5 maddelik çözüm

Bölge ülkeleriyle işbirliği Türkiye’nin önünde en can alıcı gündem olarak duruyor. Suriye’ye terör ihracına son vermek de atılması gereken adımlar arasında

5 maddelik çözüm
19 Şubat 2016 Cuma 13:26

Aydınlık / Ankara

Türkiye’nin içine girdiği durumdan çıkması için çözümler tartışılırken toplumun çeşitli kesimlerinde öne çıkan görüşler netleşmeye başladı. Türkiye’nin birliğe en çok ihtiyaç duyduğu bu dönemde “Bölünme Anayasası” tartışmalarının halkın teröre karşı ortak mücadelesini olumsuz etkilediği vurgulanırken, komşu ülkelerle yaşanan gerginliğin de Türkiye’nin güvenliğini tehdit ettiği bildirildi. Suriye’de izlenen yanlış politikanın da Türkiye’de terörün artmasında en önemli etkenlerden biri olduğu ifade edildi.
Türkiye’nin içinde bulunduğu kargaşa ortamından çıkması için toplumda genel kabul gören çözüm önerileri şöyle:

‘BÖLÜNME ANAYASASI’ ÇÖPE
Türkiye Batı tarafından bölünmek istenir, terör örgütleri faaliyetlerini arttırırken, “Yeni Anayasa” girişiminin halkta yeni bir bölünme yaratacağı açıkça görülüyor.
Yakıcı bir şekilde birliğe ihtiyacımız olduğu bir dönemde halkı birleştirmek yerine bölecek olan “Yeni Anayasa” hemen çöpe atılmalıdır. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünün sağlanması için Erdoğan bir an önce “Başkanlık” girişimini sonlandırmalı ve yeni bir bölünme yolu yaratmamalıdır.

PKK’YA TOPYEKÜN MÜCADELE
“Açılım” bir daha açılmamak üzere sonlandırılmalıdır. PKK’nın Meclis’teki temsilcisi HDP kapatılmalıdır. PKK’ya karşı sonuç alıcı darbe vurulması için halk desteği de sağlanarak Türkiye’nin her yerinde topyekün mücadele başlatılmalıdır. Kürt halkı kucaklanmalı, terör örgütü PKK ezilmelidir. PKK’ya destek veren ABD ve AB ile ilişkiler gözden geçirilmelidir.

KOMŞULARLA İŞBİRLİĞİ
Bölgemizde ortaya çıkan durum bölge ülkelerinin işbirliğini zorluyor. Türkiye ise tam tersini yapıyor. Aramızın iyi olduğu tek bir ülke kalmadı. İzlenen politikalar terk edilmeli ve Rusya, İran, Suriye ve Irak’la ilişkiler normalleştirilip teröre karşı işbirliği yapılmalı. Komşularda merkezi hükümetlerle temas güçlendirilmeli. TSK mensuplarına yönelik saldırının Suriye ve Rusya karşıtı bir cephe oluşturulması amacıyla kullanılmak istenmesi büyük hata olur. Komşularla karşılıklı güven esasına dayalı ilişki kurulmalıdır.

SURİYE’YE TERÖR İHRACI KESİLMELİ
Suriye, Türkiye’ye yönelik terörün beslendiği yer haline gelmiştir. PKK, IŞİD, ... gibi örgütler Suriye’yi eğitim merkezi olarak kullanıyor. Bunda izlenen Suriye politikasının ve Esad’ı devirme saplantısının etkisi büyüktür. Esad muhaliflerine Türkiye üzerinden gönderilen silahlar PKK ve IŞİD’in eline geçiyor. Suriye’deki terör gruplarına destek derhal kesilsin. Türkiye sınırları terör örgütlerine kapatılsın. Suriye’ye terör ihracına son verilsin.

İNCİRLİK’İN FAALİYETLERİ DURDURULSUN
İncirlik üssü bölgedeki bütün pis işlerin merkezi haline gelmiş durumda. Fitne merkezi. İncirlik’ten kalkan uçaklar PKK’nın Suriye kolu PYD’ye ön açmaktadır. Şimdi Suudi uçakları da gelecek. İş daha da büyüyor. Geçmişte İncirlik’ten kalkan uçaklar Irak’ın bölünmesini sağladı.
Şimdi Suriye’de aynı işi yapıyorlar. Hedefte Türkiye var. Kendi toraklarımızda düşman barındırıyoruz. Buna son verilmeli ve İncirlik’in faaliyetleri durdurulmalıdır.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.