Türkiye elektriksiz kaldı

İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde elektrik kesintisi yaşandı. Başbakan Ahmet Davutoğlu terör saldırısı ihtimalini araştırdıklarını söylerken kesintinin kesin sebebi hakkında henüz bir açıklama yapılmadı

Türkiye elektriksiz kaldı
31 Mart 2015 Salı 13:10

Haber Merkezi - DHA
Türkiye'nin birçok ili saat 10.30 sularında yaşanan elektrik kesintisinin şokunu yaşadı. Elektrik kesintisi başta büyük şehirlerde ulaşımda olmak üzere hayatı olumsuz etkiledi. Kesinti yalnızca elektriği İran'dan alan Van ilinde yaşanmadı.
TERÖR SALDIRISI İHTİMALİ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, kesintinin sebeplerini araştırdıklarını ve terör saldırısı ihtimalini göz önünde bulundurduklarını belirtti. Ahmet Davutoğlu, "Enerji Bakanlığı’nda kriz masası kuruldu. İletim hatlarında sorun olduğunu düşünüyoruz. Her türlü ihtimali araştırıyoruz. Terör saldırısı olabilir mi, onu da araştırıyoruz o yönde araştırmalarımız var. Her türlü ihtimali araştırıyoruz" dedi.
ENERJİ BAKANI TANER YILDIZ'DAN AÇIKLAMA
Enerji Bakanı Taner Yıldız da kesintinin birçok sebepten kaynaklanabileceğini, sebebinin araştırdıklarını söyledi. Taner Yıldız, “Bu bizim istemediğimiz sevmediğimiz olay. Bunun farklı sebepleri olabilir. Bunun detaylarına gireceğiz. Şu anda bizim için önemli olan şebekeyi ayağa kaldırmak. Bu çok sık rastladığımız bir olay değil. En önemli noktalardan bir tanesi saat 10:36 itibariyle arızamızın fazla, talebimizin de az olduğu zamanlardan bir tanesi. Sabah 07:30-08:30'da tüketimin daha fazla olduğunu görüyoruz.Nereden kaynaklanıyor olabilir, iletim hatlarından, ya da manevra dediğimiz hadiseden kaynaklanabilir. Ben birebir sıcağı sıcağına da takip ediyorum. Gölbaşı'nda merkezde bir kriz merkezimiz var. Orada bu yakinen takip ediliyor. Gelişmeleri de ben buradan her bir saatte bir bu bilgileri size arz edeceğim” şeklinde konuştu.
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN AÇIKLAMA
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Türkiye genelindeki elektrik kesintilerinin nedeninin, iletim sisteminin çökmesinden kaynaklandığını ileri sürdü.
EMO'dan ayıplan açıklamada, "Sorunun dağıtım sistemlerini değil iletim sistemini ilgilendirdiği açıktır" denildi ve şu konuya dikkat çekildi:
"Tarifede yapılan değişiklikle faturadaki diğer kalemlerde artış yapılırken, iletim bedelinde düşüş gerçekleştirilmiştir. Kamuya ait olan iletim ağları için tahsil edilen bedelden yapılan indirim, faturadaki diğer kalemlerde yapılan artışla dağıtım şirketlerine aktarılmıştır. Dolayısıyla iletim sisteminde bakım ve rehabilitasyon eksiklikleri nedeniyle büyük çaplı bir arıza meydana gelmiş olabilir."
Santralların devreye girmemesi nedeniyle tüm enterkonnekte sistemini etkileyecek boyutta arıza meydana gelmiş olabileceğine de işaret edilen açıklamada, "Santralların devreye girmemesinde bir büyük santralda yaşanmış olan arıza nedeniyle sisteme elektrik vermemesi, bu açığın diğer santrallardan da karşılanamaması ve TEİAŞ`ın da yük attırma yöntemiyle oluşan açığı yönetip planlı elektrik kesintileri yapamamış olmasından kaynaklanabilir" denildi.
'SİSTEMDE ARZ AÇIĞI ARIZALARA NEDEN OLABİLİR'
Piyasada oluşan fiyatları düşük bulan santralların da kesintinin yaşandığı saatte piyasa fiyatından elektrik üretmeyi kabul etmemiş olabileceğine dikkat çekilen açıklamada, "Böylece sistemde arz açığı oluşmuştur. Oluşan arz açığının yönetilememesi sonucunda iletim sisteminde büyük arızalar meydana gelmiş olabilir. Nitekim 2006 yılında kimi özel santralların devreye girmemesi nedeniyle 13 ilde 6 saati aşan elektrik kesintileri yaşanmıştır" denildi ve şu iddiaya da yer verildi:
'KAYIP-KAÇAK BEDELLERİ İÇİN YASANIN GEÇİRİLMESİ İSTENİYOR'
"TBMM`deki kayıp ve kaçak bedelini yasalaştıran ve mahkeme masrafları da dahil olmak üzere yapılan ödemelerin de yurttaşlardan faturalar yoluyla yeniden tahsil edilmesini öngören tasarının seçimler öncesinde geçirilmesi için hükümeti zorlamak üzere var olan kurulu gücü sisteme elektrik vermemek üzere kullanıldığı da iddialar arasındadır."
