Türkçe ders kitabına sakıncalı raporu

4 yıldır ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin okuma yazma öğrendiği Türkçe ders kitabıyla ilgili görülen davada 4 profesörün içinde yer aldığı bilirkişi heyeti ‘sakıncalı’ raporu verdi. Raporda, ‘Kitap, çocuğun gelişimini olumsuz etkiler’ deniliyor

Türkçe ders kitabına sakıncalı raporu
17 Haziran 2015 Çarşamba 06:41

Özlem Konur Usta 

Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde, ilkokul birinci sınıf öğrencilerine okutulan Türkçe Okuma Yazma Öğreniyorum-1 kitabı ile kitabın Türkçe-1 Öğretmen Kılavuz Kitabı hakkında açılan davada, bilirkişi raporu mahkemeye ulaştı. 4 profesör ve bir doçent unvanlı 5 kişilik heyetin hazırladığı raporda kitaplarla ilgili “çocuğun dil, düşünce ve duygusal gelişimini olumsuz etkileyeceği, bundan dolayı okutulmasının sakıncalı olduğu” değerlendirmesi yapıldı. 

2011-2012 ders yılında, Remzi Demiroğlu ve Emrullah Gökahmetoğlu tarafından yazılan Türkçe Okuma Yazma Öğreniyorum-1 kitabı ile kitabın Türkçe-1 Öğretmen Kılavuz Kitabı’ davacı Nuray Demirel’in verdiği dilekçeye dayanarak mahkemelik oldu. Ankara 11. İdare Mahkemesi, ikinci bilirkişi raporunu istedi. Kitap; dil ve anlatım, üslup, çocuk gelişimi, eğitim psikolojisi ve ölçme-değerlendirme yönlerinden ayrı alanlarda uzman 5 kişi tarafından incelendi. 5 ayrı alanda hazırlanan raporlara ek olarak komisyonun 21 Mayıs 2015 tarihli 8 maddelik ortak görüşünde şu ifadeler yer aldı:  

- Cümlelerde eksik sözcük yerine resim konulmasının “cümle” kavramının gelişiminde karmaşaya neden olacağı; 

- Kullanılan resimlerin anlaşılır olmamasının okuma-yazmada anlamayı engelleyeceği; 

- Çocuğun yaşamında yer almayan davranışlara yönelik cümlelerin düşünmeyi olumsuz etkileyeceği; 

- Türkçenin doğru söylenişine uygun olmayan cümlelerin Türkçenin yanlış öğrenilmesine yol açacağı; 

- Yazım ve noktalama kurallarına uyulmamasının Türkçenin yazım ve noktalama kurallarının yanlış öğrenilmesine yol açacağı; 

- Yanlış yönergelerin çocuğu başarısızlığa götüreceği ve özgüvenini olumsuz yönde etkileyeceği; 

- Genel olarak kitabın çocukların estetik duygusunun gelişmesine olanak sağlamayacak şekilde hazırlandığı; 

- Birleştirme yoluyla elde edilen pek çok anlamsız, işlek ve kullanım sıklığı olmayan birim verildiği; bu durumun çocuğun, okuma-yazmanın düşünmeyle, anlamlı ilişkili olmadığı sonucuna varmasına yol açacağı belirlenmiştir. 

Kitabın bu özelliklerinin çocuğun dil, düşünce ve duygusal gelişimini olumsuz etkileyeceği, bundan dolayı okutulmasının sakıncalı olacağı görüşüne varılmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nadir Şener Hatunoğlu - 5 yıl önce
saygı ile.. eğitim, sağlık, ulusal savunma gibi konularda, 'köşeyi dönme konusu'
gözetilmez; tehlikelidir. *matematikçi-bilim uzmanı*