AFAD'ın kasası boşaldı

Yeni göç dalgası AKP’yi zor duruma soktu. Yaklaşık 2.5 milyon Suriyeliyi ağırlayan Türkiye 10 milyar dolara yakın para harcadı ve kaynaklar tükendi. Maliye Bakanlığı’nın yeni kaynak aktarımına soğuk baktığı belirtiliyor

AFAD'ın kasası boşaldı
07 Şubat 2016 Pazar 12:48

Aydınlık / Ankara
Suriye’den yeni bir göç dalgasının ortaya çıkması, Ankara’da hesapları karıştırdı. Suriyeli sığınmacılar için harcanan paralar, bugüne kadar büyük ölçüde devlet bütçesinden ve az miktarda da uluslararası yardımlardan karşılanıyor. Harcamaları yapan AFAD’ın kasasının boşaldığı, AB’nin söz verdiği 3 milyar Avro gelmeden hükümetin AFAD’a kaynak aktarmaya soğuk baktığı belirtiliyor. Acil kaynak bulunamaması durumunda, yarından itibaren Öncüpınar sınır kapısından Türkiye’ye alınmaya başlanacak sığınmacılar için harcanacak para olmayacak.
Aydınlık’a ulaşan bilgilere göre, Suriyeli sığınmacılar için bugüne kadar 10 milyar dolar harcayan Türkiye için artık deniz bitmiş görünüyor. 2.5 milyon sığınmacıyı ağırlayan Türkiye’nin bundan sonra ne kadar yük kaldırabileceği de önemli bir tartışma konusu oldu. AFAD’ın kasasının boşaldığı, Maliye Bakanlığı’nın da resmi ya da gayrı resmi yollarla AFAD’a sığınmacılar için yeni kaynak aktarılmasına soğuk baktığı öğrenildi. Hükümet, acil kaynak bulunamaması durumunda yeni gelecek olan sığınmacılar için, özellikle Suudi Arabistan ve Katar destekli olduğu bilinen sivil toplum kuruluşları ile insani yardım örgütlerini devreye sokma kararı aldı. AB’den gelecek paraya ilişkin prosedürün hızlandırılması için Türkiye’nin Brüksel’deki temsilciliğine de talimat gönderildiği belirtildi.

FATURA AĞIR
Eğer, sonuç alınacak bir formül bulunamazsa yarından itibaren Öncüpınar sınır kapısından Türkiye’ye alınmaya başlanacak sığınmacılar için harcanacak para olmayacak. Böylece, AKP, bir yandan yurt dışından gelecek yardım için süreci hızlandırmaya çalışırken, diğer yandan da, dünyanın dikkatini bu bölgeye çekmeye çalışarak, Rusya’nın ve Esad’a bağlı birliklerin Halep’i ele geçirmesini engellemeye çalışıyor.
Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye faturasının da görünenin çok ötesinde olduğu ortaya çıktı. 3 milyar Avro’nun nasıl harcanacağına ilişkin olarak AB ile yürütülen çalışmalarda gündeme gelen veriler, Türkiye’nin harcamış olduğu paraların hesabının çok fazla tutulmamış olduğunu gösterdi. Raporlara yansıyan veriler, 2011’den bu yana Türkiye’ye gelen sığınmacıların 2.1 milyon civarında olduğunu; başta Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde kurulan 25 kampta 300 bine yakın Suriyeli sığınmacının barındığını gösterdi.
Yine bu verilere göre Mart 2014 itibarıyla sığınmacılar için harcanan para 2.5 milyar doları aşarken, bu rakam, altı ay sonra, yani Ekim 2014’de 4.5 milyar doların üzerine çıktı. Aynı yılın 20 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu paranın 8 milyar dolar olduğunu açıkladı. 3.5 milyar dolarlık fazladan açıklanan rakam, kafaların karışmasına neden olurken, AB ile görüşmelerde değerlendirilen ayrıntılar, 3.5 milyar doların çok da fazla hesabının tutulmadan Suriyeli sığınmacılar için harcanmış olduğunu gösterdi. 4.5 milyar dolar, kamplarda kalan sığınmacıların barınma, beslenme, güvenlik, psikolojik ve sosyal destek, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçları için harcanırken, 3.5 milyar dolar ise barınma merkezleri dışında yaşayan yaklaşık iki milyon Suriyelinin başvuruları tedavi ve ilaç giderleri gibi kalemler için aktarıldı. Ancak bu paranın, hem makul bir miktar olmadığı hem de hem de hangi kalemlere ne kadar harcandığı konusunda muğlaklık olduğu ifade ediliyor.

KORİDOR KESİLDİ ABD TELAŞA KAPILDI
Suriye ordusun, teröristlerin Türkiye-Halep arasındaki ikmal yolunu kesmesi ve bölgedeki hakimiyetini artırmasıyla Türkiye’ye geçişler de arttı. Suriye ordusunun ilerlemesinden rahatsızlık duyan ABD ise Rusya’yı suçladı. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, “Halep’e ilişkin şu anda asıl endişemiz Ruslarca desteklenen hükümet güçlerinin kenti kuşatma altına alma ihtimalinin bulunması ve bunun da oradaki dehşet verici insani durumu daha da kötüleştirmesidir” diye konuştu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de benzer açıklamalar yaptı.

70 BİNİ AŞABİLİR
Üç gün önce Suriye ordusunun terörist grupların koridorunu yararak batıda kuşatma altındaki Nubul ve Zehra beldelerine ulaşmasıyla Halep merkezle Türkiye bağlantısı kopmuştu. Binlerce kişinin Kilis’in karşısındaki Azez ilçesinde Bab-ı Selam sınır kapısında beklediği bildiriliyor. Kilis Valisi Süleyman Tapsız, son 24 saat içinde 35 bin kişinin sınıra geldiğini söyledi. Tapsız, “Halep’in kuzeyinden en az 70 bin kişi olmak üzere daha fazla sayıda insanın gelme ihtimali bulunmaktadır” dedi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.