9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da vefat etti

Hastalığı nedeniyle bir süredir tedavi gören Süleyman Demirel hayatını kaybetti

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Ankara'da vefat etti
17 Haziran 2015 Çarşamba 04:48

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, bugün saat 02.05'te solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi. 
Özel Ankara Güven Hastanesi'nin yaptığı yazılı açıklama şu şekilde: 
"Sayın 9.Cumhurbaşkanımız Süleyman DEMİREL, 13 Mayıs 2015 tarihinde böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve akut solunum yolları enfeksiyonu sebebiyle hastanemize yatırılmıştır. 
Takip eden günlerde sağlık durumu giderek ağırlaşmış ve tedavileri devam etmekte iken, 16/06/2015 tarihinde solunum ve kalp fonksiyonlarında ileri derece kötüleşme olmuştur. Yapılan tüm girişimlere rağmen cevap alınamamış, 17/06/2015 saat 02.05 'de hayatını kaybetmiştir. 
Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Türk Milletine baş sağlığı dileriz."

MEMLEKETİNDE TÜRKİYE'NİN 2. BÜYÜK ANITMEZARI HAZIRLANIYOR
Mehmet Çınar / DHA
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ankara'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Demirel'in vefat haberi memleketi Isparta'da ve doğduğu Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy'de büyük üzüntü yarattı.

Demirel için anıt mezar yapılacak Çalca Tepe'deki alan, uzun süre önce hazırlanmıştı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefat haberi memleketi Isparta ve doğum yeri olan Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy'de büyük üzüntüyle karşılandı. Demirel'in ölüm haberini sabah namazı öncesinde alan köylüler 'Allah rahmet eylesin' dileğinde bulundu.
Isparta'da börekçi Hakan Erdoğan, gece yarısı televizyon haberlerinden Demirel'in ölüm haberini duyduğunu belirterek, "Memleketimizin yetiştirdiği büyük bir devlet adamını kaybettik. Acımız büyük" dedi.
Demirel'in köylüleri ise ölüm haberini büyük üzüntüyle karşıladı. İslamköy Muhtarı Hakkı Gökçınar, "Köyümüzün yetiştirdiği, okuyan ve büyük devlet adamı olan değerli büyüğümüzü kaybettik. Köyümüzün, tüm Türkiye'nin, dünyanın başı sağ olsun. Değerli büyüğümüz Türkiye'yi tüm dünyaya tanıttı, tüm dünyanın tanıdığı bir devlet adamıydı. Çok üzgünüz. Türkiye'ye yollar, barajlar, büyük hizmetler kazandırmıştı" dedi.
Köylülerden Musa Çelik ise "Büyük devlet adamıydı. Yolumuzu yaptı, suyumuzu getirdi. Köylümüzdü, Allah rahmet eylesin" dedi. Köy imamı Şenol Arıbaş da, "Duyduk çok üzüldük. Büyük devlet adamıydı. Türkiye'nin başı sağ olsun. Memleketimize büyük hizmetleri oldu" diye konuştu.
Demirel'in köyden yetişen büyük devlet adamı olduğunu söyleyen köylülerden Hulusi Erdoğan, "Kendisinden küçüğüm ama tanışıyorduk. Allah rahmet eylesin" dedi. Zeki Eker ise "Demirel'in vefat haberiyle üzüldük. Hepimizin başı sağ olsun. Isparta'nın yetiştirdiği büyük devlet adamına rahmet dilerim" diye konuştu.
ANKARA'YA İSLAMKÖY EKMEĞİ GİDİYORDU
Demirel için Ankara'ya İslamköy ekmeği gönderen fırıncı Hasan Taşıyan, "4 yıl öncesine kadar haftanın belirli günlerinde Ankara'ya ekmek gönderiyorduk. Doktor sağlık sorunları nedeniyle yasaklayınca yine göndermeye devam ettik. Kendisi yemiyor fakat çalışanları yiyordu. Vefatını büyük üzüntüyle karşılıyoruz. O bizim babamızdı" diye konuştu.
