‘Özveri’ ve ‘96 küp’le ters köşe oldular

Yaklaşık 1 milyon 200 bin 8’nci sınıf öğrencisi daha iyi bir liseye girebilmek için ter döktü. Türkçe soruları daha çok anlam bilgisine dayalı çıktı. Matematik ise geçen yıllara göre daha zordu.

‘Özveri’ ve ‘96 küp’le ters köşe oldular
28 Nisan 2016 Perşembe 12:41

Toplum Servisi

Milli Eğitim Bakanlığınca, TEOG sistemi kapsamında 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezi ortak sınavların ilk gün dün sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8’inci sınıf öğrencilerine yönelik ikinci dönem merkezi ortak sınavların ilk gün oturumları sona erdi. Öğrenciler Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden sınav oldu. Öğrenciler Türkçe sınavını kolay bulurken matematikte zorlandıklarını söylediler.
Türkçe sınavında soruların daha çok yoruma dayalı olduğunu belirten öğrenciler, en çok “özveri” sözcüğüyle ilgili soruda zorlandılar. Pek çok öğrencilerin sınavın ardından “özveri” sözcüğünün anlamını sorguladığı görüldü. Türkçe soruları ağırlıklı olarak cümlede anlam konusundandı. Uzmanların sınav öncesi yaptığı uyarılar haklı çıktı. Özellikle uzun paragrafların olduğu sorular, dikkat ölçmeye yönelikti. Cümlenin öğeleri konusundan tek bir soru çıktı.

AZINLIKLARA AYRI SORU
Matematik sorularının geçmiş yıllara göre daha zor olduğu görüldü. Üslü sayılar, trigonometri, geometri, olasılık, kombinasyon, çarpanlara ayırma, koordinat, eşitsizlik konularından sorular çıktı. Matematikte öğrencileri en çok 96 birim küple ilgili olan boyama sorusu zorladı. Bir de fidanlar arasındaki boşluğun hesaplaması sorusu öğrencilere farklı ve zor geldi. Uzmanlar, sınavın zorluk derecesine göre matematik sınavında 3 yanlışa kadar başarılı sayılabileceğini belirtti.
Dün yapılan oturumda en son test din kültürü ve ahlak bilgisi oldu. Kaza ve kaderden 2, zekat, hac ve kurban ibadetinden 7, Hz.Muhammed’in hayatından örnek davranışlardan 5, Kuran’da akıl ve bilgiden 3, İslam dinine göre kötü alışkanlıklardan
3 soru çıktı. Ermeni okullarında okuyan 218 öğrenci için ayrı din sorusu hazırlandı.
1 milyon 167 bin 854 öğrencinin girmesinin beklendiği sınavlar yurt içinde 970 merkezdeki 16 bin 176 okulda ve 92 bin 924 salonda, yurt dışında ise 15 merkezde ve 21 okulda gerçekleşti. Öğrenciler bugünkü ikinci oturumda fen ve teknoloji, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerinden sınava girecekler. TEOG sınavına giremeyen ve geçerli mazeretini belgelendiren öğrenciler, 14-15 Mayıs tarihlerinde mazeret sınavlarına girebilecek. Sınav sonuçları, haziran ayı içerisinde e-okul sisteminde açıklanacak.

MATEMATİĞİN EN ZOR SORUSU
96 birim küpten oluşan şekildeki dikdörtgenler prizmasının tüm yüzeyi boyanıyor. En az bir yüzü boyalı birim küpler atıldıktan sonra geriye kaç birim küp kalır?
 Yanıt B şıkkı 12

TÜRKÇENİN EN ZORU
Gerçek dostluğun ne olduğunu bilirim, bildiğim için de ....
Bu cümlenin “özveri” anlamı taşıması için aşağıdakilerin hangisiyle tamamlanması gerekir?
A) dostumun beni hiç yargılamadan dinlemesini beklerim.
B) dostlarımın kötü günler yaşamasını hiç istemem.
C) yeri geldiğinde kendi isteklerimden onun için vazgeçerim.
“dost” diyebileceğim insanı seçerken uzun süre düşünürüm.
 Yanıt: C

OLİMPİYATLARDA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDENLERE EK PUAN
Milli Eğitim Bakanlığı TEOG yönergesine göre 2015-2016 eğitim yılında puan teşviki verilecek öğrencilerde TÜBİTAK olimpiyatlarında başarılı olma şartı aranıyor. Buna göre ek puanlar TÜBİTAK tarafından düzenlenen bilim ve matematik olimpiyatlarına katılarak Türkiye’yi uluslararası olimpiyatlarda temsil etme başarısı elde eden öğrencilere verilecek. Olimpiyatlarda birinci olarak altın madalya alan öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanı’na (YBP), YBP’nin yüzde 10’u kadar ek puan ilave edilecek. Olimpiyatlarda ikinci olanların YBP’sine yüzde 9, üçüncü olanın YBP’sine yüzde 8, dereceye girmeyen ama uluslararası olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden öğrencilere de yüzde 7’lik ilaveler yapılacak. Hem bilim hem de matematik olimpiyatında başarılı olan öğrencinin iki derecesinden yüksek olanının tamamı, diğerinin de yarısı YBP’sine eklenecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.