ABD raporuna göre yeni anayasa şart

Amerikan İlerleme Merkezi (CAP) bir rapor hazırlayarak ABD ile partner olabilmek, AB’nin potansiyel üyesi olarak kalmak ve Türkiye’nin istikrarı için ‘yeni anayasa’nın şart olduğunu belirtti.

ABD raporuna göre yeni anayasa şart
10 Şubat 2016 Çarşamba 12:56

Barack Obama yönetimine yakınlığıyla bilinen Amerikan İlerleme Merkezi (Center for American Progress-CAP) adlı kuruluşun Temmuz 2014 tarihli raporunda bölünme anayasasının şifreleri yer alıyor. “Yeni anayasa”, ABD ile partner olabilmek, AB’nin potansiyel üyesi olarak kalmak ve en önemlisi Türkiye’nin istikrarı için bir şart olarak sunuluyor. Ayrıca raporda, açılım süreci, “kapsayıcı bir toplum ve kendine daha fazla güvenen bir bölgesel rol” için zorunlu olarak tarif ediliyor.

HEDEF: ULUS DEVLET
Rapor, aynı bağlamda temel olarak yeni anayasaya odaklanıyor. Raporun yazarları Michael Werz ve Max Hoffmann, mevcut anayasanın dayandığı Cumhuriyet temelinden rahatsız. Yazarlar, “etnik ve dinsel çeşitliliği baskılıyor” dedikleri Kemalizm’den şikayet ediyor ve Kemalizm’in, “dar vatandaşlık ve ulus anlayışı kavrayışı” olduğunu ileri sürüyor.
Raporun yazarları, mevcut anayasanın da dayandığı temel olarak Atatürk’ün ulus devlet anlayışını hedefe oturtuyor ve şöyle diyor:
“Kemalizm -Atatürk’ün ideolojisi- laik ulus devletin gücünü, farklılıkları tanımak ve birleştirmek yerine, saldırganca inşa etme arayışına girmiştir.”

ETNİK VE DİNSEL ÇEŞİTLİLİK
Raporda, mevcut anaysanın “etnik ve dinsel çeşitliliği” yok saydığı değerlendirmesine ek olarak, askeri yönetim döneminde hazırlandığına özel bir vurgu dikkat çekiyor.
Raporun ana konusunu oluşturan Kürt meselesinin nihai çözümü de yeni anayasaya bağlanıyor ve şöyle deniyor:
“Kürt sorununun nihai çözümü, müzakereleri şekillendiren siyasi gerçekler ile en nihayetinde, vatandaşlığın etnik tanımının ve en sorunlu ultra-milliyetçi görüşlerin kırpılmasıyla oluşacak yeni bir anayasa ve seçim barajının düşürülmesi gibi reformları gerektirecektir.”

KÜRT ÖRGÜTLERİNİ BİRLEŞTİRME GÖREVİ
Aydınlık, 8 Ocak günlü sayısında rapordaki yeni anayasa sürecinde CHP’ye verilen rolü haberleştirmişti. “ABD, Türkiye ve Kürt bölgeleri” başlıklı rapor, genel olarak açılım süreci ve Türkiye’nin Suriye ve Irak’taki Kürt örgütleriyle ilişkisinin ne olması, bu örgütlerin hangi politikalar izlemesi gerektiği konusunda öneriler içeriyor. Aydınlık rapor yayınlandığında konunun bu yönlerini içeren haber ve yazılara yer vermişti.
Aydınlık yazarı Fikret Akfırat, 2 Ağustos 2014 tarihli Aydınlık’ta raporda öne çıkan başlıkları şöyle özetlemişti:
- PKK/PYD terörist örgütler listesinden çıkarılmalı.
- Suriye’de PYD ile doğrudan temas kurulmalı.
- PKK ile KDP arasındaki sorunlarda arabulucu olunmalı.
- ABD, Türkiye’de yürütülen PKK ile görüşmelere destek vermeli.
- Farklı hedef ve amaçları olan çeşitli Kürt örgütleri bölgesel bir istikrar modeli için uzlaştırılmalı.
- ABD, Kürt ulusal hareketine pozitif etki etmek için harekete geçmeli.
Bu maddeler, yazıldığından bu yana geçen bir buçuk yıllık zamanda rapordaki önerilerin Amerikan yönetimince adım adım uygulandığını ve raporun önemini ortaya koyuyor.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.