AVİM’den ‘Perinçek-İsviçre Davası’ kitapçığı

AVİM’den ‘Perinçek-İsviçre Davası’ kitapçığı
06 Nisan 2015 Pazartesi 11:46

Aydınlık / Ankara 

TÜRKMENELİ İşbirliği ve Kültür Vakfı Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) “28 Ocak AİHM Perinçek-İsviçre Duruşmasının Işığında Türk-Ermeni Sorunu” adlı bir kitapçık yayınladı. 

AVİM’in konferans kitapları çerçevesinde yayınladığı 13. kitapçığın kapağında Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in AİHM Büyük Daire’de görülen duruşmasındaki fotoğrafı yer aldı.  

Kitapçığın önsözünde, “Tarafları Doğu Perinçek ve İsviçre Devleti olan, Büyük Daire aşamasında Türkiye, Ermenistan ve Fransa’nın da müdahil olduğu hukuk süreci, soykırım iddiaları üzerinden şekillenen Türk-Ermeni ihtilafı bağlamında önemli bir aşamadır.  

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yeniden görülme aşamasında olan davanın sonucu Türk-Ermeni ihtilafının önümüzdeki süreçte kazanacağı nitelik açısından belirleyici etkenlerden biri olacaktır” denildi. 

AVİM Onursal Başkanı E. Büyükelçi Ömer Engin Lütem’in kitapçıkta yer alan metninde, Perinçek’in AİHM’de devam eden davası için, “Bir siyaset adamı ifade özgürlüğü nedeniyle mahkum edilmek istenmiş. Bu kişi bakımından önemlidir. Bizim de kişi için önemli olduğu için bunu önemsememiz lazım. Ancak bu konunun kişiyi aşan bir tarafı var” ifadeleri kullandı. 

Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sadi Çaycı, Araştırmacı Şükrü Server Aya, Emekli Büyükelçi Ömer Engin Lütem’in metinlerine de yer verilen kitapçıkta AVİM Başkanı, Emekli Büyükelçi Alev Kılıç’ın görüşlerine de yer verildi. 

Alev Kılıç, Perinçek’in AİHM’de devam eden davasının çok önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “İsviçre’de kabul görmeyen bir konuda uygunsuz ifadelerde bulunmuştur ama ifade özgürlüğü çerçevesinde beraat etmesi gerekir.  

Mahkeme de bu kararı vermiştir. Böyle kısa, gerekçesiz bir karar verse kararı bugün bu kadar tartışmıyor olabilirdik. Ama AİHM ne yaptı? AİHM Lozan Mahkemesi’nin verdiği kararın gerekçelerini alıp, teker teker çürüttükten sonra, Sayın Perinçek’e beraat kararı vermiş. İsviçre hükümetinin bu kararı değiştirmesi gerektiği konusunda bir karara varmıştır.” 

‘Mahkemenin verdiği kararın bazı bölümleri çok çok önemlidir. AİHM’in 17 Aralık 2013 tarihli kararı şu noktalara dikkat çekmiştir: “İsviçre Mahkemeleri bu kararın gerekçeleri arasında, İsviçre’de ve dünya kamuoyunda özellikle akademisyenler arasında Ermeni soykırımının cereyan ettiğine dair genel bir mutabakat bulunduğunu kabul etmektedir.  

İnsan Hakları Mahkemesi, ‘durun bir dakika’ demiştir. İsviçre’de, Batı kamuoyunda, dünya da Ermeni soykırımı olmuştur diyen bir grup, bir akademik çevre, muteber kişiler vardır. Bunu yadsımıyoruz. Ama yine aynı ölçüde, aynı muteberlikte, aynı inandırıcılıkta ‘olmamıştır’ diyen akademisyenler, kamuoyları da vardır. Dolayısıyla bir ‘Ermeni soykırımı olmuştur’ mutabakatı, kabul edilemez. Bundan hareket edemeyiz. Bu gerekçe başlı başına Ermenilerin temel iddialarını ortadan kaldıran, tamamen çökerten durumdur. Bu kararın karşısında, hiç kimse artık bundan sonra ne “-’olmamıştır’ı reddedebilir, ne de inkarcılıkla suçlayabilir ne de gönül rahatlığıyla olmamıştır demeye engel olabilir. 

SOYKIRIM TEZLERİ YERLE BİR 

AİHM’in 17 Aralık 2013 tarihli kararı, bu güne kadar göregeldiğimiz, duyageldiğimiz Ermeni propagandasının tamamını yerle bir ediyor. Bu mahkeme kararı ile elle tutulur bir şey kalmıyor ortada. Bu yüzden Ermeniler, Ermeni yanlıları bu kararı nasıl değiştirebiliriz diye canhıraş şekilde uğraşıyorlar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.