DEMİREL'İN MEZAR YERİ HAZIR
Süleyman Demirel'in İslamköy'de defnedileceği alan önceden belirlenmişti. Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi ve Külliyesi'nin de bulunduğu İslamköy'ü yukarıdan gören Çalca Tepe'de, Demirel için yaklaşık 10 metrekarelik ve 3 metre derinlikte anıt mezar yeri geçen yıllarda hazırlanmıştı. Anıt mezarın yanında Demirel'in elinde fötr şapkasının olduğu heykeli de bulunuyor.
Anıt mezarın bulunduğu 650 dekar alanda çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı 9 gölet bulunuyor. Anıt mezarın bulunduğu alanın bekçiliğini yapan Sait Fidan, 9'uncu Cumhurbaşkanı'nın defnedileceği alanın 2003 yılında belirlendiğini ve 2004 yılında hazırlandığını; Demirel'in, defnedileceği alanı kendisinin belirlediğini söyledi. Süleyman Demirel ile kardeşi Şevket Demirel'in Çalca Tepe'ye gelerek anıt mezar yeri için inceleme yaptıklarını belirten Fidan, Süleyman Demirel'in ikinci gelişinde kazılan mezar yerini görüp onayladığını, ardından da toprakla kapatılmasını istediğini söyledi. O tarihlerde çevresi taşla örülü mezarın içerisine toprak doldurduklarını anlatan Sait Fidan, ölüm haberiyle yıkıldığını söyledi.
Demirel'in önce İslamköy Mezarlığı'nda bulunan aile kabristanlığındaki eşi Nazmiye Demirel'in mezarının yanına, sonra anıt mezar yapılacak alana mı defnedileceği, yoksa doğrudan Çalca Tepe'de hazırlanan yere mi defnedileceği henüz netlik kazanmadı. Demirel'in cenazesi devlet töreninin ardından cuma günü İslamköy'de toprağa verilecek.
Süleyman Demirel, en son Demokrasi Müzesi ve Külliyesi'nin 26 Ekim 2014 tarihindeki açılış töreni için doğum yeri İslamköy'e gelmişti.
Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi ve Külliyesi'nin Müdürü Osman Siviloğlu, Türkiye içinde ve dışında milyonlarca seveni olan Süleyman Demirel'in ölümünden büyük üzüntü duyduklarını ifade etti. Demirel'in bugün müze olarak kullanılan doğduğu evin 1920 yılında inşa edildiğini ve 1979'a kadar da aile tarafından kullanıldığını söyleyen Siviloğlu, Demirel çiftinin 1948'de İslamköy'deki bu evde üç gün süren bir düğünle evlendiklerini ve burada bir süre yaşadıklarını anlattı.
Demirel'in doğduğu büyüdüğü evi tanıtan Siviloğlu, Demirel'in doğduğunda kullanılan beşiği ve diğer eşyalarının da evde sergilendiğini dile getirdi.
ANITKABİR'DEN SONRAKİ EN BÜYÜK ALAN
Süleyman Demirel için doğduğu topraklar İslamköy'de yapılan anıt mezarın inşası devam ediyor. 2000 yılında kardeşi inşaat yüksek mühendisi Şevket Demirel tarafından Çalca Tepe'ye çam ağaçları dikilerek 58 bin metrekare alan üzerine yapılan, Anıtkabir'den sonra kurulduğu alan bakımından Türkiye'nin ikinci en büyük anıt mezarı.
DÜNYA ORMANI
Anıt mezarda bir de dünya ormanı oluşturuldu. Bir zamanlar kayalıklar ve kıraç topraktan ibaret olan Çalca Tepe'de şu an dünyanın dört bir yanında getirilen bölge iklimine uygun farklı türden ağaç ve fidanlar dikilerek orman oluşturuldu. 'Dünya Ormanı' adı verilen orman, Demirel'in yarım yüzyıldan fazla siyaset ve dünya liderliği iddiasını simgeliyor.
