200 kitle örgütü Ankara’da buluşuyor

‘Bayrağını al gel’ sloganıyla örgütlenen ‘Büyük Yürüyüş’ bugün yapılacak

200 kitle örgütü Ankara’da buluşuyor
17 Eylül 2015 Perşembe 11:23

Olcay Kabaktepe

Aralarında Türkiye Barolar Birliği, Türk-İş, TOBB, TESK, TZOB, TGB, CKD, TESUD, ÇYDD, Engelliler Konfederasyonu, OSİAD, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği, Alevi Vakıfları Federasyonu ve Cem Vakfı gibi kuruluşların da bulunduğu meslek örgütleri, sendikalar ve demokratik kitle örgütlerinin destek verdiği, PKK terörüne karşı yapılacak “Büyük Yürüyüş” bugün gerçekleştirilecek.
“Teröre hayır, kardeşliğe evet” mesajıyla yapılacak yürüyüşe katılım hızla büyürken, eyleme destek verecek kuruluş sayısı 200’e ulaştı. Artan terör olaylarına karşı yurttaşlar yurdun her yerinde protesto eylemleri yaparken meslek örgütleri, sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de ortak bir yürüyüş düzenliyor. Bugün saat 16.30’da ‘Teröre hayır kardeşliğe evet’ sloganıyla Sıhhiye Meydanı’ndan başlayacak yürüyüş Ulus’ta bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ilan edildiği 1. Meclis’te İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erecek. 14 örgüt tarafından organize edilen yürüyüşe destek her an artarken haber yayına hazırlandığı saatte, “Büyük Yürüyüş”e destek 200 örgüte ulaştı.

YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK
“Büyük Yürüyüş” nedeniyle Sıhhiye Meydanı ve Ulus civarındaki bazı yollar 12.00’den itibaren trafiğe kapatılacak. Atatürk Bulvarı Ihlamur Sokak hizasından, Mithatpaşa Caddesi Süleyman Sırrı Caddesi kavşağından, Necatibey Caddesi ise Sezenler Caddesi’nden, Sıhhiye Meydanı istikametine araç trafiğine kapalı tuulacak. Yürüyüşün başlamasının ardından Atatürk Bulvarı, Cumhuriyet caddeleri ile bağlanan sokak ve caddelerde etkinlik bitinceye kadar trafik akışı engellenecek.

2 BİN OTOBÜS ANKARA’YA GELİYOR
Yürüyüşü organize eden kuruluşların verdiği bilgilere göre, Ankara civarındaki illerden 2 binden fazla otobüsle katılım gerçekleşecek. Bu nedenle Ankara girişlerinde 5 noktada önlemler alınacak. Gelen otobüsler için Atatürk Kültür Merkezi alanında park yeri ayrılırken, alanın yetmemesi durumunda Celal Bayar Bulvarı ve AŞTİ önü de depolama alanı olarak kullanılacak.
Katılımcılar Sıhhiye meydanına polis kontrolünde 7 ayrı noktadan üst aramaları yapıldıktan sonra alınacak. Üzerini aratmak istemeyen katılımcı alana kesinlikle alınmayacak.

‘YANGINI BİRLİKTE SÖNDÜRELİM’
Yürüyüşle ilgili olarak Aydınlık’a konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Metin Feyzioğlu, terörün hızını kesmeden devam ettiğini ve her gün şehit haberleriyle sarsıldıklarını söyledi. Bazı provokatif kişilerin kışkırtması sonucunda otobüslere ve Kürt vatandaşlara yönelik saldırılar olduğunu hatırlatan Feyzioğlu, “Bu işin sonu Türk-Kürt etnik çatışmasına doğru gider. Bu yangını el birliğiyle söndürmemiz lazım. Biz bu nedenle bugün saat 16.30’da Sıhhiye Meydanı’ndan Birinci Meclis önüne yürüyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kimliğimizle yürüyeceğiz. Tek sloganımız da, ‘Teröre hayır kardeşliğe evet’ olacaktır” dedi.

‘PKK KÜRTLERE ZARAR VERİYOR’
PKK terör örgütünün bölücü olduğunu ve Kürt vatandaşlara zarar verdiğini bildiren Feyzioğlu, “Kürt vatandaşlarımıza yapılan saldırılar PKK terör örgütünün bölücü amacına hizmet etmektedir. Bu saldırılar ve yapılan her türlü ırkçılık Türkiye’yi bölmeyi amaçlar. Şu anda bizim evimiz yanıyor. Biz, bu yangını hep birlikte söndürelim diyoruz. Burada katılan örgütlerle ilgili eleştiriler yapılıyor. Ben o bileşenlerle yıllarca mücadele ettim. Onlarda benimle mücadele etmiştir. Ama önce şu yangını hep birlikte söndürelim, sonra yangını kimin çıkarttığını konuşuruz” diye konuştu.
Terörün toplumda hiçbir şekilde taban bulmaması gerektiğini söyleyen Feyzioğlu, “Terör örgütüne taban kazandıracak hareketler de mutlaka engellenmelidir. PKK terör örgütü derhal silah bırakıp ülkeyi terk etmelidir. Bugün teröre karşı Türk bayraklarıyla Sıhhiye’den Birinci Meclis’e Türk bayraklarıyla yürüyeceğiz. Bu yangını söndürmek isteyen herkes bizimle birlikte bu yürüyüşe katılmalı” ifadelerini kullandı. Metin Feyzioğlu ayrıca TGB’nin bu yürüyüşte olmasından dolayı gurur duyduklarını vurguladı.

