38 bin kişi tahliye ediliyor

Cezaevlerinde FETÖ’ye yer açılıyor. Hükümet çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a bir ekleme yaparak 38 bin kişinin “denetimli serbestlik” kapsamında tahliye olmasının yolunu açtı.

38 bin kişi tahliye ediliyor
18 Ağustos 2016 Perşembe 11:54

Aydınlık/Ankara
Cezaevlerinde FETÖ’ye yer açılıyor. Hükümet çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a bir ekleme yaparak 38 bin kişinin “denetimli serbestlik” kapsamında tahliye olmasının yolunu açtı. KHK’nın Resmi Gazete’de yayınlanması sonucu cezaevlerinden tahliyeler de başladı. Pek çok tutuklu yakını cezaevleri önlerine koştu. FETÖ operasyonları kapsamında çok sayıda kişinin tutuklanması cezaevlerinde yer sıkıntısı yarattı. Birçok cezaevinde kapasitenin çok üstünde kişi kalırken, hükümet sorunun çözümünü denetimli serbestlik yasasında düzenleme yaparak buldu. Bu çerçeve çıkarılan KHK Resmi Gazete’de yayınlandı.
Adalet Bakanı Bozdağ, twitter’dan yaptığı açıklamada Resmi Gazete’de yayımlanan 671 Sayılı Kanun Hükümde Kararname’de yer alan, Ceza ve Güvenlik Tedbirleri’nin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici maddeyle ilgili bilgi verdi. Yapılan düzenlemeyle ilgili olarak, “Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir. Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacaktır” diyen Bozdağ’ın twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:
Resmi Gazete’de yayımlanan 671 S. Kanun Hükümde Kararname’yle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapılmaktadır.

BİR YIL ERKEN TAHLİYE
Birincisi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanu’nun 105/A’daki koşullu salıverilmeye dair “bir yıl”, “iki yıla” çıkarıldı. Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlülerin cezalarının, koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir. Diğer ifadeyle, bir yıl erken tahliye olacaklardır.
İkinci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir. 107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar, cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir. KHK’da yapılan düzenlemeyle “üçte ikilik(2/3)” oran, “yarısına (1/2)”ye indirilmektedir.

38 BİN KİŞİYİ KAPSAYACAK
Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır. Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir.

KAPSAM DIŞI SUÇLAR
Buna göre, süreli hapis cezalarına mahkumlar, cezalarının 1/2’sini infaz kurumunda çektikleri takdirde,koşullu salıvermeden yararlanabilecek. Ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır:
- Kasten öldürme (madde 81, 82.)
- Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen suçlar
- Kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları
- Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102, 103, 104, 105)
- Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138)
- Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188)
- Devletin güvenliğine karşı suçlar
- Anayasal düzene karşı suçlar
- Milli savunmaya karşı suçlar
- Devlet sırlarına karşı suçlar
- Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.