Bomba dosyasına savcılıktan kısıtlama

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nun talebiyle Ankara patlaması dosyasına kısıtlama kararı verildi. Canlı bombaların kimliğinin belirlenmesi için IŞİD’e katıldığından şüphelenilen kişilerin yakınlarından DNA örnekleri alındı.

Bomba dosyasına savcılıktan kısıtlama
13 Ekim 2015 Salı 19:25

Aydınlık / Ankara
Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu’nun talebiyle Ankara patlaması dosyasına kısıtlama kararı verildi. Canlı bombaların kimliğinin belirlenmesi için IŞİD’e katıldığından şüphelenilen kişilerin yakınlarından DNA örnekleri alındı.
Başkent’te geçen Cumartesi günü meydana gelen Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısına ilişkin yürütülen soruşturmaya kısıtlama kararı getirildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının talebiyle, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği, avukatların dosyayı incelemelerini ve dosyadan evrak almalarını, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 153. maddesi uyarınca kısıtladı. Maddenin ilgili fıkrasında, “Müdafiin (avukat) dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisi, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecek ise cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim kararıyla kısıtlanabilir” deniliyor.

5 KİŞİNİN KİMLİĞİ BELİRLENEMEDİ
Ancak kararda, şüphelilerin ifadelerini içeren tutanak, bilirkişi raporları ve avukatların hazır bulunmaya yetkili oldukları diğer işlemlere ilişkin tutanaklar, kısıtlama kararı dışında bırakıldı.
Ankara’daki terör saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında, faillerinin belirlenmesi amacıyla IŞİD’e katıldığından şüphelenilen bazı kişilerin yakınlarından DNA örnekleri alındığı öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, saldırının faillerinin, azmettiricilerinin ve saldırıda hayatını kaybedenlerin belirlenmesine yönelik işlemler sürdürülüyor. Saldırıda ölen 97 kişiden 5’inin kimliği henüz belirlenemedi. Bu kişilere yönelik DNA ve biyokimya işlemleri devam ediyor.
Adli Tıp Kurumu’nda, kime ait olduğu belirlenemeyen cenazeler dışında, 7 vücut parçası bulunuyor. Bu vücut parçalarının kaç kişiye ait olduğunun belirlenmesine çalışılıyor. Bu arada, kendilerinden haber alınamayan 7 kişinin ailesinin de emniyete başvurduğu belirtildi.

ÜZERİNDEN SAHTE KİMLİK ÇIKTI
Saldırıda ölenlerden birinin üzerinde 2 cüzdanın yanı sıra başkasına ait bir adet kimlik bulunduğu öğrenildi. Bazı maktullerin ölü muayene işlemlerinin, saldırının ardından Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde yapıldığı kaydedildi. Başsavcılığın talimatıyla, saldırıların faillerinin belirlenmesine yönelik, IŞİD’e katıldığından şüphelenilen bazı kişilerin yakınlarından DNA örnekleri alındı. Ancak savcılık kaynakları, kaç aileden örnek alındığı ve bu kişilerin nerelerde olduklarına ilişkin bilgi vermedi. Saldırıya ilişkin delil toplayan Olay Yeri İnceleme ekiplerinin, Suruç’taki saldırının ardından da görev yaptığı belirtildi. Maktul ya da faillerin yüzlerinin ortaya çıkarılması için gerektiğinde yararlanılmak üzere plastik yüz uzmanı görevlinin hazır tutulduğu kaydedildi.

ANKARA BAROSU’NDAN ALTINOK’A SUÇ DUYURUSU
Savcılığın talimatıyla polis, saldırının hemen ardından olayda yaralananların ifadelerini almaya başladı. Ankara dışına giden mağdurların ifadelerinin alınması için de talimat yazıldı.
Saldırı öncesindeki bazı Twitter paylaşımlarına ilişkin ABD’den IP numaraları talep edildiği öğrenildi.
Ankara Barosu Yönetim Kurulu, Başkent’teki bombalı saldırıyla ilgili İçişleri Bakanı Selami Altınok, Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, İstihbarat Daire Başkanı ve diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde, İçişleri Bakanı Selami Altınok ve diğer yetkililerin, bombalı saldırının hedefi olan Emek, Barış Demokrasi Mitingi’nde yeterli güvenlik önlemi almayarak ihmale düştükleri vurgulandı.
Dilekçede, Selami Altınok ve diğer yetkililer hakkında 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ‘görevi kötüye kullanma’ suçunu düzenleyen 257. maddesi kapsamında soruşturma yapılarak kamu davası açılması talep edildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.