Türkiye Büyük Hekim Meclisi Torba Yasa'yı reddetti

Türkiye Büyük Hekim Meclisi, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) çağrısıyla 22 Aralık'ta Ankara'da toplandı. Toplantıya 130 bin hekimi temsilen yaklaşık 250 hekim katıldı. Toplantının tek gündem maddesi TBMM'de görüşülmekte...

Türkiye Büyük Hekim Meclisi Torba Yasa'yı reddetti
25 Aralık 2013 Çarşamba 12:02

5hekim

Türkiye Büyük Hekim Meclisi, Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) çağrısıyla 22 Aralık'ta Ankara'da toplandı. Toplantıya 130 bin hekimi temsilen yaklaşık 250 hekim katıldı. Toplantının tek gündem maddesi TBMM'de görüşülmekte olan Sağlık Torba Yasa Tasarısı oldu.

Türkiye Büyük Hekim Meclisi'nin sabah yapılan oturumunda ilk olarak, TBMM'de görüşmeleri ertelenmiş olan Torba Yasa Tasarısı görüşülerek oylandı.

Oylama sonucu şu sözlerle açıklandı: "Kamuda çalışan hekimlerin muayenehane, tıp merkezi veya polikliniklerde çalışmasını yasaklayan, sülükçüye, hacamatçıya sertifika zorunluluğu getirirken işyeri hekimliğinde sertifika zorunluluğunu delen, birinci basamakta zaten yaygın olan angarya çalıştırmayı aile hekimlerinin çalışma saatlerini arttırarak genişleten, insanların en mahrem sağlık bilgilerini paylaşmayan hekimleri cezalandıran, paylaşma ile ilgili masrafları hekimlere, sağlık kurumlarına yükleyen, sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemeyi sağlamayacak torba taslağı oybirliği ile reddedildi."

'Giderayak gündeme almayın'

Türkiye Büyük Hekim Meclisi, öğleden sonraki oturumunda TBMM'ye seslenerek, "TBMM'de dördüncü kez ertelenmiş olan sağlık torba tasarısını gidereayak sakın bir daha gündeme almayın!" dedi. Türkiye Büyük Hekim Meclisi hekimlere ise şu çağrıyı yaptı: "TBMM, Türkiye Büyük Hekim Meclisi'nin reddettiği Sağlık Torba Tasarısı'nı bir kez daha genel kurul gündemine alacak olursa, görüşmelerin yapılacağı günden başlayarak süresiz eyleme hazır olalım."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.