Başkent 4 ayrı yerde 1 Mayıs’ı kutladı

Başkentte kutlamalar 4 ayrı noktada gerçekleşti. TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, TTB, TMMOB’un da aralarında bulunduğu örgütler 1 Mayıs’ı Kolej Meydanında kutlarken, T. Kamu Sen 34 kişinin yaşamını yitirdiği Kızılay’daki patlamanın olduğu yeri seçti.

Başkent 4 ayrı yerde 1 Mayıs’ı kutladı
02 Mayıs 2016 Pazartesi 11:56

Aydınlık / Ankara
Başkentte kutlamalar 4 ayrı noktada gerçekleşti. TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, TTB, TMMOB’un da aralarında bulunduğu örgütler 1 Mayıs’ı Kolej Meydanında kutlarken, T.Kamu Sen 34 kişinin yaşamını yitirdiği Kızılay’daki patlamanın olduğu yeri seçti. Birleşik Kamu İş ve Vatan Partisi de ayrı ayrı Güvenpark’ta bir araya geldi.

TÜRKİYE KAMU-SEN ŞEHİTLERİ ANDI
T. Kamu-Sen 1 Mayıs’ta, Kızılay’da terör saldırısı nedeniyle 34 yurttaşın hayatını kaybettiği otobüs durağında şehitleri andı. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Yönetim Kurulu üyeleri ve konfederasyon heyeti ile birlikte Kızılay’da patlamanın yaşandığı yere karanfiller bıraktı. Terörü bir kez daha lanetleyen Koncuk, çalışma hayatında yaşanan sorunları da gündeme getirdi.
Terörle mücadelenin yalnızca teröristi yok etmek bağlamında değil terör örgütlerinin insan kaynaklarını da kurutmak amacıyla yeni yaklaşımlar çerçevesinde yürütülmesi gerektiğini ifade eden Koncuk, “Dünyanın her yerinde terör örgütlerine en yüksek katılım yoksulluğun yüksek, gelir dağılımının bozuk, adaletsizliğin yaygın olduğu yerlerden olmaktadır” dedi.

BİRLİK MESAJI
1 Mayıs’ı Güvenpark’ta kutlayan Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikaları, işsizliğe, yoksulluğa, hukuksuzluğa, baskılara, emperyalizme, kapitalizme, taşeronlaştırmaya karşı; eşit, özgür ve insanca bir yaşam talep etti. “Güvenceli İş Güvenceli Gelecek İnsanca Yaşam İçin AKP’ye Teslim Olmayacağız” pankartı açan Birleşik Kamu-İş’e Laikliğe Çağrı Birlikteliği de destek verdi.

KOLEJ’DE MİTİNG
Türk-İş, DİSK, KESK, TMMOB, TTB’nin ortaklaşa yaptığı miting Kolej Kavşağı’nda gerçekleşti. Meydana girişte 7 arama noktasında kontroller yapıldı. Meydanda kutlamalar için kurulan büyük standa “Güvenli İş, Güvenli Gelecek “ ve “Barış, demokrasi, özgürlük”, yazılı pankart asıldı.
Kutlamalarda KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fevzi Yılmaz kısa açılış konuşması yaptı. Daha sonra kürsüye gelen Türk Metal Sendikası Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Halil İbrahim Alpoğlu çalışma yaşamındaki sorunlara en son esnek çalışma uygulamasının eklendiğini kaydederek, esnek çalışma uygulamasının iş gücünün kiralanması anlamına geleceğini söyledi. Alpoğlu, kıdem tazminatı hakkında hiçbir geriye gidişi kabul etmeyeceklerini de dile getirdi.

VATAN PARTİSİ: PKK’NIN SALDIRILARI EMEĞE SALDIRIDIR
Ankara’daki Vatan Partililer, 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününde Güvenpark’ta bir araya geldi. Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Osman Yılmaz yaptığı açıklamada, emperyalizmin vatana, emeğe ve Cumhuriyete saldırdığına dikkat çekti. Kızılay-Güvenpark’ta toplanan Vatan Partisi üyeleri “Karanlığa geçit yok laik Türkiye”, “Vatan-emek-namus, yaşasın 1 Mayıs”, “Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir”, “Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Emekçiler birleşin, iktidara yerleşin”, “İşçi-parti el ele demokratik Türkiye” sloganlarını attı. Emek mücadelesinin vatan savaşı mevzisinde olduğunu söyleyen Osman Yılmaz “Milli devletimize, vatanımızın bütünlüğüne, Cumhuriyetimize saldırı, emeğimize saldırıdır. Vatan yoksa milli devletimiz yoksa millet olarak köle oluruz. ABD’nin kara gücü PKK’nın saldırıları emeğimize saldırıdır. Kıdem tazminatına saldırı, taşeronlaştırma, esnek çalışma yasaları, PKK’nın hain kurşunları, bombaları, hendekleri emeğimizi hedef almaktadır” diye konuştu.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ’E CHP ŞOKU
Birleşik Kamu-İş Güvenpark’taki 1 Mayıs kutlaması için CHP Ankara İl Başkanlığı’nın ses aracını kullanma konusunda anlaşmıştı. CHP ve Birleşik Kamu iş aynı saatlerde Güvenpark’ta toplandı.
Veli Demir, CHP’nin ses aracından konuşmasına başladı. Ancak Demir konuşmasında, KESK’in Birleşik Kamu-İş’in Kolej Meydanı’na alınmaması konusundaki tutumunu eleştirmeye başladığı anda CHP Milletvekili Mahmut Tanal aşağıdan ses aracının üstündekilere işaret ederek konuşmanın kesilmesini istedi. Bunun üzerine CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, Demir’in elinden mikrofonu aldı. Daha sonra CHP’liler Kolej Meydan’ındaki kutlamaya geç kalıyoruz diyerek alandan ayrıldı. Bazı Birleşik Kamu-İş üyeleri CHP’yi yuhaladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.