Baronların Yüksekova telaşı

Yüksekova’daki terör operasyonları uyuşturucu baronlarını da rahatsız etti. Kandil’le bağlantılı bazı aşiret reisleri ile işadamları kaymakamlığa giderek PKK’lılara bir koridor açılmasını ve Irak’a geçmelerinin sağlanmasını istedi. Güvenlik güçleri talebi reddetti.

Baronların Yüksekova telaşı
17 Mart 2016 Perşembe 13:08

Masum Gök
[email protected]

Hakkari Yüksekova’da PKK’ya yönelik operasyonlar uyuşturucu baronlarını da rahatsız etti. Geçen pazartesi günü Yüksekova’da, Kandil’le bağlantılı bazı aşiret reisleri kaymakamlığa giderek, güvenlik güçlerinin operasyon yapmamasını, kent içinde bulunan PKK’lılara bir koridor açılarak Irak’a geçmelerinin sağlanmasını istedi.
Güvenlik güçleri talebi reddetti. Kaymakamlıkta yapılan görüşmeye, aşiret reisleriyle birlikte, İstanbul’dan gelen ve uyuşturucu işi yaptığına yönelik devletin elinde ciddi bilgiler olan bazı ‘Hakkarili işadamları’nın da katıldığı öğrenildi.

‘KORİDORU İSTEYEN KANDİL’
Aydınlık’a bilgi veren güvenlik kaynakları, kaymakamlıkta yapılan toplantıyı şöyle anlattı:
“İki gün önce Yüksekova’da, aralarında ilçenin ileri gelenlerinden ve bazı aşiret reislerinden oluştuğu iddia edilen bir grup Kaymakamlığa gelerek, yeni bir inisiyatif başlattıklarını, söz konusu inisiyatifin Kandil ile bağlantılı, eşgüdümlü çalıştığını, bu çerçevede bir talepleri olduğunu söylediler: halen ilçede bulunan teröristler için bir koridor açılmasınu, buradan Irak’a geçmeleri için uygun bir süre tanınmasını istediler. Heyet, böylece Yüksekova halkının mağdur olmayacağını ileri sürdü. Güvenlik güçleri talebi reddetti, heyete şunu söylediler: Yüksekova’da karışıklık istemiyorsanız, bu konuda samimiyseniz, teröristlerin silahlarını bırakarak teslim olmalarını sağlayın!”

İNSAN TİCARETİNİN DE MERKEZİ
Emniyet ve jandarmanın, Van’da yaklaşık bir yıldır yaptığı operasyonlar sonucu uyuşturucu baronlarının zaten sıkıntıya düştüğü belirtiliyor. Van’dan ülkeye uyuşturucu sokamayan kaçakçıların Yüksekova’ya ağırlık verdiğine dikkat çekiliyor. Yüksekova’da PKK ve uyuşturucu baronlarının ortaklaşa çalıştığını ifade eden güvenlik kaynakları şu bilgiyi veriyor:
“Eroin, kokain, esrar, kaptagon ve benzeri tüm uyuşturucu trafiğinin bel kemiği bu ilçe. Bu ilçede yapılacak operasyonlar diğer ilçedekilere benzemeyecek. PKK’nın para kaynağı büyük ölçüde kesintiye uğrayacak ve çöküşleri hızlanacak. Zaten çökecekler ama bu süreç bu bölge orijinli, çoğu İstanbul’da yaşayan baronları çok rahatsız ediyor.
Burası uyuşturucu baronlarının ilçesi olarak anılıyor. Yüksekova insan ticaretinin de merkezi, PKK’ya buradan da büyük bir rant sağlanıyor. Etekleri bundan tutuştu. Ankara’dan birilerinin, HDP yöneticilerinin alelacele bölgeye gönderilmesinin, KCK eşbaşkanının devrede olmasının nedeni de bu.”

‘1200 TERÖRİST VAR’
11 Mart günü güvenlik güçlerine teslim olan, PKK’nın dağ kadrosundan Mordem Çerçela kod adlı Vefa Yalçın’ın verdiği ifade çok çarpıcı. 3 yıldır Suriye’de bulunan Yalçın, PKK tarafından iki ay önce Yüksekova’ya gönderildiğini belirttiği ifadesinde, ilçedeki durumu şöyle anlattı: “Yüksekova’da örgüt büyük yığınak yaptı, dağ kadrosundan 200 PKK’lıyı buraya gönderdi. 1000-1200 civarı terörist ilçede barınıyor. İnisiyatif temsilcileri bilerek sayıyı düşük söylüyorlar, onlara bakılırsa 150’si dağ kadrosundan olmak üzere toplam 450 terörist varmış. Koridor açılırsa, en zayıf kadrolarından 450 kişiyi gönderecekler, ‘bakın gittiler’ diyerek operasyonların durmasını sağlayacaklar. Kemik kadro içeride halkı ezmeye, uyuşturucu trafiğini kontrol etmeye devam edecek. Devlet de buna inanacak ve birliklerini çekecek. Teröristlerin kesinlikle teslim olma gibi bir düşünceleri yok. Devletle görüşen inisiyatif temsilcileri Kandil’in talimatıyla oluşturuldu ve gönderildi. Amaçları, yapabilirlerse bölgedeki faaliyetlerine devam etmek. Yok bu olmaz ise ‘görüşmeleri sürdürüyoruz’ bahanesiyle en azından operasyonları geciktirmek, teröristlerin daha hazırlıklı hale gelmesini sağlamak.”

‘HALK İLÇEYİ TERK EDEMİYOR’
PKK’nın tehditleri nedeniyle halkın ilçeyi terk edemediğini de belirten Vefa Yalçın, ifadesini şöyle sürdürdü: “Bölgedeki vatandaşların kesinlikle evlerinde kalmaları yönünde, çok ağır baskı yapılıyor, tehditlerde bulunuluyor. Birçok ailenin çocuklarını zorla ellerinden aldılar ve ayrıldıkları takdirde bu çocukları öldüreceklerini söylediler. Çocukların yaşları 2-15 yaş arası. Ailelerin birçoğu bu yüzden ilçeyi terk edemiyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.