Yenilenebilir enerji ve mucize köy: Nangong

Beijing’deki örnek köy Nangong’da jeotermal su ısıtıyor, sıcak su gereksinimini karşılıyor. Bununla kalmayıp toprağı ısıtmak ve tropik etki yaratmak için kullanılıyor. Tarım alanları yetersiz olan Çin, bu köyde dikey üretim yapıyor

Yenilenebilir enerji ve mucize köy: Nangong
23 Aralık 2014 Salı 11:22

Tülin Uygur

İstanbul’un trafiğinden, kargaşasından bıkınca neredeyse hepimiz çevrenin kirletilmediği, kaynağı tükenmeyen temiz enerjilerin kullanıldığı, doğayla uyumlu bir köy yaşamını özleriz. Köy halkından bilmediklerimizi öğrenirken bildiklerimizi köy halkına öğretebileceğimiz, bilginin, tecrübenin paylaşıldığı dingin bir yaşam düşleriz. İşte şimdi çok farklı bir coğrafyada, Çin’de dev bir şehrin çok yakınında kısaca yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir yaşam şeklinde özetlenen bir yaşamın pratikte uygulandığı bir köyü görme imkanımız doğdu. Üstelik bu köy sosyalist bir anlayışla yeniden yaratılmıştı. Heyecanla yola çıktık.

AYDINLANMA IŞIĞI

Nangong köyü Beijing’in güneybatısındaki Fengtai bölgesinde yer alıyor. Beijing’e yaklaşık 1 saat uzakta.  Köye yaklaştıkça etrafta göz alabildiğine uzanan yeşil tarlalar ve yolun iki yanını süsleyen kocaman ağaçlar dikkatimizi çekiyor.

Daha önceleri ürettiğini tüketen sıradan bir köy olan Nangong, 1984’te yeni reformlar çerçevesinde her ailenin kendi ürettiğinden ve satışından sorumlu olduğu ve birikimlerini yine üretimde değerlendirebileceği bir sisteme geçmiş, yani küçük üretim ekonomisi başlamış köyde. Bir yandan yeni tarımsal ürünler denenirken bir yandan da küçük atölyeler kurulmuş. Birkaç yıl bu şekilde yaşamını sürdüren köyün kaderi 1990’dan sonra değişmiş. Beijing Tarım Üniversitesi, Beijing Ormancılık Üniversitesi, Hebei Tarım Üniversitesi ve Beijing Su Ürünleri Üretme ve Yetiştirme Üniversitesi ile geliştirilen eğitim ve işbirliği çalışmaları köyün “aydınlanmasını” sağlamış. Üniversitelerin işe dahil olmasıyla hemen bir tarımsal araştırma ve üretim parkı kurulmuş. Tarım ürünleri konusunda olduğu kadar su ürünlerinde de çalışmalar yapılmaya başlamış. Bilimsel veriler ışığında tropik balık türleri dahil çeşitli su ürünlerinin üretilmesi, değişik ağaç çeşitlerinin yetiştirilmesi ve bakımı, her türlü çiçek ve meyve üretiminin yapılabilmesi için çalışmalar başlatılmış. Ürünlerin olası ticari getirisi de hesaplanarak köyün ekonomik olarak ayakta durabilmesi amaçlanmış.  

İLK JEOTERMAL KÖY

2000 yılında yapılan bir yenilikle bölgedeki jeotermal ısı kaynağı kullanılmaya başlamış. Böylece Nangong hem Çin’in ilk jeotermal köyü olmuş hem de köyün gelişim öyküsü bir mucizeye dönüşmüş. Jeotermal su, ısınma ve sıcak su kaynağı olarak evlerde, yüzme havuzlarında, akvaryumlarda, seralarda, tarlalarda, tüm sulama ve ısıtma sistemlerinde kullanılıyor. Ziyaretçilerin gezebildiği dev bir sera bilim, teknoloji ve insan gücüyle nelerin yaratılabileceğinin de açık bir kanıtı. Cam tavan ve duvarlardan oluşan bu dev seradaki ürün yelpazesi kadar yetiştirilme biçimleri dikkat çekici. Her yer çok temiz, her şey özenle yapılmış, işçiler bir örnek tulumları, çizmeleri, eldivenleriyle yarattıkları dünyayı öylesine büyük bir gururla  sergiliyor ki, etkilenmemek imkansız. Hele ki kadın işçiler! Güler yüzleri, parlayan gözleriyle “Biz üretiyoruz” diyorlar.

Köy Enstitüleri’nin tam da bu ruhla kurulup, canla başla köyleri kalkındırmak için uğraşmış olduğunu düşününce yüreğimiz bir kez daha sızladı. Nangong’da daha uzun zaman kalmak, günlük hayatı yakından izlemek, araştırmak, üretime katılmak isterdim. Keşke bir işbirliği projesi yapılsa da gençler, akademisyenler, gönüllüler gidip orada bir süre çalışmalar yapsalar. Dileğimiz tüm dünyada sosyalizm ruhuyla kurulan bilgi-teknoloji paylaşımı, katılım ve başarı örneği olan bu köylerin çoğalması, yarattıkları dünyanın bilincinde olan işçilerin yüzünün gülmesi, gözlerinin parlaması. İşte o zaman biz de her daim “o köy bizim köyümüzdür” diye şarkımızı söyleriz...

