygulayacağız.”

KEMALİZM YAŞAYACAK SİZ SİLİNECEKSİNİZ!

Aydınlık/ Ankara
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Atilla Olçum’un, Kemalist ruhun ve ideolojinin müfredattan silinmesi gerektiğini açıklamasına, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve Ulusal Eğitim Derneği tepki gösterdi.
ADD Genel Sekreteri Öner Tanık, “Kemalizm, sadece duygusal veya düşünsel değil, aynı zamanda yaşamsal gerekliliklerimizin ön koşulu olduğu için bu topraklarda yaşamaya devam edecektir” dedi.
Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu da, Atilla Olçum’un sözleriyle, özünde bütün çağdaş değerlere, saldırıyı ilke edinmiş “sendika” görünümlü bir yapının gerçek kimliğini bir kez daha açığa vurmasından öte bir değer taşımadığını kaydetti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.