'Ve 9 Eylül'de İzmir'e Girdik'...

"Sonra Sonra , 9 Eylül'de İzmir'e girdik Ve Kayserili bir nefer Yanan şehrin kızıltısı içinden gelip Öfkeden sevinçten , ümitten ağlaya ağlaya...

'Ve 9 Eylül'de İzmir'e Girdik'...
09 Eylül 2014 Salı 23:54

20izeylul

"Sonra

Sonra , 9 Eylül'de İzmir'e girdik

Ve Kayserili bir nefer

Yanan şehrin kızıltısı içinden gelip

Öfkeden sevinçten ,

ümitten ağlaya ağlaya ,

Güneyden Kuzeye

Doğudan Batıya

Türk halkıyla beraber

Seyretti İzmir rıhtımından Akdeniz'i."

Nazım Hikmet

Her taraf Yunan bayrakları ile donatılmıştı. Metropolit Hrisostomos 15 Mayıs 1919 günü İzmir'de karaya çıkan Yunan askerlerini kutsuyordu. Rumlar askerlerin ve subayların ellerini öpüyorlar, Rum kızları askerlere çiçekler atıyorlardı. Herkes "zito" diye bağırıyordu. Türkler bu tabloyu yaşlı gözlerle izliyorlardı. Osmanlı yönetiminin istemi ile bu işgale kimse karşı çıkamıyordu. Ali Nadir Paşa, bütün subaylarını Sarıkışla'da toplamış, silahlarını da almıştı. Osmanlı yönetiminin teslimiyetçi tutumu Türklerin yüreklerini sızlatıyordu. Yunan askerleri büyük bir coşkuyla hükümet alanına doğru ilerliyorlardı.

Asıl adı Osman Nevres olan Hasan Tahsin, Konak alanındaki askeri kahvenin önünde yürümekte olan Yunan birliğinin bayraktarını tabancasını çekip sıktığı ilk kurşunla yere serdi. Yunan askerleri ilk şaşkınlıktan sonra Hasan Tahsin'i şehit ettiler. İlk gün İzmir'de iki bin Türk'ün yaşamına kıydılar. 27 Mayıs 1919 günü Aydın işgal edildi.

Mustafa Kemal Paşa 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a çıktı. Amasya Genelgesi ile "Milletin bağımsızlığını yine milletin inanç ve kararlığının" kurtaracağı vurgulandı. Erzurum ve Sivas Kongrelerinden sonra 23 Nisan 1920'de Ankara'da TBMM kuruldu. Emperyalizmin desteğinde Yunan Ordusu Ankara - Polatlı yakınlarına kadar gelmişti. Fransızlar Urfa, Maraş, Antep'te, İtalyanlar Muğla , Antalya'da boy gösterdiler. İstanbul işgal atındaydı. Köylerde, kasabalarda, kentlerde, evlere Mustafa Kemal Paşa'nın resimleri asılmıştı. Halk onun gelip kendilerini kurtarmasını bekliyordu.

26 Ağustos 1922 günü ordularımızın Büyük Taarruzu başladı. Mustafa Kemal Paşa cephenin en önündeydi. Yabancı gözlemcilerin "Türkler bu cepheyi yedi yılda bile yaramaz? dedikleri Yunan cephesi birkaç saat içinde yarıldı. Ordularımız İzmirÅfe doğru akmaya başladı. 2 Eylül 1922 günü Uşak yakınlarında Yunan Generali Trikopis, Ahmet Çavuş tarafından tutsak edildi. Hemen İsmet PaşaÅfnın yanına götürüldü. TrikopisÅfe birazdan Mustafa Kemal PaşaÅfnın yanına çıkarılacağı söylendiğinde, Mustafa KemalÅfin cephenin en önünde olduğunu öğrendi ve ÅgSavaşı neden kaybettiğimizi şimdi anladımÅg dedi. Yunan Hükümeti, General Haci AnestiÅfyi görevden almış, yerine Trikopisi atamıştı. Trikopis tutsak edildiğinden, bu atama teli Mustafa Kemal Paşa'nın elindeydi. Mustafa Kemal,Trikopis'e çok iyi davrandı. Ona 'Üzülmeyin, siz elinizden geleni yaptınız' dedi . Başkomutanlığa atanmış olmasından ötürü onu kutladı. Eşine Trikopis'in sağlığının iyi olduğu yolunda telgraf gönderdi. Trikopis ülkesine döndükten sonra yazdığı anılarında AtatürkÅften övgüyle söz etti.

Sonra 9 Eylül'de İzmir'e girdik. Konak'ta bulunan Hükümet Konağına İzmir'e ilk giren subaylarımız şanlı bayrağımızı çektiler.

Bize bu topraklarda onurlu bir yaşam sunan Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını sevgi ve saygıyla anıyoruz. Onlara borcumuz var. Kan dökerek, emek vererek, yoluna yaşamımızı koyarak kurduğumuz Cumhuriyet'i, aynı biçimde koruyacağız. Ne kadar yol almış olurlarsa olsunlar, AKP'nin Cumhuriyetimizi dönüştürme, ülkemizi bölme eylemlerini tarihin çöplüğüne atacağız. Bize düşen görev bu güzel ülkeyi ve Cumhuriyeti bizden sonraki kuşaklara aldığımız gibi teslim etmektir. Kimsenin kuşkusu olmasın, bunu başaracağız.

Erol Ertuğrul

[email protected]


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.