TÜRKBA çalışmaları yeni bir meyve verdi

Araştırma, byoğun kemoterapi rejimlerine uygun olmayan bazı yaşlı AML hastalarında bu hastalarda aşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmanın yolunu bulmak amacıyla yapıldı. 5 yıllık takip verileri ortaya koyan bu çok merkezli çalışma...

TÜRKBA çalışmaları yeni bir meyve verdi
27 Ekim 2014 Pazartesi 08:18

20hematoloji

Antalya’da yapılan 40. Ulusal Hematoloji Kongresi’nde genç bilim insanlarımızın çalışmalarından önemli sunumlar yapıldı. Bir araştırmada yaşlı akut lösemiler için yeni tedavi yöntemlerinin kapısı aralanırken diğerinde ilk Türk ilacı olan Ankaferd Hemostat’ın yeni bir etkisi keşfedildi

Türk Kan Bilim Ağı (TÜRKBA), 3 yıl önce, Türk Hematoloji Derneği (THD) çatısı altında çok merkezli çalışmaların önünü açmak üzere kuruldu.  TÜRKBA, ülkemizde hematoloji bilim dalı içeren tüm üniversite ve eğitim-araştırma hastanelerine açık bir ağ. THD öncülüğünde çok merkezli çalışmalara d estek olmak amacıyla kurulmuş olan TÜRKBA, proje geliştiren hekimlere birçok merkezi haberdar etme şansı sunuyoru. yapmak zor bir şey. Çünkü bilimsel araştırmalarda, birden fazla merkezi biraraya getirmek oldukça zor ve karmaşık bir süreç.
ALANINDA İLK VE EN GENİŞ KAPSAMLI ÇALIŞMA
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalının önderliğinde 16 ayrı tıp fakültesinin katılımıyla yapılan ve THD kongresine sunulan çalışma, 130 yaşlı akut lösemi hastasını içeriyor. Böylece, yaşlı Akut Miyeloid Lösemili (AML) hastalarda ülkemiz verileriyle yapılan ilk ve en geniş kapsamlı çalışma unvanını da alan araştırma sonuçları da oldukça başarılı.
Araştırmanın yürütücüsü, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Hematoloji Bilimdalından  Yrd. Doç. Dr. Anıl Tombak Aydınlık’a çalışmaları hakkında bilgi verdi. Araştırmada, 2009-2014 tarihleri arasında 60 yaş üstünde olan 130 hastanın sonuçlarına göre kemoterapi dışı yeni bir tedavi yöntemi ile elde edilen sonuçlar ortaya kondu. Bu ve benzeri tedaviler lösemi seyrinde önemli klinik düzelmelere yol açtı. Uygulanan kür sayısı arttıkça, hastaların yaşam kalitesinde düzelme ve yaşam süresinde uzama görüldü. İleri yaşta olmaları nedeniyle standart kemoterapilerle tedavilere uygun olmayan hasta grubunda yeni ilaçlarla yeni bir tedavi kapısı açtığı kabul edildi.
Araştırma, byoğun kemoterapi rejimlerine uygun olmayan bazı yaşlı AML hastalarında bu hastalarda aşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini artırmanın yolunu bulmak amacıyla yapıldı. 5 yıllık takip verileri ortaya koyan bu çok merkezli çalışma sonunda başarılı sonuçlar alındı ve yüzde 50’ye varan yanıt elde edildi.

İLK TÜRK İLACININ YENİ MARİFETİ KEŞFEDİLDİ

Ulusal Hematoloji Kongresinde yapılan sunumlardan biri de multipl miyelom hastalığının tedavisiyle ilgiliydi. Bildiri, „Kanama Bozukluğuna Bağlı Kanamaları Durduran Türk İlacının Yeni Bir Etkisi: Ankaferd Hemostat Miyelom Hücrelerini de Durduruyor” başlığıyla sunuldu. Kemik ve kemik iliğini ilgilendiren bir kanser türü olan Multipl miyelom hastalığı, kemik kırıkları, böbrek bozukluğu, kansızlık, enfeksiyonlar gibi kötü hallere neden oluyor. Miyelom hastalığıyla ilgili kök hücre nakli, hedefe yönelik tedaviler ve önemli gelişmeler 40. UHK sırasında Türk hematologları tarafından tartışıldı. Bu bağlamda ülkemizde geliştirilen ilk Türk ilacı olan Ankaferd Hemostat’ın miyelom hücre dizilerinin gelişimini engellediğine ilişkin fare çalışmaları da kongreye sunuldu. Gülhane Askeri Tıp Fakültesinde deneysel hayvan modelinde yapılan çalışmalar sonunda, ilacın kanseri yavaşlatıcı etkisi görüldü. THD Başkanı Profesör Teoman Soysal, bu çalışmanın yeni “bir ilaç” olabilmesi için yaklaşık 15-20 yıl alacak bir çalışma süresine ihtiyaç olduğunu kaydetti.

KAN BİLİMİNDE 47 YILLIK BİRİKİM

40. Ulusal Hematoloji Kongresi, 22-25 Ekim 2014 tarihleri arasında Antalya’da düzenlendi.

47 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Türk Hematoloji Derneği tarafından düzenlenen Kongreye 17 konu bas?lıg?ında toplam 539 bildiri gönderildi. Kongreye gönderilen çok merkezli çalışmalardan  6’sı  TÜRKBA (Türk Kan Bilim Ağı) oturumunda sunuldu. Hakemler  tarafından çalışmaları bas?arılı bulunan 22 genç bilim insanına da “genç katılımcı ödülü” verildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.