Organize Sanayi'de büyük patlama

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar ise özellikle yaz aylarında iş kazaları ve yangınların arttığını anlatırken, şöyle konuştu: "Genel anlamda ülkede işçi sağlığı ve...

Organize Sanayi'de büyük patlama
04 Ağustos 2014 Pazartesi 13:35

bursapatlama

BURSA'da Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) bulunan Plistar Pilese ve Konfeksiyon Sanayii Ticaret A.Ş.'ye ait fabrikada meydana gelen patlama ardından çıkan yangında 1'i ağır, 8 kişi yaralandı.

Bursa-İstanbul Karayolu yakınında bulunan DOSAB'taki Papatya Sokak'ta bulunan ve flok ve barak baskı yapılan fabrikada bu sabah patlama, ardından yangın çıktı. İhbar üzerine itfaiye ekipleri gönderildi. 1'i itfaiye eri 8 kişinin yaralanmasına neden olan yangın Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesine ait 20 ekibin müdahalesi sonucu söndürüldü. Fabrikada soğutma çalışmaları devam ederken, yangının nasıl başladığı ile ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı.

DOSAB'taki Papatya Sokak'ta bulunan ve flok ve barak baskı yaptığı bildirilen fabrikada bugün saat 10.30 sıralarında, boya işlerinin yapıldığı 7 kişinin çalıştığı bölümde, önce patlama, sonra yangın çıktı. Haber verilmesi sonucu kısa sürede 20 itfaiye aracı ve 10 ambulans olay yerine sevk edildi.

Atölyenin savaş alanına döndüğü patlamada Nedim Kaytan, Ramazan Topcu, Besim Özgür, Hakan Efendi ve Tahsin Erol ile adı öğrenilemeyen 2 işçi yaralandı. Fabrikadan çıkan yaralı işçiler çimlere yatarak ambulansların gelmesini bekledi. Diğer binalara kısmen zarar veren yangın yaklaşık 2 saat süren çalışma ardından kontrol altına alınıp söndürüldü. Bu sırada dumandan etkilenen itfaiye görevlilerine su ve ayran dağıtıldı.

Patlama ve yangının kesin nedeni araştırılıyor. Yangına atölyedeki bir iş makinesinde meydana gelen patlamanın neden olduğu sanılıyor.

"CANIMIZI ZOR KURTARDIK"

İşletme Müdürü Nedim Görecek, yangın başladığı sırada 2'nci katta olduklarını belirterek, şöyle dedi:

"Canımızı zor kurtardık. Biz üst kattaydık. Yangın birinci katta çıktı. Her tarafı duman sardı. 5 - 6 arkadaşımız zor çıktı. Alttakiler olaya daha çabuk vakıf olunca kaçtılar herhalde üst katta ne olduğunu anlayana kadar duman fazla sardı. Zor çıktık. Asansörle ikinci bir çıkış sayesinde kendimizi dışarı atabildik."

Yangının çıkış nedenini kesin olarak bilmediklerini kaydeden Görecek, şöyle devam etti:

"Fabrikada toplam 22 işçi çalışıyor. Yangının doğalgazdan çıktığını sanmıyorum. Çünkü doğalgaz borusu duvardan giriyor. Makineye doğalgaz bağlı değil. Duyduğum kadarıyla makinenin altında bir patlama olmuş. Baskı makinesinin altında. Elektrik kontağı mıdır bilemiyorum. Her pazartesi sabahı temizlik yapılır daha sonra başlanır. Ne olduğunu bilmiyoruz, yaralı arkadaşlar anlatıyor. Asetonla temizlik yapılıyor. Yanıcı bir madde kontak olduysa elektrik kontağı ile birlikte olmuş olabilir. Bir arkadaşımız ağır yaralı. Diğerlerinin durumu iyi. Ağır yaralanan arkadaşımız temizliği yapan makineye en yakın kişiydi."

