‘Acele kamulaştırma’ya Danıştay ‘dur’ dedi

Zonguldak’ta ‘acele kamulaştırma’yla enerji şirketinin liman ve kömür stok sahası kurduğu arazinin sahipleri Danıştay’a başvurdu, oy birliğiyle yürütme durduruldu

‘Acele kamulaştırma’ya Danıştay ‘dur’ dedi
27 Eylül 2015 Pazar 17:19

Danıştay 6’ncı Dairesi, Zonguldak’ın Kilimli ilçesi Muslu Beldesi’nde enerji şirketince liman ve kömür stok sahası kurulan alanda yapılan kamulaştırma işleminde hukuka uygunluk olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Kilimli bölgesinde 3 termik santrali bulunan Eren Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin liman ve kömür stok sahası projesi için Muslu Beldesi Cumhuriyet Mahallesi Büyükağız Mevkii’nde yaklaşık 300 bin metrekarelik kamulaştırma yaptı. 2007’de mahkemenin ‘acele el koyma’ kararıyla kamulaştırılan alanda 200 bin dolar yatırım ve 3 rıhtımla yükleme boşaltma hizmeti veren 10 milyon ton tahliye kapasiteli liman ve yardımcı tesisleri kuruldu.

5 ARAZİ SAHİBİ YARGIYA TAŞIDI
EPDK tarafından yapılacak kamulaştırmalarda, Kamulaştırma Kanunu’nun, ‘acele kamulaştırma’yı içeren 27’nci maddesinin uygulanacağına ilişkin 14 Eylül 2004 tarihli Bakanlar Kurulu kararı uyarınca gerçekleştirilen kamulaştırma işlemine arazi sahiplerinden Oflu ailesi itiraz etti.
Mahkeme, 7 parselden oluşan toplam 72 bin 258 metrekarelik arazilerine ilişkin yapılan kamulaştırma işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi’nde açılan davada ailenin taleplerini reddetti.

OY BİRLİĞİYLE YÜRÜTMEYİ DURDURMA
Bunun üzerine Oflu ailesi, Danıştay’a başvurdu. Danıştay, enerji yatırımlarının bir an önce gerçekleştirilmesi için ‘acele kamulaştırma’ maddesinin uygulanmasını isteyen Bakanlar Kurulu kararını hukuka uygun bulmadı. Danıştay 6’ncı Dairesi kararında şöyle denildi: “Söz konusu Bakanlar Kurulu kararı incelendiğinde, acelelik halinin EPDK tarafından yapılacak tüm kamulaştırma işlemlerini kapsayacak şekilde belirlendiği, herhangi bir çerçeve çizilmediği, acelelik halinin somut olarak belirtilmediği, uygulama açısından süreklilik öngürdüğü görümüştür. Ayrıca Bakanlar Kurulu’na tanınan yetkinin başka makam ya da mercilerce takdir edilerek kullanılmasına olanak sağladığı, mülkiyet hakkının korunması, kullanılması ve sınırlandırılması yönünden belirsizlik yarattığı görülmektedir. Bu yüzden dava konusu işlemlerin yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”

ŞİRKETE SUÇ DUYURUSU
8 yıl süren hukuk mücadesini kazanan aile fertleri, Danıştay kararına rağmen söz konusu alanda faaliyetlerini sürdüren şirket hakkında Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı’na, ‘Yargı kararına uymamak ve hakkı olmayan yere tecavüz’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.