ISPARTA'YI KUŞBAKIŞI GÖRÜYOR
Çalca Tepe'de yapımı devam eden anıt mezar, Demirel Külliyesi'ni çaprazdan görüyor. Atabey ve İslamköy Ovası'na hakim mevkideki anıt mezar, Isparta'yı da kuş bakışı görüyor. Tepe, Selçuklu İmparatorluğu döneminden bu yana mezarlık olarak kullanılan ve Demirel'in ataları, eşi Nazmiye Demirel ve diğer hemşerilerinin bulunduğu mezarlığı da görüyor.
Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nin de görüş açısında yer alan anıt mezarın Isparta'yı kuş bakışı görmesi, Demirel'in Isparta özlemini simgeliyor.
ALANI BEĞENMİŞTİ
Isparta'ya daha önceki gelişinde anıt mezar alanını inceleyen Süleyman Demirel, şunları söyledi:
"Bu proje dünyada bir numunedir. Çalca Tepe geçmişte kayalıklardan ve kıraç topraktan ibaret bir alandı. Kardeşim önderliğinde yürütülen çalışmalar sayesinde bu hale geldi. Buradaki çamlar dünyanın en şanslı çamları. Çamın dünyada sulandığı tek yer burası. Burası Şevket Bey'in eseridir. Benim hemşerilerim de kendisine kucak açmıştır. Hep yardımcı olmuşlardır. Kıraç tepe, bugün Türkiye'nin yeşil envanterine girmiştir. Bu bir ülkenin topraklarına yapılabilecek en büyük iyiliktir."
YEĞENİ KONUŞTU
9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni işadamı Mesut Şener ise büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Demirel'in bir dünya lideri olduğunu vurgulayan Mesut Şener, "Döneminde Isparta da Türkiye de büyük hizmetler almıştır. Süleyman Demirel bir dünya lideridir, bir dünya markasıdır. İnanılmaz zekası, yaptığı hizmetleri ve kurduğu dostlukları hiç aklımızdan çıkmayacak. Ölümü bizleri derinden üzdü. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Gerçekten çok üzgünüm ve daha fazla konuşamayacağım" dedi.
'HALAMIN YANINA DEFNETMEK İSTİYORUZ'
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in yeğeni işadamı Mesut Şener, cenaze töreni ve defin işlemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Demirel için "Türkiye'nin babasıydı, üzüntümü tarif edemiyorum" diyen Mesut Şener, Demirel'in nereye defnedileceği konusunda son kararı kardeşi Şevket Demirel'in vereceğini söyledi.
Süleyman Demirel'in nereye defnedileceği konusunun henüz netlik kazanmadığını vurgulayan Mesut Şener, "Anıtmezar sayın Şevket Demirel tarafından yapıldı. Ancak henüz tamamlanamayan bir bölümü olabilir. Henüz nereye defnedileceği konusunu biz de bilmiyoruz. Rahmetli Nazmiye halamın yanına defnedilmesi de söz konusu. Biz ailece aslında Nazmiye halamın yanına defnedilmesini tercih ediyoruz. Karar büyüklerin. Neticede İslamköy'e defnedilecek. Program değişikliği olmazsa cuma günü gibi gözüküyor" dedi.
'İZLERİ SİLİNEMEZ'
Isparta'ya ve Türkiye'ye Demirel'in büyük hizmetler yaptığını vurgulayan Mesut Şener, "Süleyman Demirel unutulmaz. Özellikle Isparta özelinde sağlıktan eğitime, yolundan sulamasına tarımına kadar her yerde Demirel'in izi vardır. Dolayısıyla bu memleket Demirel'i hiçbir zaman unutmayacaktır" diye konuştu. Demirel'in Türkiye'nin babası olduğunu belirten Şener, şunları söyledi:
"Allah gani gani rahmet eylesin. Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nin üzerinde çok dururdu. O müzeyle çok uğraştı. Tüm arşivi, başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine hediye edilen herşey o müzede sergileniyor. Her şeyiyle bire bir ilgilendi. Birkaç sefer değiştirildi, son hali çok içine sinmişti. O müzenin Demirel'i iyi anlattığını düşünüyorum. O dönemi merak eden herkesi müzeyi ziyarete davet ediyorum. İyi ki açmışız zamanında o müzeyi. Çünkü birkaç sefer ertelendi ve değişiklikler yapılmıştı."
