Zorla tedavi caydırıcı değil

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan hüküm giyenlere ilaçla tedavi getiren yeni yönetmelik tepki çekti. Uzmanlar öngörülen tedavinin caydırıcı olacağına inanmıyor

Zorla tedavi caydırıcı değil
08 Ağustos 2016 Pazartesi 11:41

Sabriye Akkul \ İzmir
Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan hüküm giyenlere ilaçla tedavi getiren yeni yönetmelik uzmanların tepkisini çekti. Öngörülen tedavinin güdü bozukluklarını tedavi edeceğini ancak Türkiye’deki cinsel suçların hastalıklardan değil, erkeğe biçilen toplumsal rolden kaynaklı olduğunu belirten uzmanlar, bu tarz bir tedavinin caydırıcı olacağına inanmıyor. Üstelik tedavi konusunda mahkumun onayının alınmaması, nasıl bir tedavi olacağı ve tedavinin ölçütünün belirlenmemesi de bir insanlık suçu.
Resmi Gazete’de 26 Temmuz günü yayımlanarak yürürlüğe giren “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlardan Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik”, cinsel suçlardan hükümlü olanlara farmakolojik ve psikiyatrik tedavi getiriyor. İlişkin hükümlerle ilgili olarak Aydınlık’a konuşan İzmir Karabağlar Kent Konseyi ve Eşit Yaşam Derneği Başkanı Nazik Işık, yönetmeliğin beden dokunulmazlığı ve bütünlüğüne ilişkin insan haklarına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi.

CAYDIRICI DEĞİL
Sosyal Politika konusunda öğretim görevliliği de yapmış olan Nazik Işık, “Bu yönetmelikte öngörülen tedavi bireyin, genetik kodlarından gelen ya da hormonal bozuklukları, libido bozuklukları gibi güdü bozukluklarını tedavi etmekten bahsediliyor. Hâlbuki Türkiye’deki cinsel istismar ve tecavüz suçlarının çok azı bu tür hastalıklardan kaynaklanıyor. Cinsel istismar ve tecavüz şiddetin en ağır türüdür. Genellikle tacizci, erkek olmanın verdiği toplumsal özgüvenle saldırıyor karşısındaki insana. Bu yüzden bu tarz bir tedavinin genel olarak caydırıcı ya da önleyici olacağını düşünmüyorum” diye konuştu. Türk Ceza Kanunu’nun 102,103 ve 104. maddelerinden ceza almış mahkum ya da şartlı salıverilmiş kişilere uygulanacak tedavi şu suçları kapsıyor: Tecavüz, çocuk istismarı ve reşit olmayan kişiler ile cinsel ilişki...

TEDAVİ BELİRSİZ
Nazik Işık, yönetmelikte mahkuma uygulanacak tedavi kararında ve kullanılacak ilaçlarda mahkumun onayına başvurulmayacağının açıkça yazdığını belirterek “Karar iki yönde uygulanacak; biri kişi hükümlüyken uygulanacak olan tedavi diğeri ise kişi şartlı salındığında uygulanacak olan tedavi. Kişinin serbest kalmasındaki şartlardan birisi de tedaviye devam etmesi. İnfaz mahkemesinin yetkileriyle ilgili hukuki tartışma bir yana Yönetmelik’te hakkında tedavi kararı alınan kişinin nasıl bir tedavi ile karşılaşacağı da belirtilmemiş, yani kullanılacak ilaçları bilmiyoruz. Başka önemli bir sorun ise bir ölçü belirtilmemesi. Yani şartlardaki kişiye ne uygulanacak belirsiz” dedi.

ANAYASA’YA AYKIRI
Yönetmeliğe karşı çıkan Işık, “Bizler bugüne kadar hep tecavüz suçlularının gereken cezayı alması için uğraşırken şimdi tecavüzcünün insan haklarını savunmak durumunda kalıyoruz. Yönetmeliğin bu düzenlemeleri beden dokunulmazlığı ve bütünlüğüne ilişkin insan haklarına, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Anayasa’ya aykırıdır. Yargı yoluyla iptal ettirilebilir” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.