TEKSTİL FABRİKASINDAKİ YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Bursa'nın Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde (DOSAB) bulunan Plistar Pilese ve Konfeksiyon Sanayii Ticaret A.Ş.'ye ait fabrikada çıkan ve biri itfaiye görevlisi 8 kişinin yaralanmasına neden olan yangın Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesine ait 20 ekibin müdahalesi sonucu söndürüldü. Fabrikada soğutma çalışmaları devam ederken, yangının nasıl başladığı ile ilgili ayrıntılar da ortaya çıktı. DOSAB'taki Papatya Sokak'ta bulunan ve flok ve barak baskı yaptığı bildirilen fabrikada bugün saat 10.30 sıralarında, boya işlerinin yapıldığı 7 kişinin çalıştığı bölümde, önce patlama sonra yangın çıktı. Haber verilmesi sonucu kısa sürede 20 itfaiye arcı ve 10 ambulans olay yerine sevk edildi.

Atölyenin savaş alanına döndüğü patlamada, Nedim Kaytan, Ramazan Topcu, Besim Özgür, Hakan Efendi ve Tahsin Erol ile ismi öğrenilemeyen iki işçi yaralandı. Fabrikadan çıkarak canını kurtaran işçiler çimlere yatarak ambulansların gelmesini beklediler.

Diğer binalara kısmen zarar veren yangın yaklaşık iki saat süren çalışmanın ardından önce kontrol altına alındı sonra söndürüldü. Bu sırada dumandan etkilenen itfaiye görevlilerine su ve ayran dağıtıldı.

Kesin nedeni yapılacak inceleme sonucu belli olacak yangına atölyedeki bir iş makinesinde yaşanan patlamanın neden olduğu sanılıyor.

"BÜTÜN İŞLETMELER YANGIN YÖNETMELİĞİNE UYGUN ÖNLEMLERİ ALMALI"

Bursa'nın Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde yangın çıkan fabrikada Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar ve Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Kırka incelemede bulundu. Son bir haftadır önemli yangınlar yaşandığını söyleyen Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, bunun endişe verici bir durum olduğunu kaydetti. Yangın olan fabrikada incelemeler yapmak üzere geldiklerini ifade eden Mart, "Burada genelde yanmaya patlamaya uygun malzemeler. Dolayısıyla işletmede yeterli güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bu vesile ile aslında işletmelerde yangın güvenliğini önplana çıkartıp her birlikte üzerinde durmamız gerekiyor. Yangın yönetmeliği bütün işletmeler için zorunluluktur. Uygulanması zorunludur. Bütün işletmeler özellikle tekstil fabrikaları yangın ile ilgili önlemlerini almak durumundadır. Alsaydı işletme sahibinin hem bu kadar maddi zarar olmazdı, hem de yaralanmalara sebep olmazdı. Yangın önlemeye harcamadığımız parayı dolayısıyla bu şekilde harcamış ve israf etmiş oluyoruz. Bütün işletmelerin acilen yangın yönetmeliğine uygun olarak yangın güvenlik önlemlerini mutlaka almaları gerekiyor" diye konuştu.

"KURALSIZLIK VE DENETİMSİZLİK ÇOK SAYIDA İNSANIN CANINA MAL OLUYOR"

Yönetmelikte öngörülen yangın riskinde veya olası bir yangın başlangıcında devreye girecek otomatik bir sistemin olması gerektiğini ifade eden Mart, bu sistemin dumanı, sıcaklık artışını algıladığında otomatik olarak devreye girerek, orada müdahale yapabileceğini söyledi. Patlama ile ilgili yorumda da bulunan Mart, "Ortam yanma ve patlamaya müsait. Önlem almadığınız zaman küçük bir kıvılcım yetiyor. Burada da benzer durum söz konusu. Fabrika içini görüyorsunuz. Lokal bir yerde başlayan yangın, bütün fabrikayı nasıl sarabilir? Bu kabul edilebilir bir şey değil. Teknik olarak aslında bize çok ibret verici geliyor. Bu kadar uygun olmayan ortamda neden nasıl önlem alınmaz? Önlem aldıktan sonra da alınıp alınmadığı konusunda Sanayi İl Müdürlüğü'nde denetim yapılması gerekiyor. Denetimsizlik kural haline geldi. Bu kuralsızlık ve denetimsizlik çok sayıda insanın canına mal oluyor. Aynı zamanda maddi kayıplara da yol açıyor. Temennimiz, bu tip üzücü olayların örnek oluşturması ve daha sonrası için de tedbir alınarak önüne geçilmesi" şeklinde konuştu.