KÖYÜN YENİ HAYATI

4,5 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan köye dikilen ağaç sayısı 45 bin... 5000 metrekarelik yeşil alan yaratılmış. 200 metrekarelik oturma alanı olan ikiz evler yapılmış. Jeotermal sıcak suyla ısıtılan ve her zaman sıcak suyu olan evlere 810 aile yerleşmiş. Köyün nüfusu 3.000. Köyde çocuktan yetişkine tüm halk eğitiliyor. Çocukların gittiği bir anaokulu, bir de ilköğretim okulu var. Okulda bilgisayar odası, dil laboratuvarı, müzik salonu ve çocukların doğa eğitimi alacağı doğa salonu gibi eğitimin kalitesini artıran üniteler var. Ayrıca yetişkinlere yönelik eğitimler de var. Kısa ve uzun dönemli yetişkin kurslarında üniversite seviyesinde teknik, pazarlama, işletme konularında kurslar düzenleniyor. Şimdiye kadar köy halkına yönelik kurslara 6000 kişi katılmış. Köyde bir de sanat festivali yapılıyor. 1991’den bu yana gelişerek büyüyen festival, köyün tüm bireylerinin katıldığı ve yaratıcılıklarını sergilediği bir bienale dönüşmüş. Emekliler ve yaşlılar için de çeşitli faaliyetlerin yapıldığı köyde orta yaşlılar için spor müsabakaları da düzenleniyor. Tabii geleneksel Çin sporu Tai-Chi herkesin katılımıyla günlük yaşamın içinde. Kaplıca suyuyla hizmet veren bir spa merkezi de yapılıyor, yani köy gelişmeye devam ediyor. Köy eko yaşam özleyenler için güzel bir örnek oluştururken sosyalizmin geçerliliğini kaybetmeyeceğinin de önemli bir kanıtı olarak mutlaka ziyaret edilmeli.  

300 BİN ZİYARETÇİ

Nangong örnek eko köyü öylesine ün yapmış ki artık Beijing’e gelen yerli ve yabancı turistler için günlük turlar düzenleniyor. Ayrıca tüm dünyadan enerji uzmanları, akademisyenler yenilenebilir temiz enerji kullanan bu köyü ziyaret ediyor, işbirliği projeleri geliştiriyor. Köyde gezileri düzenlemekten, rehberliğe, taşımadan, gıdaya her sektörde faaliyet gösteren tam 23 kolektif şirket kurulmuş. Yani ziyaretçilere köyü, köy halkı gezdiriyor. Yılda yaklaşık 300.000 kişinin ziyaret ettiği köyde sadece turizm işlerinde 1332 kişi istihdam edilmiş. Ziyaretler köyün kalbi jeotermal ısının işlendiği ileri teknoloji merkezinden başlıyor. Daha sonra sera ve diğer üniteler gezdiriliyor. Köyde turistik amaçlı balık tutma, yüzme, müzikli fıskiye gibi eğlence imkanları da sağlanıyor.   

DİKEY ÜRETİMLE VERİMİ ARTIRDILAR

Çin’in geniş topraklarında çorak alanlar yoğunlukta. Çin, kalabalık nüfusunu besleyebilmek için Peru, Mozambik ve Tanzanya gibi ülkelerde tarım alanları kiralıyor. Örnek köy projesi de tam bu nedenle önemli. Bilim ve teknoloji bir araya gelerek temiz enerji kullanımıyla tarım sorununa çözüm üretiliyor. Nangong köyünde geleneksel yer /toprak tarımı yerine, dikey üretim yapılıyor. Böylece aynı tarım alanından iki kat ürün alınıyor. Daracık bir alanda dikey marul üretimi, bol yeşillik kullanan Çin mutfağı için büyük bir kolaylık sağlıyor.

JEOTERMAL MUCİZE

Jeotermal su yerin 2980 metre altından çıkarılıyor. Çıkan suyun sıcaklığı 720 C ve 30 kadar farklı mineral ve madde içeriyor. Tesiste günde 2.700 ton su işleniyor. Sıcak su evler dahil 30.000 metrekarelik bir alanın ısıtılmasında kullanıldığı gibi sıcak su ihtiyacını da karşılıyor. Sisteme geri dönen sıcak su bu defa 480 C’ye düşürülerek toprağı ısıtmak ve tropik etki yaratmak için kullanılıyor. Sisteme dönen su biraz daha soğutularak bitki ve balık havuzlarında üretim yapılıyor. Su 300 C’ye düşürüldükten sonra da seralarda sulama için kullanılıyor.  


Etiketler; #Tülin Uygur

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin Cimşit - 6 yıl önce
tülin hanımı tebrik ediyorum. ancak bu su sıcaklıkları değerlerinin bir kontrol edilmesi lazım. fizik kuralları ile çelişiyor gibi.