BELEDİYE BAŞKANI ATASOY: ACIMIZ SONSUZ
Süleyman Demirel'in vefatının ardından memleketi Isparta'nın Atabey İlçesi'ne bağlı İslamköy'de hareketlilik başladı. İslamköy'deki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile anıt mezarın yapıldığı Çalca Tepe'de Atabey Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Karayolları Şube Müdürlüğü ekipleri temizlik ve düzenleme çalışmalarına başladı. İslamköy'e gelen Atabey Belediye Başkanı Ak Partili Tevfik Atasoy da şunları söyledi:
"Büyük Türkiye idealinin mimarı, ülkemizin her karışında her toprağında büyük emeği olan, yürüdüğümüz yolda, okuduğumuz okulda, suladığımız barajlarda aklımıza gelen her yerde büyük emeği olan ülkemizin kalkınması, refahı mutluluğu için gece gündüz çalışan, demokrasimizin gelişmesi için her türlü zorluğu zulmü içine çekerek memleket sevdasından vazgeçmeyen, Türk dünyasının mimarı büyük devlet adamı sayın cumhurbaşkanımızı kaybettik. Tabi ki acımız sonsuz. İnşallah bu içinde bulunduğumuz demokrasi müzesinde ülkemize, insanlığa, dünya insanlığına yaptığı hizmetler, katkılar yeni nesillere aktarılacak. Ve demokrasimizin kökleşmesinde gelişmesinde büyük katkısı olan bu devlet adamı sonsuza kadar yaşacaktır. Bütün ülkemizin başı sağolsun."
AHMET DAVUTOĞLU'NDAN 'MİLLİ YAS' AÇIKLAMASI
Bahar Demirel / DHA
Başbakan Ahmet Davutoğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in evinin bulunduğu Güniz Sokak'ta Demirel'in vefatıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Demirel'in, Türkiye'nin siyasi tarihinde derin izler bıraktığını belirten Davutoğlu, 9'uncu Cumhurbaşkanı'nın vefatı nedeniyle bugünden itibaren ulusal yas ilan edildiğini açıklayarak "Buraya gelmeden önce verdiğimiz talimatla da devlet protokolü anlamında cumhurbaşkanlarımıza yapılan bütün protokolün detayları uygulanarak ulusal yas ilan edilecektir bugünden itibaren. Aile ile de istişare ettik. İnşallah cenaze namazı da mübarek Ramazan'da çok güzel, manevi bir ortamın olduğu atmosferde cuma günü Kocatepe Camii'nden cenaze namazı eda edilecektir" dedi.
'DERİN İZLER BIRAKARAK İSMİ, SİYASİ TARİHİMİZE YAZILMIŞTIR'
Ankara'nın Çankaya İlçesi'nde bulunan ve Süleyman Demirel ile özdeşleşen Güniz Sokak'ta, Demirel ailesine taziye ziyaretinde bulunan Başbakan Davutoğlu, Demirel için cuma günü düzenlenecek devlet töreni hakkında bilgiler vererek "Türkiye'de her zaman demokrasinin ve meşruiyetin yanında olmuştur. Siyasi tarihimizde ismi bu açıdan çok derin izler bırakarak siyasi tarihimize yazılmıştır. Hem Türkiye Cumhuriyeti hükümeti adına hem milletimiz adına bir kez daha taziyelerimi arz etmek üzere bir tarih niteliği taşıyan kendi evine ziyarette bulundum. Ailelerine de bu anlamda taziyelerimizi ilettim. Buraya gelmeden önce verdiğimiz talimatla da devlet protokolü anlamında cumhurbaşkanlarımıza yapılan bütün protokolün detayları uygulanarak ulusal yas ilan edilecektir bugünden itibaren. Aile ile de istişare ettik. İnşallah cenaze namazı da mübarek Ramazan'da çok güzel, manevi bir ortamın olduğu atmosferde cuma günü Kocatepe Camii'nden cenaze namazı eda edilecektir. Bu anlamda uluslararası katılım da göz önünde bulundurularak gerekli bütün hazırlıklar yapılmaktadır. Uluslararası katılım anlamında bazı mesajlar gelmekte olduğu için onunla ilgili de hazırlıklar yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Bir kez daha milletimize, ailelerine taziyelerimi arz ediyorum. Allah rahmet eylesin, mekanını cennet eylesin. Bıraktığı güzel hatıralarda da siyasi tarihimizdeki yerini korumayı nasip etsin" diye konuştu.
