Özel okulların eğitimdeki oranı katlanıyor

İlkokuldan liseye tüm kademelerde son 4 yılda özel okulların sayısı arttı. Özel liselerde 2,8 kat, meslek liselerinde ise 9 kat artış var. AKP’nin din odaklı eğitim politikaları ve özel okullara sunduğu destek bu okulların tercih edilmesine neden oldu.

Özel okulların eğitimdeki oranı katlanıyor
24 Mart 2016 Perşembe 12:43

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı istatistiklere göre, 4+4+4 sistemine geçtiğimiz 2011-2012 eğitim öğretim yılından bu yana özel okulların eğitimdeki payı yüzde 10’dan 18,5’e çıktı. Eğitimin tüm kademelerinde 4 bin 664 olan özel okul sayısı bu dönem 9 bin 581 oldu. Verilen desteklerle, özel okulların resmi okullara oranı 4 yılda yüzde 10’dan 18,5’e fırladı.
Son 4 yılda özel okul sayısı artarken örgün eğitim veren devlet okullarının sayısı azaldı. İlköğretimde toplam özel okul sayısı 931’den bin 389’u ilkokul, bin 555’i ortaokul olmak üzere toplam 2 bin 944’e çıktı. Türkiye’deki 885 özel lise sayısı 4 yılda 2,8 kat artarak 2 bin 504’e ulaştı. Özel liselerde okuyan öğrencilerin sayısı da 2,7 kat arttı. Eğitim-Sen’in yayımladığı açıklamada, “Velilerin çocuklarını özel okullara yöneltmesinde kamu eğitim kurumlarının 4+4+4 nedeniyle yaşadığı tahribat, özellikle okullarda yaygınlaşan dinselleşme uygulamaları belirleyici oldu. Zorunlu-seçmeli din dersleri, aşırı kalabalık sınıflar, öğretmen yetersizliği, fiziki koşullar gibi pek çok neden birçok velinin özel okullara yönelmesine neden oldu” denildi.
Özel mesleki ve teknik liselere giden öğrenci başına 4 bin 500 TL ile 5 bin 500 TL arasında değişen miktarlarda kaynak dağıtılmasıyla 2011-2012 eğitim öğretim yılında Türkiye’de 45 olan özel meslek lisesi sayısı, sonraki 3 yılda 9 kat artarak 419’a çıktı. Özel meslek liselerine giden öğrenci sayısı ise 23 kat artış göstererek 4 bin 348’den 99 bin 217’ye yükseldi.

MESLEK LİSELERİNDE YÜZDE 63 ARTIŞ
TEOG sistemiyle meslek ya da imam hatip liselerine kaydının yapılmasını istemeyen öğrenciler açık öğretime yöneldi. Eğitimde 4+4+4 düzenlemesine geçilmeden önce MEB verilerine göre açık öğretim lisesinde 940 bin öğrenci bulunuyorken 2015-2016 eğitim öğretim yılında açık öğretim lisesindeki öğrenci sayısı yüzde 63 aratarak 1 milyon 536 bin 135’e çıktı.
Eğitim-Sen’den yapılan değerlendirmede, “Son 14 yıl içinde, eğitimin büyük ölçüde paralı hale getirilmesine paralel olarak eğitimde dini inançların istismarı ve dinsel sömürüye kaynaklık eden kimi uygulama ve söylemlerin yaygınlaşması, son yıllarda eğitimin bütün kademelerinde yaşanan bir sorun olarak dikkat çekmekte, okullarımız adeta belli bir inancın, belli bir mezhebin kuralları ve uygulamaları ile kuşatılmıştır. ” denildi.

EĞİTİM SİSTEMİ TİCARİLEŞTİRİLDİ
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir yaptığı açıklamada, “Eğitimde yıllardır acil çözüm bekleyen sorunları bir tarafa bırakan MEB, dindar ve kindar nesil yetiştirme hedefine uygun olarak dini eğitimi yaygınlaştırdı; laik, bilimsel, kamusal, çağdaş eğitimden hızla uzaklaştı. Yayınlanan istatistikler, siyasi iktidarın, eğitim sistemimizi bir yandan gericileştirme öte yandan da tam bir işletme mantığıyla ticarileştirme ve yerelleştirme çalışmalarını hızla sürdürdüğünü ortaya koymuştur” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.