‘BU İKİNCİ İSTİKLAL SAVAŞI’DIR’
Aydınlık / Ankara
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek bölücü teröre karşı 17 Eylül’de (bugün) Sıhhıye’de olacaklarını bildirdi. Perinçek bir açıklama yaparak tüm yurttaşları 16.30’da Ankara Sıhhiye’de gerçekleştirilecek “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” mitingine çağırdı. Perinçek açıklamasında şunları söyledi:

‘DEVLET İLE MİLLET AYAĞA KALKTI’
24 Temmuz’dan başlayarak Türk Devleti, milleti ile birlikte ayağa kalkmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölücü terör örgütüne karşı büyük bir mücadele yürütmektedir. Elbette bu Amerika gibi büyük bir devletle hesaplaşmadır. Bu hesaplaşmadan onlar korksun, Türkiye’nin korkacak hiçbir şeyi yok! Cesuruz, yürekliyiz, topyekun bir mücadeleye giriyoruz. Bu yürüyüş Türk milletinin yürüyüşüdür. Biz de Vatan Partisi olarak en önde varız. Hep birlikte Birinci Meclis’e yürüyeceğiz. Bu bir İkinci İstiklal Savaşı’dır.

‘1 KASIM GÖREVİMİZ’
Vatan bütünlüğü için bir mücadele yürüyor ve bu, küresel efendilerin üzerimize sürdüğü piyonlara karşı yürütülen bir mücadeledir. Demek ki 1 Kasım’da meselemiz, bu mücadeleyi başarıya götürecek, bu kanlı senaryolarda rolü olmayan, devletin komple gücünü harekete geçirmeyi belirtmiş ve bunun böyle açılımlarla, görüşmelerle olmayacağını saptamış bir hükümetin kurulmasıdır. 3 maddede özetliyoruz: Birincisi, devletin yaptırım gücünü kullanmak zorundayız. İkincisi, Kürt yurttaşlarımızı Edirne’den Hakkari’ye kadar bağrımıza basacağız. Üçüncüsü, Suriye, Irak, İran, Lübnan, Azerbaycan ve diğer bölge ülkeleri ile işbirliği yapacağız. Vatan Partisi, teröre karşı en kararlı mücadeleyi veren partidir. Son seçimde HDP’yi Meclis’e sokunca barış gelecek dediler.

‘HDP’YLE MECLİS’E MAYIN DÖŞEDİLER’
İşte gördük, HDP’yi Meclis’e soktular ve ertesi gün PKK kanlı eylemlerine başladı. 7 Haziran seçimleri bizim için büyük bir derstir. Türkiye HDP’yi Meclis’e sokmanın bedelini ödemiştir. Türkiye bir vatan savunması görevine girdi. Seçmenin oyunu belirleyecek olan da bu ortamdır. Zaten biz de CHP’ye bunu anlatmaya çalıştık. Bir vatan savunması dönemindeyiz ve en öne geçelim dedik. Açılımın sonucu PKK palazlanmıştır. HDP’nin de Meclis’e girmesiyle Meclis’e mayın döşenmiştir.

‘ERDOĞAN YÜCE DİVAN’DAN KURTULAMAYACAK’
Tayyip Erdoğan isterse Erciyes Dağı’nın tepesine çıksın hiçbir şeyi değiştiremez. Alanlara çıkmak onu Yüce Divan sandalyesine gitmekten kurtaramaz.

‘KARDEŞLİĞİMİZİ BOZMAYALIM’
Gürsel Güzel / Gaziantep
Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği (GAMOB) teröre karşı uyarı niteliğinde bir açıklama yaparak “Karanlık ellerin çıkarmak istediği Türk-Kürt savaşına karşı uyanık ve dikkatli olalım, oyuna gelmeyelim” dedi.
GAMOB dönem sözcüsü, Eczacı Odası Başkanı İrfan Demirciler’in yaptığı açıklamayı Gaziantep Barosu’nun yanısıra çok sayıda meslek ve mühendis odasının temsilcisi imzaladı. “92 yıllık Cumhuriyette yaşanmaması gereken günler yaşıyoruz” denilen ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Acılarımızı haykırmak, yürüyüşler yapmak ve teröre tepki göstermek, bir görevdir. Ancak; bu demokratik tepkiler gösterilirken çok dikkatli olunmalıdır. Şiddet ve nefret içermemelidir. Kahpe teröristle, Kürt yurttaşlarımızı bir görmeyelim. Bu çirkin tuzağa düşmeyelim, kamplaşmaya ve ayrışmaya izin vermeyip, terörü lanetleyelim. Bizi kutuplaştırmak, ayrıştırmak ve Irak, Suriye benzeri bir ülke yapmak isteyenlere inat barışın kardeşliğin yanında yer alalım.” Açıklama, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesinden ayrılmayalım” denilerek noktalandı.