'KESİNTİLER SIRASINDA MECLİS'TE NÜKLEER SANTRAL GÖRÜŞÜLÜYORDU'
Türkiye'de nükleer santralların kurulmasında enerji açığı gerekçesinin ileri sürüldüğü de vurgulanan EMO açıklamasında, "Bu büyük kesintilerin yaşandığı dönemde TBMM`de Sinop`ta nükleer santral kurulmasına ilişkin Japonya ile imzalanan anlaşmanın görüşmelerinin yapılıyor olması da manidardır" denildi ve şöyle devam edildi:
"Türkiye`nin enterkonnekte sisteminin Avrupa`da bile zaman zaman sorunlara neden olduğu son 2-3 yıldır bilinmektedir. Nitekim geçtiğimiz günlerde de Avrupa enterkonnekte sisteminden anlık olarak Türkiye`nin çıktığı bilgisi vardır. Avrupa enterkonnekte sisteminde Türkiye`nin frekans bozukluğuna yol açmış olması nedeniyle sistemin kesintiye uğramış olması da yaşanan elektrik kesintisinin nedenlerinden biri olabilir."
ENERJİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından saat 15.00 sularında elektrik kesintilerine ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı.
Açıklamada, "Söz konusu kesintinin ülkemiz enerji tedariki ve arz güvenliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Sosyal medyada veya çeşitli kurumlar tarafından yapılan açıklamalara itibar edilmemeli. Doğru bilginin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Kriz Merkezimiz tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etmek isteriz" denildi.
Kesintilere ilişkin çalışmaların devam edildiği belirtilerek, "Elektrik sistemimizde Türkiye genelinde bugün saat 10.36 itibarıyla bir elektrik kesintisi meydana gelmiştir. Olayın meydana geldiği andan itibaren Ankara'da TEİAŞ'ın Milli Yük Tevzi merkezinde bir kriz masası oluşturulmuştur. Bu masada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ yetkilileri; tüm elektrik sistemimizi an be an takip etmekte; dağıtım şirketleri, santraller, trafo merkezleriyle bilgi alışverişi anlık olarak yapılmaktadır" denildi.
'TRAKYA, KARADENİZ, DOĞU ANADOLU BÖLGELERİNDE HEMEN HEMEN ENERJİSİZ YER KALMAMIŞTIR'
Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde kısmen enerjisiz yer kalmadığı vurgulanarak, "Kesintinin sebepleri üzerinde çalışma devam etmekle birlikte Kriz Merkezi'nin öncelikli amacı sistemin hızlı bir şekilde toparlanması ve enerjisiz yerlerin normale dönmesi olmuştur. Bu kapsamda şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde hemen hemen enerjisiz yer kalmamıştır. İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde kesinti olan yerlere en kısa süre içerisinde elektrik verilmesine dönük çalışmalar sürmektedir" ifadeleri kullanıldı.
'İSTANBUL'UN YÜZDE 90'INA ENERJİ SAĞLANMIŞTIR'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 15.50 sularında yaptığı açıklamada elektrik kesintilerine  ilişkin, "İstanbul'da yüzde 90'lar seviyesine geldik. Önemli bir sorun kalmayacak" dedi.
'SOSYAL MEDYADA VEYA ÇEŞİTLİ KURUMLAR TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMALARA İTİBAR EDİLMEMELİ'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Kriz Merkezi tarafından yapılan açıklamaların dikkate alınması gerektiği belirtilerek, "Söz konusu kesintinin ülkemiz enerji tedariki ve arz güvenliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca kesintiyle ilgili basında, sosyal medyada veya çeşitli kurumlar tarafından yapılan açıklamalara kamuoyumuzun itibar etmemesini, doğru bilginin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Kriz Merkezimiz tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etmek isteriz" ifadelerine yer verildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali - 5 yıl önce
kacici yüzyildayiz be terbik etmek lazim akp oy verenleri devam edin yakinda acliktan birbimizi yersimiz
Avatar
Duru Canan - 5 yıl önce
şaşirip şok olmamak elde değil . başbakanın yapması gereken açıklamayı cumhurbaşkanı ,enerji bakanının yapması gereken açıklamayı milli eğitim bakanı yapıyor.kimin eli kimin cebinde belli değil !! !