Türk-Rus iradesine bomba


Mehmet Yuva

Mehmet Yuva

Okunma 30 Haziran 2016, 10:04

Dünyanın en işlek havalimanları arasında yer alan Atatürk havalimanı bir terör saldırısına maruz kaldı. İnsan suretinde mahlûklar onlarca insanı katletti. Onlarca insan ağır-hafif yaralar yüzünden can pazarı yaşıyor. Vahşete maruz kalan yüzlerce yerli-yabancı insan terör olayının sarsıntısı ve şoku altında. Yüzlerce insan katledilen canların yüreklerde yarattığı derin üzüntü ve acıyla yaşayacak. Bu elim olay yaşanırken insan kılığında mahlûklar korku ve şiddet ortamından nasıl zıkkımlanırım hesabındaydı.
Atatürk havalimanı saldırısından önce, Lübnan-Suriye hudut bölgesi Beka vadisinin yamaçlarında yer alan, Hristiyan Arapların yoğun yaşadığı El-Qa’ kasabasına 8 ölüm makinesi saldırdı. Bomba yüklü mahlûklar başta kasabanın merkez kilisesi olmak üzere ayrı noktalarda infilak ettiler. İki grup halinde aralıklarla saldıran barbarlar 5 insanın ölümüne ve onlarca insanın yaralanmasına sebep oldular.
Bölgenin yaşadığı anormal koşullardan dolayı, güvenlik önlemlerinin yoğun olması ve kalabalık ortamların hedef alınacağı bilindiğinden dini ayinler dâhil, düğün, cenaze ve birçok etkinliğin yapılmıyor olması katledilen insanların fazla olmamasını sağladı. Lübnan ordusu ve Hizbullah’a destek veren yerleşim bölgeleri 4 senedir bomba yüklü araç ve bomba yüklü mahlûkların terör saldırılarına maruz kalıyor. Bu saldırılarda yüzlerce insan katledildi.
Lübnan, Irak ve Suriye’nin okulları, hastaneleri, pazarları, otogarları, havalimanları onlarca bomba yüklü araç ve mahlûkların vahşetine maruz kaldı. Binlerce insan katledildi. Söz konusu Paris, Brüksel, Miami kentlerini vuran barbarlık olunca kenetlenen efendiler Beyrut, Şam, Bağdat için dilsiz şeytan oluyor. Hakkını yemeyelim BM genel Sekreteri “Kaygılı” Moon “çok kaygılı” olduğunu yeniden ilan ediyor. Ankara-İstanbul benzer vahşete maruz kalınca, dostlar alışverişte görsün misali, büyük müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız mesajları okunuyor, timsah gözyaşları dökülüyor.
Bu vahşeti piyasadaki ama özellikle Suriye sahasında savaşan tüm silahlı örgütlerin yapabilme kapasitesi ve bu tür terör eylemlerini besleyen dini veya siyasal terbiye mevcut. Bu yapılanmalar “çok amaçlı kiralık silah” misalidir. Tetiğe basan veya bombanın pimini çeken el kutsal siyasi, dini amaçlar veya düşmandan intikam alma güdüsüyle zarar verdiği sanısıyla davranır. Ancak bu eli oraya gönderenlerin vermek istedikleri mesaj gayet farklı olabilir. Bu gerçeklikten hareketle Atatürk havalimanı katliamını yapan mahlûkların kim oldukları veya hangi örgüt adına hareket ettikleri elbette ki önemlidir. Ancak bu hususlardan daha elzem olan bu vahşet ile neyin hedeflendiğidir.
İsrail ile Roma Mutabakatı sağlandı. Mutabakatın imzalandığı günün akşamında Atatürk Havalimanı bombalandı. O halde Türkiye ile “iyi” ilişkiler arzulayan İsrail bu eylemi arzulamış, bu işte parmağı olamaz mantığı yürütülebilir mi? Obama ve efendileri İsrail-Türkiye yakınlaşmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler. O halde bu zaviye Türkiye’nin istikrarsızlaştırılmasını istemez denilebilir mi? Önceleri IŞİD ile aşna-fişne olan Türkiye, IŞİD’e karşı başlattığı operasyonlara öfke duyan IŞİD’in intikam operasyonlarına maruz kalıyor olabilir mi?
Eşek arısı kovanına çomak sokanları ısıran bir terör eylemi ile mi karşı karşıyayız? PKK, IŞİD tipi eylemler ile kendisine yönelik başlayan ve büyük zarar veren askeri operasyonları cezalandırmak için top yekûn bir terör savaşı mı başlattı? Suriye sahasında Rusya’ya karşı savaşan Çeçen ve benzeri yapılanmaların Türkiye’nin Rusya ile başlattığı uzlaşma girişimlerini cezalandırmak için yaptığı terör müdür? Meseleye bu zaviyelerden bakılırsa bu faktörler gayet mantıklı görünmektedir. Ama kazın ayağı öyle değil.
İsrail, ABD, Batı’daki şürekâsı ile bölgemizdeki dini-dar ve bölücü yapılanmalar Türkiye’nin Rusya ile başlattığı ve muazzam neticeleri hâsıl olacak iş ve güç birliğinden derin bir rahatsızlık duymaktadır. Ancak mustarip oldukları ve illet olarak telakki ettikleri esas unsur bu yakınlaşmanın Suriye üzerinde yaratacağı olumlu etkidir. Türkiye-Rusya yakınlaşması Suriye ayağı tamamlanmadan eksik ve marazlı doğar. Rusya bunun idrakinde ve bugün resmi olarak henüz ilan edilmese de, Suriye konusunda farklı bir Türkiye’ye şahit olacağız.
Bu gelişmelerden derin bir rahatsızlık duyanlar terör savaşı ile bütün araçları devreye sokarak, Lübnan, Suriye, Türkiye ve Rusya’da daha yoğun bir terör savaşı estirecek. Atatürk Havalimanı’nı bombalayan zihniyet, Türk-Rus iradesi ve bu iradenin bölgemizi dini-dar ve bölücü projelere kurban etmek isteyenlere verdiği mesajı hedef aldı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.