Askeri arazilere talan tehdidi

Yeni rant kapısı askeri araziler oldu. Askeri okulların kapatılmasına ilişkin kararname sonrası gözler İstanbul’daki askeri okul ve kışla arazilerine çevrilirken söz konusu arazilerin ve okulların emlak değeri yüksek bölgelerde olması büyük firmaların iştahını kabarttı

Askeri arazilere talan tehdidi
12 Ağustos 2016 Cuma 11:35

Derya Derviş
15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan OHAL kararı kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile askeri liselerin kapatılması ve askeri kışlaların şehir dışına çıkarılması, bu arazilerin ne olacağı konusunda soru işaretleri doğurdu. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki askeri arazilerin ve binaların çoğu şehirlerin en değerli ve gözde yerlerinde bulunuyor. Bu yerlerden, askerlerin çıkarılması, özelleştirilmesi ve imara açılması, AKP hükümetinin geçmişe dayanan planları arasında.
AKP Hükümeti 2011 yılında Maliye Bakanlığı’na, Kanun Hükmüne Kararname ile başta askeri araziler olmak üzere hazine arazileri üzerinde Bakanlar Kurulu’nun belirlediği projeler için imar yetkisi verdi. Bu kararnameye göre maliye, devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan taşınmazları farklı projeler için değerlendirebilecek. Maliye Bakanlığı, KHK’ ya uygun olarak Hazine’ye ait arsa ve binalar üzerinde projeler hazırlayarak yeni konsepti belirleyecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’da bu konsepte uygun bir uygulama planı hazırlayarak arsa ve binalar daha sonra satışa çıkarılacak. Bu karar ilk olarak askeri taşınmazlar için uygulanmaya başlandı.

AYDINLIK YAZMIŞTI
O dönemde iddialardan biri Kandilli’deki Kuleli Askeri Lisesi binasının otel olarak satıldığıydı. İddiaya göre Kuleli Askeri Lisesi binasının 2011 yılında oteller zinciri olan ünlü bir firmaya satıldığı fakat lisenin taşınacak yer bulamadığı için alıcı firmayla 5 senelik kira kontratı yapıldığı, kiracı olan lisenin 2016 tarihinde yeni yerine taşınacağı ileri sürülmüştü. Diğer bir iddiada, Tuzla’da deniz doldurularak yapılan devasa marina ile aynı koyda bulunan Tuzla Piyade Okulu’nun Polatlı’ya taşınacağı ve bin 700 hektarlık arazinin bir müteahhit firmasına verildiğiydi. Aydınlık’ın 15 Ağustos’ta haberleştirdiği bu iki iddianın hükümet ve askeri yetkililerce yalanlanmaması dikkat çekmişti.
FETÖ/PDY darbe girişimi sonrasında AKP Hükümeti, askeri liselerin kapatılması ve askerlerin şehir dışına çıkarılması kararından sonra özelleştirme işine hız verdi. Askeri arazilerin ve okulların emlak değeri yüksek bölgelerde olması büyük firmaların iştahını kabarttı. Kandilli’de bulunan Kuleli Askeri Lisesi’nin otel olduğu iddiası hala gündemdeki yerini koruyor, Heybeli Ada’da denize sıfır konumda yer alan Deniz Lisesi’nin binası ve arazisinin de özelleştirilme kapsamına alınacağından kuşku duyuluyor.

HAVA HARP OKULU YALOVA’YA TAŞINACAK
Tuzla sahilinde geniş araziye sahip olan Deniz Harp Okulu arazisinin ne olacağı merak konusu. Bu okul içinde geçtiğimiz yıllarda imara açılacağı iddiaları yer almış ve kamuoyunda tepki çekmişti.
Atatürk Havalimanı’na komşu olan Yeşilyurt’taki Hava Harp Okulu’nun Yalova’daki Uçuş Kamp Eğitim tesislerine taşınacağı, TOKİ’nin bu kampta okul ve lojman yapacağı, karşılığında Hava Harp Okulunun Yeşilyurt’taki 800 dönümlük arazisinin özelleştirilerek imara açılacağı konuşuluyor.
Kentsel Dönüşüm ile İstanbul’un gözdesi haline gelen Kartal Sahili’ndeki uzun süreden beri atıl durumda olan Havacılar Kampı’nın ise buradan taşınacağı ve arazinin kentsel dönüşüm çerçevesinde değerlendirileceği belirtiliyor. 1. Ordu karargahı Selimiye Kışlası’nın ise akıbetinin ne olacağı merak konusu. Daha önceleri buranın kongre merkezi olacağı iddia edilmişti.

İSTANBUL’UN ARAZİ MÜLKİYETİNİN YÜZDE 10’U ASKERİ ALAN
TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, askeri alanların şehir dışına taşınması tartışması üzerine DHA’ya konuştu. Atlar, “İstanbul’un arazi mülkiyetinin yüzde 10’u askeri alanlara ait, dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı’nın kullanım hakkının olduğu ortaya çıkıyor. Bu alanlardan önemli bir kısmı, orman niteliğini koruyan, yapılaşmamış alanlar. Hektarlarca büyüklükte askeri alanlar olduğu gibi kent merkezinde bina ölçeğinde ya da daha küçük büyüklükte araziler de mevcut. Bu alanlar, yapılaşmamış olmaları ve bitki örtüsünü korumaları itibariyle İstanbul için ciddi önem arz eden araziler” dedi.
Söz konusu arazilerin sosyal donatılara dönüşmesi gerektiğini söyleyen Atlar, “Milli Savunma Bakanlığı’nın bu alanlar üzerinde herhangi bir tasarrufu kalmadıysa ve dönüştürülecekse öncelikli ve acil olarak İstanbul’un ihtiyaç duyduğu sosyal donatılara yer verilmesi ve kamusal kullanıma açılması gerekiyor. Açık alanlar, eğitim ve sağlık alanları gibi İstanbul’da kentsel yaşam standardını doğrudan etkileyen fonksiyonların eksiklerin tespit edilip bu alanlara yönlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.
İstanbul’un genelinde eskiden askeri arazi olan ve halen askeri alan niteliğini sürdüren bazı alanlar şöyle: Sarıyer Zekeriyaköy 15. Füze Üs Komutanlığı - Köy Konut Projesi, Ayazağa Jandarma Genel Komutanlığı - Maslak 1453 Projesi...
15 Temmuz ardından İşadamı Ali Ağaoğlu, Levent’te bulunan askeri alana talip olduğunu açıkladı. Ağaoğlu’nun açıklaması şu şekildeydi: “Mesela Levent’te eskiden golf kulübü olarak kullanılan askeri alan var. Alan boş ve müsait. Bana 250 ev yapacak kadar alan versinler ve bu projeyi hayata geçirelim. Benim vaadim her şehit ailesine bir ev verme”. Sarıyer’de Atatürk Oto sanayi yanında İl Jandarma Komutanlığı ve Maslak’ta 3. Kolordu Komutanlığı da yer alıyor.

BEYOĞLU, KUZEY DENİZ SAHA KOMUTANLIĞI
Kuzey Deniz Saha komutanlığı karargahı olarak kullanılan Cezayirli Gazi Hasan Paşa Kışlası diğer adıyla Kasımpaşa Kalyoncular Kışlası 23 Mayıs 2016’da yıkıldı. Aynı bölgede Kuzey Deniz Saha komutanlığı’na ait mahkeme, deniz hastanesi, dikimevi gibi Haliç manzaralı yapılar da bulunuyor. Komutanlığın doğusunda yer alan Taşkızak Tersanesi de Haliç Tersanesi’nin askeri kısımlarından birini oluşturuyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.