TEOG cinayetlerini durdurun!

Türkiye’deki sınav ağırlıklı eğitim sistemi öğrencileri intihara sürüklüyor. Daha 3 gün önce Bursa’da 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Ayşe Berrin Yılmazlar, TEOG’dan istediği puanı alamadığı için bunalıma girip intihar etti.

TEOG cinayetlerini durdurun!
19 Ocak 2016 Salı 12:34

Sinem Gülcan / Ankara

Türkiye’deki sınav ağırlıklı eğitim sistemi öğrencileri intihara sürüklüyor. Daha 3 gün önce Bursa’da 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisi Ayşe Berrin Yılmazlar, TEOG’dan istediği puanı alamadığı için bunalıma girip intihar etti. Yine bir hafta önce İzmir’de 15 yaşındaki lise öğrencisi Umut Okay Giriş, 2 puanla takdir belgesini kaçırdığı için 4. kattaki evinin penceresinden atlayarak hayatını kaybetti. Sınav odaklı rekabetçi eğitim sistemi iki genci hayattan kopardı.
Eğitimciler benzer olayların tekrarlanmaması için MEB’i sınav odaklı, rekabetçi bu eğitim sisteminden vazgeçmeye, meslek örgütlerinin, sendikaların ve uzmanların ortak aklıyla çözüm üretmeye çağırdı.
Ulusal Eğitim Derneği Genel Başkanı Nazım Mutlu, “Eğitimimizde özellikle son yıllarda sınavlar, dönem içine yayılarak öğrencileri daha yoğun ve stresli bir çalışmaya sürükledi. MEB bunu sınavın yarattığı psikolojik ağırlığı azaltma iddiasıyla yapmış olsa da işin uzmanlarına, bilim çevresine danışmadan, eğitime taraf olan birçok kurum ve kuruluşun görüşüne başvurmadan bu tür yollara girdiği için attığı adımların ne anlama geldiğini kestiremiyor” dedi.
TEOG’un yıl içine yayılmasına dikkat çeken Mutlu, “Özellikle lise giriş sınavlarının yıl içine yayılmasıyla öğrencide var olan sınav ağırlığı giderek ivmesini yükseltti ve daha ciddi sorunlara yol açmaya başladı. Özellikle karne döneminin yaklaştığı şu günlerde Bakanlığın, okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve velilerin öğrencilerin psikolojisini ciddi anlamda göz önünde bulundurması gerekiyor. Eğitim sistemimiz yaşama insan hazırlama iddiası taşımadığı gibi bütünüyle sınavlara, bir üst okula insan hazırlama çabası içinde. Milli Eğitim Bakanlığı ne yapıp edip sınav odaklı bu sistemi değiştirmek ve özellikle öğrencileri rahatlatmak zorundadır. Çünkü bu sınav sistemi sadece öğrencilerin değil ataması yapılmayan, sınavlar içinde boğuşan genç meslektaşlarımızın intiharına da neden oluyor” ifadelerini kullandı.

10 YAŞLARINDAKİ ÇOCUKLARA TÜKENMİŞLİK YAŞATIYORUZ
Eğitim İş 1 Nolu Şube Örgütlenme Sekreteri Ahmet Ata Alkusal da “Öncelikle kim intihar eder ona bakmak lazım. Kendisini çaresiz hisseden, tükenmişlik hissiyatını yoğun yaşayan insanlar intihar eder. Demek ki biz daha 10’lu yaşlardaki çocuklara tükenmişlik hissiyatı yaşatıyoruz. Öyle bir sistemimiz var. Bizim sistemimiz puan odaklı bir sistem. Sosyal, kültürel, sportif başka hiçbir mecrada çocuklarımızın kendini ifade etmesine olanak tanımıyoruz. Biz çocuklarımızı sadece matematikten, Türkçeden, sosyal bilgilerden, fenden kaç net yaptığı üzerinden değerlendiriyoruz. Dolayısıyla herhangi bir nedenden ötürü istediği notu alamadığı zaman çocuğumuz kendini ifade edebileceği başka bir mecra olmadığı için tükenmişlik yaşamaya başlıyor” diye konuştu.
Alkusal şöyle devam etti: “Kapitalizm insanları birbiriyle yarışır halde tutarak ayakta kalmaya çalışan bir sistem. Dolayısıyla biz çocuklarımızı daha ikinci sınıftan itibaren sınavlara sokmaya, yarıştırmaya başlıyoruz. Sürekli rekabet içinde olmak da çocuklarımızı yıpratıyor. Kendini ifade edebileceği başka bir alan da yoksa maalesef intihar gibi acı sonuçlarla karşılaşıyoruz. Sınav stresinin azaltılması lazım. Ailelerin çocuklara yaptığı baskının yanlış olduğunun medya, basın gibi mecralarda anlatılması gerekiyor. Ama en başta sorun MEB’in sınav odaklı sisteminde. Buna meslek örgütleri ve eğitimciler hep birlikte oturup bir çözüm bulmak zorunda”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.