SANATÇILARDAN ÇAĞRI
Türkiye Sanatçılar Birliği Başkanı ve Türkiye’nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil sanatçıları terörü protesto etmek için Sıhhiye’ye çağırdı. Özdil çağrısında şu görüşleri dile getirdi:
“Türkiye Sanatçılar Birliği olarak bugün saat 16.30’da halkımızla omuz omuza Sıhhiye Meydanı’nda olacağız.
Türkiye Sanatçılar Birliği Tevfik Fikretler, Namık Kemaller geleneğini yaşatan, bu geleneği günümüze taşıyan sanatçılardır. Vatan sözcüğünün çekirdeğini sanatına yerleştirmiş olan bu gelenek bugün vatan sözcüğünün anlamını halkla birlikte bir kez daha yaşayacak ve yaşatacaktır. Türkiye Sanatçılar Birliği vatanını böldürtmemek, milletin birlik ve bütünlüğüne sahip çıkmak konusunda son derece kararlıdır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu felsefesinin sanat anlayışını devam ettirmek azmiyle tüm sanatçı arkadaşlarımızı teröre karşı Sıhhiye Meydanı’ndan Birinci Meclis’e yapacağımız yürüyüşe çağırıyoruz.”

YASED: ‘DESTEKLİYORUZ’
Türkiye’ye yatırım yapmış 200’ü aşkın uluslararası doğrudan yatırımcının çatı kuruluşu Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) “Teröre Karşı Kardeşlik” yürüyüşünü desteklediğini açıkladı.

‘KARDEŞLİK YILI İLAN EDİLSİN’
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının, “kardeşlik yılı” ilan edilmesini istedi. Geçen hafta bastırdığı “Hepimiz Kardeşiz” afişini yurt genelinde 2 milyon 500 bin işyerine gönderen TESK, kampanyanın ikinci adımını eğitim kurumlarında atacağını bildirdi. Konuya ilişkin açıklama yapan Palandöken, şunları söyledi: “28 Eylül’de 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı start alacaktır. Ülkemiz ve geleceğinin önemine binaen bu yılın eğitimde ‘kardeşlik’ yılı ilan edilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ile temasa geçiyoruz. Çünkü geleceğimizin temelleri bu kardeşliğe bağlı.”

‘ON BİNLERCE ÇİFTÇİ SIHHİYE’DE OLACAĞIZ’
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar teröre karşı bugün Sıhhiye Meydanı’ndan Birinci Meclis’e yapılacak yürüyüşle ilgili konuştu. Yaklaşık iki aydır çok sayıda asker, polis ve korucunun şehit düştüğünü belirten Bayraktar şunları söyledi: “Bugün saat 16.30’da Türkiye’nin dört bir tarafından gelip Ankara’da Sıhhiye’de toplanma kararı aldık. Bütün halkımızı davet ediyoruz. Sıhhiye Meydanı’nda buluşup Birinci Meclis’te yürüyüşümüzü sonlandıracağız. Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak, 5,5 milyonla Türkiye’de en fazla üyeye sahip meslek kuruluşuyuz. Terör konusunda hassas olan üyelerimiz, böyle bir yürüyüşe büyük destek veriyorlar. Türkiye geneline yayılmış 800’e yakın odamızla temas kurduk. Sadece camiamızdan onbinlerce katılım bekliyoruz. Bu organizasyon, provokasyonlara, kardeşliği bozma eğiliminde olan her türlü tutum ve davranışa da bir cevap olacaktır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
Saygı ile.. Konu vatanın bütünlüğü ve devletimizin dirliği ise 'Bayrak' konusunda kekeme konuşana güvenemem.
Avatar
Kanter Hasan - 5 yıl önce
Savaslar cephelerde olur avrupada bayraklarla gösteri yapanlara fasist derler
Avatar
T:C vataninin bekcileri - 5 yıl önce
akp iktidari milleti hali sindirme planlarini bayrakla basladi turklugumuzu ayaklari altina aldilar atamiza degerlrimize kimliklerimize hakaretlerle olmadik islemler uyguladilar simdi bu bayrak hevesleri halkta millete nerelerini kabarttilar onceden nerdeydi gurulari ayaklari altina alan terpristleri desteklediler osmanlica ogrenmeye kadar gittler kendileri turkdulerde turklugu yurdumuzu turkiye cumhuriyetini ortadan kaldirmaya kadar gidiyorlardi ne olddu halka millete ayni halk ayni millet dinsizlerin imansizlarin turk olmuyanlarinarkalrindan gittiler nicin yoksa dolarlarmi kandirildilar simdi butun heisinin vatanina degerline bayraklarina sevgileri kabardi budami oyunlarindan bir parcasi