'ISPARTA'DA YAPILACAK DÜZENLEMELER İÇİN GEREKLİ TALİMATLAR VERİLDİ'
Ankara'da gerçekleştirilecek devlet töreninin ardından memleketi Isparta'da yapılması planlanan tören için de gerekli talimatların verildiğini kaydeden Davutoğlu, "Cenaze namazı Ankara'da kılınacak. Diğer Isparta'da yapılacak tören veya oradaki düzenlemelerle ilgili aile neye karar verirse bu konuda da o törenle ilgili Isparta'da yapılacak düzenlemeler için de gerekli her türlü talimatlar verildi. Tedbirler alınacak. Orada da aile ne yönde karar verirse onun uygulaması yapılacak. Devlet töreniyle ilgili karar alınmıştır. Cuma namazında Kocatepe'de devlet protokolüyle inşallah cenaze namazı cuma namazıyla birlikte kılınmış olacak" ifadelerini kullandı.
EVİNİN SOKAĞINA ZİYARETÇİ AKINI
Ümit Kozan / DHA
9'UNCU Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatının ardından Güven Hastanesi ve Güniz Sokak'taki evi, ziyaretçi akınına uğradı.
Taziyeleri Şevket Demirel’in kızı Nihan Demirel Atasagun, akrabası CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve doktoru Aylin Cesur kabul etti.
Demirel’in vefat ettiği Güven Hastanesi’nin yanı sıra Güniz Sokak’ta açılan taziye defterine yazı yazmak için vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturken, siyasiler de buraya akın etti. Demirel’in adıyla özdeşleşen evinin bulunduğu Güniz Sokağa TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan ile Demirel’in mesai arkadaşlığı yapan eski bakanlar Namık Kemal Zeybek, İstemihan Talay, Necmettin Cevheri, Ali Coşkun, Abdülkadir Aksu, Köksal Toptan, Hikmet Sami Türk de geldi.
Yine Güniz Sokağa gelenler arasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, KESK ve TİSK gibi sendikalardan başkanlar ve temsilciler ile CHP Milletvekili Sinan Aygün, HDP Milletvekili Celal Doğan’ın da aralarında bulunduğu bir çok milletvekili Güniz Sokak’a gelerek taziyede bulundu. Taziyeleri Şevket Demirel’in kızı Nihan Demirel Atasagun, akrabası CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve doktoru Aylin Cesur kabul etti.
CHP Zonguldak Miletvekili Mehmet Haberal ile doktoru Aylin Cesur evin taziye düzeniyle yakından ilgilenirken, Demirel'in fotoğraflarını ve kendini simgeleyen fötr şapkasını üzerine koydu. Süleyman Demirel’in vefatı, Güniz Sokak’taki komşuları arasında da üzüntü yaratırken gözyaşlarına hakim olamadılar. Güven Hastanesi’nde hazırlanan kavurma, pilav, su böreği, ayran ve helvadan oluşan menü Güniz Sokak’ta evinin önünde bekleyen vatandaşlara dağıtıldı.
