Aydınlanma galip geldi

Ankara Üniversitesi, Aydınlanma Sempozyumu’nu iptal etti. Öğrenciler ellerinde kitaplar, el fenerleri ve aydınlanma şehitlerinin dövizleriyle rektörlük binasını işgal etti. ‘Aydınlanma yasaklanamaz’ diyen gençlerin eylemi sonrasında etkinliğe izin çıktı

Aydınlanma galip geldi
24 Aralık 2015 Perşembe 16:13

Aydınlık / Ankara

Türkiye Gençlik Birliği ve iki öğrenci topluluğu öncülüğünde yapılması planlanan “Aydınlanma Sempozyumu” Ankara Üniversitesi tarafından “elektrik tesisatındaki arıza” gerekçesiyle yasaklandı. Bunun üzerine öğrenciler rektörlük binasında oturma eylemi yapınca Dekanlık geri adım atarak etkinliğin gerçekleşeceğini duyurdu. 
TGB’nin üniversitelerde düzenlediği Evrim Okulları’nın ardından Ankara Üniversitesi’nde, 26-27 Aralık tarihlerinde Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda gerçekleşecek olan “Aydınlanma Sempozyumu” önceki akşam saatlerinde elektrik tesisatının “arızalandığı” gerekçesiyle iptal edildi. Türkiye Gençlik Birliği ve Bilim ve Ütopya Dergisi’nin öncülüğünde Ankara’daki üniversite topluluklarının çağrıcılığıyla düzenlenecek olan sempozyumda Türkiye’nin sayılı aydınları üniversite öğrencileriyle bir araya gelecekti. Ankara Üniversitesi öğrencileri, sempozyumun çağırıcısı olan topluluklar ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri rektörlüğü işgal ederek durumu protesto etti. 1 saat süren işgalde öğrenciler salonun tekrar kendilerine tahsis edilmesini ve sorunların giderilmesini talep etti. 

YALANA SARILIYORLAR
İptal kararının duyulmasının ardından öğrenciler dün öğlen saatlerinde ellerinde kitaplar, el fenerleri ve aydınlanma şehitlerinin dövizleriyle rektörlük binasına girip oturma eylemi gerçekleştirdi. Gençler Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İbiş’e hitaben “Aç kapıyı Erkan İbiş, elektriği tamire geldik” pankartı açtı.
Rektörlüğü işgal eden öğrenciler daha sonra hep bir ağızdan, “Tesisatlar bozulmuş, bizim salon yalan olmuş vay vay/Yalana bak yalana/Dolana bak dolana/Rektörlüğün işi gücü sarılmak yalan dolana” diye şarkı söylediler.
Grup adına açıklama yapan TGB Ankara İl Başkanı Deniz Tokgöz şunları söyledi:
“Bugün burada Düşünce ve Edebiyat Topluluğu, Düşünce ve Kitap Topluluğu üyeleri ile birlikte toplandık. Rektörlük Aydınlanma Sempozyumu için verdiği salonumuzu iptal etti. Ankara Üniversitesi’nden iki topluluğun çağırıcı olduğu ve onlarca topluluğun katıldığı etkinliğin iptal edilmesi bizim kabul edebileceğimiz bir şey değil. Burada aydınlanmanın yasaklanması var. Ankara Üniversitesi cumhuriyetin ilk üniversitesidir, Atatürk’ün kurduğu üniversitedir. Bu taleplerimizi rektörlüğe ileteceğiz. Lütfen kapıyı açsın ve onunla konuşalım. Aydınlanmacılar sorun çözer. Elektrik tesisatı arızalanmış gerekirse biz tamir ederiz.”

O ETKİNLİK YAPILACAK
Oturma eylemi devam ettiği sırada Düşünce ve Edebiyat Topluluğu Başkanı Güldane Pekdoğan ile Düşünce Kitap Topluluğu Başkanı Eray Kara’nın içinde yer aldığı bir heyet Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kasım Karakütük ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şehsuvar Ertürk ile görüştü.
Görüşmenin ardından açıklama yapan Kara olumlu bir görüşme yaptıklarını belirterek, “Bugün saat 15.00’a kadar sorunu çözecekler. Sorun çözülmezse yarın yine buradayız” dedi. Görüşmenin ardından Türkiye Gençlik Birliği ve öğrenci toplulukları önderliğinde gerçekleşen eylem sona erdi. İlerleyen saatlerde Üniversite etkinliğe izin verdiğini duyurdu. 
Üniversitenin son kararının ardından Aydınlık’a konuşan Düşünce ve Edebiyat Topluluğu yöneticileri Güldane Pekdoğan ve Eray Kılıç, problemin çözülmesinden dolayı Rektörlüğe, Rektör Yardımcısı Kasım Karatürk’e ve Tıp Fakültesi Dekanı Şehsuvar Ertürk’e teşekkür ettiklerini belirttiler. 

EĞİTİM-İŞ ‘ARAPÇA HAFTASI’NI YARGIYA TAŞIYACAK
Aydınlık / Ankara
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), hükümetin yolsuzluklarının ortaya çıktığı 17-25 Aralık günlerini “Arapça Haftası” ilan etti. Eğitim İş, AKP’nin, Türk alfabesine karşı Arapçayı dayattığı ve çocukları kendi ideolojik hedeflerine ulaşmak için kullandığı gerekçesiyle konuyu yargıya taşıyacak

Rektörlükte aydınlanma işgali: Elektriği tamire geldikwww.aydinlikgazete.com/turkiye/ogrenciler-rektorlugu-isgal-etti-h80961.html

Posted by Aydınlık on 24 Aralık 2015 Perşembe

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.