Yasa yetmez bilinçlendirmek gerek

Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara yönelik kanun taslağıyla cezalar artırıldı. Uzmanlara göre suçun önüne geçmek için anaokulundan itibaren eğitim verilmeli Ortak eğitim programı belirlenmeli Süleyman...

Yasa yetmez bilinçlendirmek gerek
07 Mayıs 2014 Çarşamba 12:58

4cinselistismar

Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlara yönelik kanun taslağıyla cezalar artırıldı. Uzmanlara göre suçun önüne geçmek için anaokulundan itibaren eğitim verilmeli

Ortak eğitim programı belirlenmeli

Süleyman Şah Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. İrem Akduman yasa değişikliğinin caydırıcılık açısından önemli bir adım olduğunu söyledi. Bundan sonraki adımın yasaların uygulanmasını sağlamak olduğunu söyleyen Akduman, pek çok üniversitede ve dernekte psikolojik travma merkezleri olduğunu belirtti. Akduman, “Bu merkezlerin çalışmalarını birleştirmesi ve anaokulundan başlayarak yaşa uygun şekilde verilecek bir eğitim programının uygulanması gerekiyor” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarı Taslağı”nda yetişkin ve çocuk istismarına verilen cezalar yeniden düzenlendi. Tasarıya göre cinsel saldırının cezası en az 10 yıldan başlayacak, eylemin çocuğa karşı işlenmesi halinde ceza en az 15 yıl olacak. Suçun yetişkin tarafından gerçekleştiği durumlarda cezalar 2 kat artacak.

Sabah gazetesi tasarının ayrıntılarını haber yaptı. Tasarıya göre cinsel saldırı sonucu bir yetişkin veya çocuğun bitkisel hayata girmesi veya ölmesi durumunda “ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası uygulanacak. Cinsel istismara teşebbüsün de suç sayıldığı tasarıda suça 4 ile 10 yıl arasında hapis cezası verilecek.

‘Mağdur şikayeti şart değil’

İnsanların toplu yaşama alanlarında yaşadıkları istismar, taciz ve sarkıntılıklarda cezalar yarı yarıya artırılacak. Kişileri telefon, eposta gibi kanallar veya internet üzerinden taciz etmek, herhangi bir şekilde fotoğraf ve video yayınlayarak teşhir etmek suçlarında da hapis cezaları yarı yarıya artırılacak.

Mevcut kanunda bulunan cinsel saldırının “mağdurun şikayeti” üzerine cezalandırılması durumu yeni taslakla birlikte değişecek. Cinsel saldırı halinde şikayette bulunamayanlar için herhangi birinin ifadesi yeterli olacak. İstismardan hüküm giyen kişi mağdurun oturduğu veya çalıştığı yerde yaşayamayacak ve çocuklarla ilgili hiçbir işte çalışamayacak.

Taslakta yer alan maddeye göre, cinsel saldırı veya tacizde bulunanlar “zorunlu” tıbbi tedaviye tabi tutulacak. Ayrıca tasarı ile yargıda çocuk istismarı ilgili kıstas olan “ruh sağlığı bozulmuştur” raporu da tamamen kaldırılacak. Bu şekilde istismara uğrayanın psikolojisinin bozuk olduğu otomatik olarak kabul edilmiş olacak.

Çocuğa kendisini koruması öğretilmeli

Taslağı Aydınlık’a değerlendiren Marmara Üniversitesi Çocuk Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif İnanıcı, çocuklara yönelik cinsel istismar suçunun önüne geçilebilmesi için yasaların tek başına yetersiz olacağını belirtti.

Sorunun çözümü için temel olarak ailelerin eğitiminin ve çocukların korunması için çalışmalar yapılmasının gerekli olduğunu söyleyen İnanıcı şöyle konuştu: “Ailelerin bilinçlenmesi ve çocukların okulda, mahallede, parkta kendisini koruyabilmesi için gereken uyarıları yapması lazım. Özellikle risk grubundaki akıl sağlığı bozuk veya zeka düzeyi düşük çocukların korunması önemli. Risk grubundaki çocukların istismardan korunması için özel eğitimler verilmelidir” dedi.

Eda Demir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.