SYMES'TEN AÇIKLAMA
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Güniz Sokak'taki evinde, Demirel ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, ziyaret sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunarak "Taziyelerimizi bildirdik. Türkiye'ye, Türk halkına baş sağlığı diliyorum. Türkiye için son derece ekonomik ve kalkınma alanında katkılarını yapmış önemli bir liderimizi kaybettik. Hem ailesine hem Türk halkına baş sağlığı dileklerimi burada iletmek isterim" diye konuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakanlık Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdikleri yaklaşık 1,5 saat süren görüşme hakkında da bilgi veren Başaran, açık bir diyalog ile görüşlerini Davutoğlu'na bildiklerini belirterek "Bütün iş dünyasının önceliklerini Başbakanımıza tüm açıklığıyla aynen diğer partilere olduğu gibi bildirdik. Kendileri bunların daha önce açıklanan dönüşüm programları içinde yer aldığını, belli konularda bize teyitlerini verdiler. Son derece açık bir diyalogla görüşlerimizi karşılıklı olarak paylaştık" ifadelerini kullandı. Programın devamında görüşme gerçekleştirmek üzere Halkların Demokratik Partisi (HDP)'ne gideceklerini söyleyen Başaran, "Programımızda olduğu üzere HDP'ye gidiyoruz. HDP çıkışında da toplu olarak size bir değerlendirme yapıp arkasından da basın bültenini size elden dağıtacağım. Hemen ayrılacağım, kusura bakmayın lütfen" dedi.
LİDERLERDEN VEDA MESAJLARI
Aydınlık / Ankara
91 yaşında hayatını kaybeden 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için yayınlanan taziye mesajlarında, Türk siyasetinde bıraktığı derin izlere vurgu yapıldı. 
Tayyip Erdoğan, mesajında “Ülkemizin kalkınma sürecinde katkıları bulunan Süleyman Demirel, devlet ve siyaset adamı olarak siyasi tarihimizin önemli isimleri arasında yer almaktadır” derken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Demirel için  şu ifadeleri kullandı: “Türk Siyasi Hayatımızın çok önemli ve değerli bir üyesini kaybettik. Türkiye Siyasetinin 40 yılı aşkın bir dönemine damgasını vurmuş, kendine has üslubu, hoşgörüsü, azmi, demokrat kişiliği ile yeri doldurulamayacak bir devlet adamı idi. Ülkemizin ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun.” MHP ise resmi Twitter hesabından Demirel ile Devlet Bahçeli’nin tokalaşma fotoğrafı ile birlikte paylaştığı başsağlığı mesajında “9. Cumhurbaşkanımız, Süleyman Demirel vefat etmiştir. Merhuma Allah’tan rahmet aziz milletimize başsağlığı diliyoruz” sözlerine yer verdi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Demirel’in Güniz Sokak’taki evine taziye ziyaretinde bulundu. Çiçek, “Hepimizin hayatında olan bir insan. Türkiye’nin demokratikleşmesinde, demokratik hayat mücadelesinde önemli bir yere sahip oldu. Zor yıllarda Cumhurbaşkanı, Başbakan, muhalefet lideri olarak önemli sorumluluklar üstlendi. Yakın siyasi tarihimizin tüm yönleriyle anlaşılabilmesi bakımından merhum Cumhurbaşkanımızın süreç içinde yaptıklarının, yapamadıklarının çok iyi bilinmesi gerekiyor. Hepimizin bu hayattan alacağı dersler var. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
türk devletinin yıkılmaması için gösterdiği dirayet alkışlanır. sn. süleyman demirel'e tanrı'dan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. *matematikçi-bilim uzmanı*
Avatar
Merdol Sayguner - 5 yıl önce
sağdan soldan her kesime kendini sevdirmiş, muhaliflerine saygida kusur etmemiş,onlari da can kulaği ile dinlemiş büyük devlet adami sevgili eşine kavuştu.
türkiye sevdalısı bilge kişi idi.ışıklar içinde yatsın.