2 bin 341 mühür

OHAL kapsamında yayınlanan ilk Kanun Hükmünde Kararname ile FETÖ’nün eğitim, sağlık, sendika alanındaki iki bin 341 kurumu kapatıldı. Kapatılan kurumların malvarlığı Hazine ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilecek

2 bin 341 mühür
24 Temmuz 2016 Pazar 11:11

Aydınlık / Ankara
Resmi Gazete yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameyle, 35 sağlık kurumu, bin 43 özel öğretim kurumu, bin 229 vakıf ve dernek, 19 sendika ve 15 vakıf yükseköğretim kurumu olmak üzere iki bin 341 kurum kapatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren darbe teşebbüsü ve terörle mücadele çerçevesinde alınması zaruri olan tedbirler ile bunlara ilişkin usul ve esasların belirlendiği Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK), olağanüstü hal kapsamında bazı tedbirlerin alınmasının Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunca kararlaştırıldığı belirtildi. Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname’yle, milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen FETÖ’ye aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen 35 sağlık kurum ve kuruluşu, bin 43 özel öğretim kurum ve kuruluşuyla özel öğrenci yurdu, pansiyonu, bin 229 vakıf, dernek, 19 sendika, federasyon ve konfederasyon ile 15 vakıf yükseköğretim kurumu kapatıldı.

ÖĞRENCİLER DİĞER OKULLARA
Kapatılan vakıfların her türlü taşınır ve taşınmazlarıyla mal varlığı, alacakları, hakları, belge ve evrakı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bedelsiz olarak devredilmiş sayılacak. Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarının sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, kapatılan diğer kurum ve kuruluşlara ait taşınırlar ile her türlü mal varlığı, alacakları, hakları, belge ve evrak Hazine’ye bedelsiz olarak devredilmiş sayılacak. Kapatılan yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu tarafından devlet veya vakıf üniversitelerine yerleştirilecek. Bu öğrenciler, mezun oluncaya kadar vakıf yükseköğretim kurumlarına ödemeleri gereken ücretleri ilgili üniversiteye ödemeye devam edecek.

YARGI MENSUPLARININ DURUMU
Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında Anayasa Mahkemesi Genel Kurulunca; Yargıtay daire başkanı ve üyeleri hakkında Yargıtay Başkanlık Kurulunca; Danıştay daire başkanı ve üyeleri hakkında Danıştay Başkanlık Kurulunca; hakim ve savcılar hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunca ve Sayıştay meslek mensupları hakkında Sayıştay Başkanının başkanlığında, başkan yardımcıları ile Sayıştay Başkanı tarafından belirlenecek bir daire başkanı ve bir üyeden oluşan komisyonca meslekten çıkarılmalarına karar verilecek. Görevlerine son verilenlerin silah ruhsatları ve hususi damgalı pasaportları iptal edilecek ve kamu konutlarıve vakıf lojmanlarından 15 gün içinde tahliye edilecek.

GÖZALTI 30 GÜNÜ GEÇMEYECEK
KHK’ye göre, OHAL’in devamı süresince gözaltı süresi, şüphelinin yakalama yerine en yakın hakim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anından itibaren 30 günü geçemeyecek.

15 ÜNİVERSİTE VE 19 SENDİKA MÜHÜRLENDİ
Listede kapatılan 15 vakıf yükseköğretim kurumu arasında, “Altın Koza (İpek) Üniversitesi, Bursa Orhangazi Üniversitesi, Canik Başarı Üniversitesi, Selahattin Eyyubi Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Melikşah Üniversitesi, Mevlana Üniversitesi, Şifa Üniversitesi, Turgut Özal Üniversitesi, Zirve Üniversitesi, Kanuni Üniversitesi, İzmir Üniversitesi, Murat Hüdavendigar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi ve Süleyman Şah Üniversitesi” bulunuyor. Listede kapatılan sendikalar arasında da şunlar bulunuyor: “Cihan-Sen Konfederasyonuna bağlı sendikalar; Ufuk Büro-Sen, Aktif Eğitim-Sen, Ufuk Sağlık-Sen, Ufuk Yerel-Sen, Ufuk Haber-Sen, Ufuk Kültür-Sen, Ufuk Bayındır-Sen, Ufuk Ulaştırma-Sen, Ufuk Tarım Orman-Sen, Ufuk Enerji-Sen, Aksiyon-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalar; Pak Gıda-İş, Pak Maden-İş, Pak Finans-İş, Pak Eğitim-İş, Pak Toprak-İş, Pak Metal-İş, Pak Enerji-İş, Pak Taşıma-İş, Pak Deniz-İş.”

‘KAMU HASTANELERİNE NAKİLLER BAŞLADI’
Sağlık Bakanlığı, bazı sağlık merkezlerinin kapatılmasıyla ilgili olarak, bu kurumlardan hizmet alan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, OHAL kapsamında alınan tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname gereği, bazı özel sağlık kurum ve kuruluşlarının hazineye devir işlemlerinin başlatıldığı belirtildi. Bu kurumlardan sağlık hizmeti alan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için gerekli tedbirlerin alındığı belirtilen açıklamada, “Söz konusu hastanelerde tedavi altında olan hastalarımızın kamu hastanelerine nakilleri devam etmektedir” bilgisi verildi.

138 BİN ÖĞRENCİ DEVLET OKULLARINA
FETÖ’ye ait kurumlarının kapatılmasıyla bu kurumlarda eğitim gören 138 bin öğrencinin durumunun ne olacağı kamuoyunda tartışma konusu oldu. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, bu öğrencilerin MEB’e bağlı okullara nakledileceğini söyledi. Tekin yaptığı açıklamada, “Okullarda 138 bin öğrenci eğitim görmekte idi. MEB olarak bu öğrencilerin, hükümetimiz farklı bir karara verinceye kadar MEB okullarına nakilleri ile ilgili düzenlemeleri yaptık. Bunlar, MEB’in okullarına devam edecekler. Hiçbir çocuk, öğrenci teröristlerin okullarında mahkum bırakılmayacak” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.