"BU KAZALAR ÖNLENEBİLİR"

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar ise özellikle yaz aylarında iş kazaları ve yangınların arttığını söyleyerek, "Genel anlamda ülkede işçi sağlığı ve işçi güvenliği mevzuatları ile ilgili bilim ve tekniği dikkate alır şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Tekstil fabrikasındaki olay bunlardan bir tanesi. Özellikle yangının çıkacağı noktalardaki önlemlerin alınması, yangın ihbar sistemlerinin çalışır durumda olması son derece önemli. Bayramın ilk günü de kentimizde büyük çaplı bir tekstil fabrikasında yangın çıktı. Hemen öncesinde 4 kişi çatır çatır bir otobüsün içinde yandı. Yine bayramda teleferikte insanlar onlarca saat mağdur kaldı. Bunların her biri gerçekten önlenebilir, bu zamanlar kısaltılabilir, hasarlar azaltılabilir noktada. Ancak teknik ekiplerin ciddi incelemeler yapması gerekiyor" diye konuştu.

"KÜÇÜK BİR NEDENDEN DOLAYI TÜM FABRİKA KÜL OLMUŞ"

İş yerlerindeki sorun ve kazaların meydana gelebileceğini ve bunların lokal şekilde çözülebileceğini söyleyen Çınar, "Şu anda Türkiye'de özellikle yangın önleme ile ilgili parlayıcı ve patlayıcı maddelerin bulunduğu ortamda çalışma ile ilgili ciddi mevzuatlar var. Bu mevzuatların bu fabrikada ne kadar kullanıldığı ile ilgili inceleme yaptıktan sonra belirleyeceğiz. Gördüğümüz o ki küçük bir nedenden dolayı tüm fabrika kül olmuş. Burada ciddi olarak yanık durumu söz konusu olan 5 arkadaşımız söz konusu. Ümit ediyoruz en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar. Patlama iki ya da üç konu üzerinde duruluyor. Tesiste doğalgaz olduğu bir kompresör patlaması üzerinde duruldu. Tabi bir de yanıcı maddelerden olabilir mi diye düşünüyoruz. Ciddi bir basınç olduğunu görüyoruz. İçinde bulunduğumuz noktada bir kapı patlamış ve dışarı doğru açılmış. Bu dışarıda biriken ciddi enerji birikmesinin patlama şeklinde dışarı çıkması şeklinde görüyoruz. Gaz ve özellikle kompresörden kaynaklı bir patlama olabileceği ön plana çıkıyor. Teknik bir inceleme yapmadan söylemek güç" diye konuştu.

"PATLAYICI VE PARLAYICI BÖLÜMLER AYRI AYRI OLMALI"

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Kırka ise kimyasalların depolama yönetmeliği olduğunu hatırlatarak, "Bu fabrika gördüğümüz gibi bütün bölümler iç içe girmiş. Hiç bölüm ayrımı yok. Parlayıcı, patlayıcı olan kimyasal malzemelerin farklı farklı stoklanması gerekiyor. Burada buna büyük ihtimalle uyulmamış. Patlayıcından korunma dokümanı çok güncel bir konu. Burada özellikle 20 – 22 kişinin çalıştığı bir yerde olduğu bir yerde olduğunu zannetmiyorum. Burada büyük firmalara yeni yeni yaymaya çalışıyoruz. Bunun eğitimlerini veriyoruz. Kimyasalın olduğu yer tehlikeli. Her yeri ayırmak gerekiyor. Elektrik, doğalgaz aynı şekilde ayrılmalı. Bunların hepsi birer bomba, bunları ayırmamız gerekiyor" dedi.

"BÜTÜN İŞLETMELER YANGIN YÖNETMELİĞİNE UYGUN ÖNLEMLERİ ALMALI"

Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar ve Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Kırka, patlama ve yangın çıkan fabrikada incelemede bulundu.

Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, şöyle dedi:

"Burada genelde yanmaya patlamaya uygun malzemeler var. Dolayısıyla işletmede yeterli güvenlik önlemlerinin alınması gerekiyor. Bu vesile ile aslında işletmelerde yangın güvenliğini önplana çıkartıp her birlikte üzerinde durmamız gerekiyor. Yangın yönetmeliği bütün işletmeler için zorunluluktur. Uygulanması zorunludur. Bütün işletmeler özellikle tekstil fabrikaları yangın ile ilgili önlemlerini almak durumundadır. Alsaydı işletme sahibinin hem bu kadar maddi zarar olmazdı, hem de yaralanmalara sebep olmazdı. Yangın önlemeye harcamadığımız parayı dolayısıyla bu şekilde harcamış ve israf etmiş oluyoruz. Bütün işletmelerin acilen yangın yönetmeliğine uygun olarak yangın güvenlik önlemlerini mutlaka almaları gerekiyor."

Yönetmelikte ön görülen yangın riski veya olası bir yangın başlangıcında devreye girecek otomatik bir sistemin olması gerektiğini ifade eden Mart, bu sistemin dumanı, sıcaklık artışını algıladığında otomatik olarak devreye girerek, orada müdahale yapabileceğini söyledi. Patlama ile ilgili yorumda da bulunan Mart, şöyle dedi:

"Ortam yanma ve patlamaya müsait. Önlem almadığınız zaman küçük bir kıvılcım yetiyor. Burada da benzer durum söz konusu. Fabrika içini görüyorsunuz. Lokal bir yerde başlayan yangın, bütün fabrikayı nasıl sarabilir? Bu kabul edilebilir bir şey değil. Teknik olarak aslında bize çok ibret verici geliyor. Bu kadar uygun olmayan ortamda neden nasıl önlem alınmaz? Önlem aldıktan sonra da alınıp alınmadığı konusunda Sanayi İl Müdürlüğü'nde denetim yapılması gerekiyor. Denetimsizlik kural haline geldi. Bu kuralsızlık ve denetimsizlik çok sayıda insanın canına mal oluyor. Aynı zamanda maddi kayıplara da yol açıyor. Temennimiz, bu tip üzücü olayların örnek oluşturması ve daha sonrası için de tedbir alınarak önüne geçilmesi."

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN AÇIKLAMA

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Bursa Şubesi Başkanı Remzi Çınar ise özellikle yaz aylarında iş kazaları ve yangınların arttığını anlatırken, şöyle konuştu:

"Genel anlamda ülkede işçi sağlığı ve işçi güvenliği mevzuatları ile ilgili bilim ve tekniği dikkate alır şekilde gerçekleşmesi gerekiyor. Tekstil fabrikasındaki olay bunlardan biri. Özellikle yangının çıkacağı noktalardaki önlemlerin alınması, yangın ihbar sistemlerinin çalışır durumda olması son derece önemli. Bayramın ilk günü de kentimizde büyük çaplı bir tekstil fabrikasında yangın çıktı. Hemen öncesinde 4 kişi bir otobüsün içinde yandı. Yine bayramda teleferikte insanlar onlarca saat mağdur kaldı. Bunların her biri gerçekten önlenebilir, bu zamanlar kısaltılabilir, hasarlar azaltılabilir noktada. Ancak teknik ekiplerin ciddi incelemeler yapması gerekiyor."

İşyerlerinde sorun ve kazaların görülebileceğini bunların lokal çözülebileceğini söyleyen Çınar, Bursa'daki fabrikada 5 işçinin vücudunda yanık bulunduğunu ifade ederken, "Tesiste doğalgaz olduğu bir kompresör patlaması üzerinde duruldu. Tabii bir de yanıcı maddelerden olabilir mi diye düşünüyoruz. Ciddi bir basınç olduğunu görüyoruz. İçinde bulunduğumuz noktada bir kapı patlamış ve dışarı doğru açılmış. Bu dışarıda biriken ciddi enerji birikmesinin patlama şeklinde dışarı çıkması şeklinde görüyoruz. Gaz ve özellikle kompresörden kaynaklı bir patlama olabileceği ön plana çıkıyor. Teknik bir inceleme yapmadan söylemek güç" diye konuştu.

Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Kırka ise kimyasalların depolama yönetmeliği olduğunu hatırlatarak, parlayıcı, patlayıcı olan kimyasal malzemelerin farklı farklı stoklanması gerektiğini vurgularken, "Elektrik, doğalgaz aynı şekilde ayrılmalı. Bunların hepsi birer bomba, bunları ayırmamız gerekiyor" dedi.

Fuat Kars - Mehmet İnan - Serhat Tezcan / Bursa(DHA)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.