Yerleşim yerlerine baz istasyonu dikilemez

Danıştay, yerleşim alanlarına baz istasyonları, televizyon ve radyo vericileri dikilemeyeceğine karar verdi. Tüketici Hakları Derneği (THD) ve Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) yerleşim yerlerine dikilen baz istasyonu, televizyon ve radyo vericilerinin hukuksuz olduğunu belirtti.

Yerleşim yerlerine baz istasyonu dikilemez
14 Eylül 2015 Pazartesi 16:24

Aydınlık / Ankara
Danıştay, yerleşim alanlarına baz istasyonları, televizyon ve radyo vericileri dikilemeyeceğine karar verdi. Tüketici Hakları Derneği (THD) ve Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) yerleşim yerlerine dikilen baz istasyonu, televizyon ve radyo vericilerinin hukuksuz olduğunu belirterek, yerleşim yerlerindeki baz istasyonu ve vericilerin derhal sökülmesini istedi.
Tüketici Hakları Derneği ile Çevre Mühendisleri Odası’nın açmış olduğu dava sonuçlandı. THD Genel Başkanı Turan Çakar ve ÇMO Genel Başkanı Mert Güvenç açtıkları dava ile ilgili olarak yaptıkları açıklamada, “Danıştay 13.Dairesi tarafından verilen karara göre, insanların ikamet ettiği yaşam alanlarına, eğitim kurumları ve çocuk parklarının çevresine baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin montajı yapılamayacaktır” dediler.

DERHAL SÖKÜLMELİ
Danıştay 13. Dairesi’nin iptal kararı ile yerleşim yerlerine dikilen baz istasyonu, televizyon ve radyo vericilerinin yasal olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Çakar ve Güvenç, şunları söyledi:
“Danıştay’ın iptal kararına göre, çevre hukukunun temel ilkelerinden olan ihtiyat ilkesi dikkate alındığında; yerleşim yerlerine, okul öncesi eğitim ve temel eğitim kuruluşları ile çocuk parklarının yakınına montajı yapılan baz istasyonları, televizyon ve radyo vericilerinin tamamı kaçak hale gelmiştir. Söz konusu baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin derhal mühürlenmesi ve kaldırılması gerekmektedir. İlçe belediyeleri bu konuda yetkilidir. Tüketiciler ilgili belediyelere başvuruda bulunarak, yukarıda belirtildiği şekilde kaçak hale gelen baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerinin kaldırılmasını istesinler.”

ELEKTROMANYETİK ALAN
Danıştay 13. Dairesi’nin verdiği kararda bir başka noktaya daha dikkat çeken Çakar ve Güvenç, şu bilgileri verdi:
“Karardaki bir önemli nokta da baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerine ait Türkiye’de uygulanan elektromanyetik alan şiddeti limit değerlerinin iptal edilmesidir. Diğer taraftan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından söz konusu baz istasyonları ile televizyon ve radyo vericilerini kuran firmalara verilen güvenlik sertifikaları da Danıştay 13.Dairesince geçersiz kılınmıştır.”
21.04.2011 tarih ve 27912 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik” in iptaline ilişkin Tüketici Hakları Derneği ile Çevre Mühendisleri Odası 2011 tarihinde dava açmıştı.
Açılan davada, Danıştay 13. Dairesi tarafından 22.05.2015 tarihinde Yönetmeliğin yukarıda açıkladığımız 4.maddesinin 1.fıkrasının (n) bendi, 6.maddesinin 2.fıkrası, 16.maddesinin tamamı ve geçici 1.maddesi ile birlikte 8.maddesinin 6.fıkrası ve 9.maddesinin 2.fıkrası iptal edilmiştir.
Uluslararası ilgili kuruluşlar tarafından elektromanyetik alan şiddeti konusunda yapılan değerlendirmelere göre, en küçük elektromanyetik alan şiddeti değerini dikkate alan ihtiyat ilkesi kuralına uyulmaktadır.
AB ve dünyanın bir çok ülkesinde ihtiyat ilkesine çok önem verilmekte ve Türkiye’nin uyguladığı limit değerlerin ( 41 watt/metre) altmış sekizde birine (Avusturya - Salzburg’da uygulanan limit değer 0.6 watt/metre) kadar varan küçük değerlere inilmiştir.
Buna göre, Türkiye’de elektromanyetik alan şiddeti ile ilgili olarak uygulanması gereken limit değer, en azından bugünkü değerin onda birinden daha aşağıya indirilmelidir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.