Uyku bozuklukları kanser riskini artırıyor

Uyku apnesi iş kazaları ve kanser riskini artırıyor. Vücutta anlık gelişen kanser hücrelerinin önemli bir kısmı, bağışıklık sistemi tarafından uyku sırasında öldürülüyor. Uyku bozuklukları yaşayanlarda kanser gelişme olasılığı daha yüksek.

Uyku bozuklukları kanser riskini artırıyor
04 Kasım 2015 Çarşamba 18:10

Toplum Servisi

Türkiye’de 2 milyona yakın uyku apnesi hastası bulunuyor. Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan, tedavi edilmediğinde ölüme varan sonuçları beraberinde getiren uyku apnesi iş kazaları ve kanserden de sorumlu. Bilinenin aksine kadınlarda görülme sıklığı son 10 yılda büyük oranda artış gösteren uykuda solunum bozukluğu, menopoz ve obezite ile yakından ilişkili.
Dünya Uyku Federasyonu Başkanı Dr. Clete Anthony Kushida, Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Özgen, Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu ve Philips Solunum Hizmetleri İşletme Müdürü Marc Krueger’in katılımıyla dün gerçekleşen basın toplantısında, uyku bozuklukları ile ilgili yapılan araştırmalar paylaşıldı.
En az 10 saniye ve üzeri süre boyunca solunumun durması uyku apnesi olarak kabul ediliyor. Uyku apnesi erken dönemde tedavi edilmezse ileride kanser, kalp, inme, yüksek tansiyon ve felce sebep olabiliyor. Uyku bozukluğu hastalığının belirtileri arasında horlama, uykuda nefes durması, gece bol bol uyumaya rağmen gündüz çekilen yorgunluk, uykudan rahat bir şekilde uyanamamak ve gündüz ne kadar çok uyusa da uykusunu alamadan kalkmak bulunuyor.

ÜLKELERE GÖRE FARKLI
Uyku kanserden korunmadaki önemli etkenlerden biri. Prof. Dr. Oya İtil, bu konuda yapılan araştırmaları anlattı: “İlk kez, iki ayrı çalışmada insanlarda uyku apnesi ve kanser arasında bir bağlantı bulundu. Çalışmalardan biri Wisconsin Üniversitesi’nde yapıldı. Araştırmacılar obstrüktif uyku apnesi ve kanser ölümleri arasında olası bir ilişkiyi araştırmak için uzun vadeli, kapsamlı uyku çalışması verileri kullandılar. 1522 erkek ve kadının, uyku ve sağlığı ile ilgili verileri 22 yıl boyunca takip edildi ve sonuçlar derlendi. Hafif uyku apnesi varlığı olan grupta kanserden ölüm riski yüzde 10 artış ile ilişkili bulunmuştur. Orta uyku apnesi olanlarda kanser ile ilişkili ölüm riskinin iki kat daha arttığı bulunmuştur. Şiddetli uyku apnesinde, kanserden ölüm yaklaşık beş kat artış ile ilişkilendirilmiştir.”
Vücutta anlık gelişen kanser hücrelerinin bir kısmının, bağışıklık sistemi hücreleri tarafından uyku da öldürüldüğünü belirten İtil, “İyi uyuyan kişilerin bağışıklık sistemi de daha güçlüdür. Uyku bozuklukları yaşayanlarda kanser gelişme ihtimali artar. Örneğin uyku apnesi olanlar, kanser için daha fazla risk altındadır” dedi.
Uyku apnesinin ülkelere göre farklılık gösterdiğini vurgulayan Dünya Uyku Federasyonu Başkanı Dr. Clete Anthony Kushida bu farklılıkların obezite oranları ve üst solunum yolları oluşumundaki farklılıklardan kaynaklanabileceğini söyledi.

RİSKLİ MESLEKLERE DENETİM ŞART
Uyku apnesi, gündüz uyanıklığını ciddi şekilde azaltıyor ve konsantrasyonu bozuyor. Prof. Dr. Murat Aksu, “Uyku apneli kişiler, çalışma hayatında hata yapmaya eğilimli olan ve bu nedenle iş kazaları ile daha çok karşılaşan kişilerdir. Özellikle dikkat gerektiren ve sürekli aktif durumda olunması gereken mesleklerde çalışan kişilerde uyku apnesi daha çok iş kazalarına yol açıyor. Ayrıca vardiyalı işlerde çalışanlarda da bu tablo daha şiddetli ve sık oluyor. İş kazalarını azaltmak amacıyla sağlık, maden ve enerji sektörü gibi riskli alanlarda uyku bozukluğu ile ilgili denetim yapılmalı” dedi.

KADINLARDA APNEYİ MENOPOZ VE ŞİŞMANLIK TETİKLEDİ
Uykuda solunum bozukluklarının, son 10 yıldır toplumda ve özellikle kadınlarda oldukça sık görülen ve ciddi sonuçlara yol açan bir hastalık olarak gündeme geldiğini belirten Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Oya İtil, “Derneğimizin 2010 yılında yaptığı çok merkezli çalışmada Türkiye’de 2598’i kadın, 2423’ü erkek, yaş ortalaması 40.7 olan toplam 5021 kişiye anket uygulandı. Uykuda solunum bozukluğu riski erkeklerde yüzde 11.1, kadınlarda ise yüzde 20.2 gibi daha yüksek oranda bulunmuştur. Türk kadınlarında uyku apnesi dünya ortalamalarına göre daha yüksek. Artan obezite oranları bu durumu açıklayabilir. Menopoz uykuda solunum bozukluğu riskini arttırır” dedi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.