Yüksek tansiyon hastası erkekler tedavi olmuyor

Sağlık Bakanlığı'nın araştırmasına göre, erkeklerin yüzde 53'ü yüksek tansiyon hastası. Kadınlar ise hipertansiyon ve Metabolik Sendrom (MS) açısından daha büyük risk altında Sağlık Bakanlığı'nın,...

Yüksek tansiyon hastası erkekler tedavi olmuyor
02 Ocak 2014 Perşembe 11:45

5tansiyon

Sağlık Bakanlığı'nın araştırmasına göre, erkeklerin yüzde 53'ü yüksek tansiyon hastası. Kadınlar ise hipertansiyon ve Metabolik Sendrom (MS) açısından daha büyük risk altında

Sağlık Bakanlığı'nın, tansiyon, kan basıncı, koroner kalp hastalıkları ve MS gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar üzerine yaptığı araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. Araştırmaya göre, hipertansiyon ve MS hastalıkları açısından kadınlar daha büyük bir risk altında. Ortaya çıkan bir diğer sonuç ise erkeklerin hastalıkların farkında olmadığı...

Hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları risk faktörleri arasında en önde gelen ve en yaygın olanı.

Kıtalar ve bölgeler arasında farklar olmak üzere, 2000 yılı itibarıyla, dünya genelinde 20 yaş üzerindeki erişkin nüfusun yüzde 26.4'ünün hipertansiyonu var ve bu oranın 2025 yılında yüzde 29.2'ye çıkacağı öngörülüyor.

Yaşla birlikte artıyor

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya 18 bin kişi katıldı. Hipertansiyon tanısı yüzde 17 çıktı. Hipertansiyonu olduğunu söyleyenlerin yüzde 15'i herhangi bir ilaç kullanmıyor. Ölçümle yüksek tansiyon saptanan kişilerin yüzde 48'i aynı zamanda doktor tanısına dayalı hipertansiyon hastası olduklarını belirtti. Öykü ve ölçümle elde edilen veriye göre, araştırmada bulunan toplam hipertansiyon sıklığı yüzde 24. Hipertansiyon sıklığı hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşla birlikte artış gösteriyor.

Hipertansiyonu olan grupta kişilerin yüzde 30'unun kan basıncı kontrol altında. Yüzde 42'si ise tedavisiz. Kadınlarda doktor kontrolünde olmayanların oranı yüzde 32 iken, yüksek tansiyonu olan erkeklerin yüzde 53'ünün tedavi olmadığı ortaya çıktı.

MS en çok kadınlarda görülüyor

Araştırmanın bir diğer alanı Multipl Skleroz, halk arasında bilinen adıyla Metabolik Sendrom (MS) oldu. Hastalık, kalp ve damar hastalıkları önemli risk etmenlerinden biri olarak biliniyor. Bireylerde MS varlığı koroner kalp hastalıklarının gelişme riskini 2 kat artırıyor.

Yüksek kalorili ve yağdan zengin besin alımı ve düşük düzeyde fiziksel aktivite MS görülme sıklığında artışa yol açıyor. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de MS sıklığı 20 yaş üstü erkeklerde yüzde 23.7 ile 32.2, kadınlarda ise yüzde 38.6 ile 45.0 arasında değişim gösteriyor.

Araştırmaya göre, tanı konulan MS sıklığı erkeklerde yüzde 15.0, kadınlarda yüzde 31.8, toplamda ise yüzde 23.4 oranında. Erkeklerde en yüksek MS sıklığı 65-74 yaş grubunda, kadınlarda ise en sık 55-64 ya grubunda görülüyor. Araştırmadan çıkan sonuca göre, Türkiye'de yaşam biçimindeki değişiklikler ve MS risk etmenlerindeki olumsuz artış yüksek MS sıklıklarına neden oluyor.

Anıl Işık


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.