Sigara içen anne bebeğinin düşmanıdır

ABD eyalet bazında yasaklar getirdi. California, ilk yasaklayan eyalettir. New York’ta bizden birkaç yıl önce yasaklamıştır. Bölgesel çalışmalar akciğer ve kalp hastalıkları acil başvurularında azalma göstermiştir. İskoçya’da yapılan...

Sigara içen anne bebeğinin düşmanıdır
24 Ekim 2014 Cuma 05:33

20-hamile
Çocuk göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı sigara içen anneleri ağır bir dille itham etti: Bebeklerde görülen solunum yolu hastalıklarının yarısına yakın kısmı erişkinlerin kullandıkları tütün ürünlerinin dumanına bağlı. Bu bilgi dikkate alınmadan büyütülen çocuklar istismar ediliyor sayılmalıdır
Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı, Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, geçtiğimiz günlerde Münih’te yapılan Avrupa Solunum Derneği Kongresi (ERS 2014)’nde “Çocuklarda pasif sigara içiciliği ile ilişkili solunum bozuklukları’ konulu bir sunum yaptı. Prof. Dr. Dağlı, sunumunda, pasif tütün dumanı solumanın çocukların solunum yollarında önemli sağlık sonuçları yarattığını, bunların başında da hırıltılı solunum, astım, solunum yolu enfeksiyonları ve solunum işlevinde bozulmanın geldiğini kaydetti.
HAMİLE SİGARA İÇERSE...
Prof. Dr. Elif Dağlı, hamilelik döneminde sigare içmenin sonuçlarını ise, bilimsel araştırma verileriyle açıkladı. Örneğin, 1985-2012 yıllarında yapılmış 71 bilimsel araştırmanın sonuçları, annenin hamilelikte sigara içmesinin doğan çocuğun 18 yaşına kadar hırıltılı nefes alma olasılığını 1.5 kat arttırdığını gösterdi. Hamile kadınların sigara içmesi doğan bebeklerin hırıltısında  2 yaşına kadar 1.4, 3-4 yaş arası 1.3, 5-18 yaş arası 1.5 kat risk artışı getirdiği bulundu. Annenin hamilelikte sigara içmesinin ise, 2 yaşına kadar astım riskini 1.9 kat arttırdığı saptandı.
TİRYAKİ BABA DA SORUMLU
Annenin doğumdan sonra sigara içmesinin 5 yaş altı çocuklarda hırıltı riskini 1.7 kat arttırmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Dağlı, “Babanın sigara içmesi, hırıltılı solunum olasılığını 1.4 kat, evdeki herhangi başka bir bireyin içmesi 1.3 kat arttırmaktadır” ifadesini kullanarak şunları söyledi:
“Astım riski için babanın ve hane halkının sigara içmesinin benzer risk artışın getirdiği görülmektedir. 2013 yılına kadar pasif sigara dumanı maruziyeti ile çocukların solunum yolu enfeksiyon riski ilişkisini araştıran 34 araştırma yayınlanmıştır. İki ebeveynin de sigara içmesi halinde buna maruz kalan süt çocuklarının solunum yolu enfeksiyonu 1.8 kat, evde başka bireyin sigara içmesi halinde 1.4 kat daha fazla olmaktadır. Sadece annenin sigara içmesi halinde bu risk 1.6 kat artmış bulunmaktadır.”
ANNE-BABA ADAYLARI
ÖNCE SİGARAYI BIRAKMALI
Pasif sigara dumanının çocukların solunum yolu işlevleri üzerine etkisini araştıran 24 çalışma yayınlandığını ifade eden Prof. Dr. Dağlı, annenin sigara dumanına maruz kalan bebeklerin akciğerlerinde hava akımının azaldığı saptandığının altını çizerek; “Anne ve babanın bebeğe karar vermeden tütün ürünü kullanmamaya karar vermeleri, bebeğin doğumundan sonra kimsenin evde sigara içmemesi ve bebeğin tütün dumanı bulunan yerlere götürülmemesi son derece önemlidir” dedi.
PASİF İÇİCİLERİN KADERİ
Sigara içenlerin nefes yollarına çekip dışarı üflediği havaya “ana akım duman”, sigaranın yanan ucundan açığa çıkana ise “yan akım duman” deniliyor. Pasif sigara dumanı ana akım ve yan akım duman karışımından oluşuyor. Tütün ürünü kullanmayan bir kişinin bu duman karışımını solumaya zorlanması durumuna da “pasif içicilik” adı veriliyor.
Sigaranın güvenli dozu olmaz
Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Elif Dağlı, “günde birkaç adet sigaranın zararı var mı” şeklindeki sorumuza, “sigaranın güvenli dozu yoktur” diye yanıt verdi. Prof. Dr. Dağlı’nın sorularımıza yanıtları şöyle:
- Sigara içen anne-babaların çocukları da sigara tiryakisi oluyor mu?
Sigara ve nargilede bulunan nikotin, bağımlılık yapıcı bir maddedir. Pasif tütün dumanı soluyan çocuklarda kanda ve idrarda nikotin atıkları bulunur. Anne ve babası sigara içen çocuklar içmeyenlere göre 7 kat daha fazla sigara bağımlısı olur.
- Hamilelerin “arada bir” tek tük sigara içmesi de sakıncalı mı? Ya da günde 2-3 sigara gibi düşük limitlere izin var mı?
Sigaranın güvenli dozu yoktur, ancak içilmediği takdirde sağlık korunabilir. Hamilelikte içilen sigara çok zararlıdır. Çocukların 2 yaşına kadar astım, 18 yaşına kadar hırıltılı hastalık geçirmesine neden olur.
- Reklam ve TV’lerde buzlama uygulamasından sonra sigara tüketiminde rakamlar nasıl etkilendi?
Tütün ürünlerinin reklamlarının yasaklanması, her ülkede tüketimi düşürmüştür. Dünya Bankası verileri reklam yasağı olan ülkelerde tüketimin daha hızlı düştüğünü ortaya koymuştur. Ülkemizde de çokuluslu firmaların girmesi ile  reklam yasakları arasındaki 10 yılda tüketim yüzde 50 artmışken, reklam yasağı sonrası artış durmuş ve izleyen yıllarda aşağıya inmiştir. Sigara firamları gizli reklam olarak film ve dizileri kullanmaktadır. Gizli reklam izleyiciyi yanıltarak daha etkili olmaktadır.
YASAKTAN SONRA HASTALIKLAR DÜŞTÜ
- ABD, bizden önce kapalı alanlarda sigara yasağına başladı. Bu uygulamadan sonra sigara tüketiminde ve yol açtığı solunum hastalıklarının sıklığı değişti mi?
ABD eyalet bazında yasaklar getirdi. California, ilk yasaklayan eyalettir. New York’ta bizden birkaç yıl önce yasaklamıştır. Bölgesel çalışmalar akciğer ve kalp hastalıkları acil başvurularında azalma göstermiştir. İskoçya’da yapılan bir çalışma, çocuk astım nöbetleri başvurularının azaldığını göstermiştir. İstanbul’da 2009-2010 yılları arasında solunum hastalıkları acul başvurularında yüzde 20 azalma saptanmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.