Okuryazarlık Çalıştayı’ndan alternatif eğitim politikası

“Eğitim, okulöncesi dönemden başlayarak korkudan, dogmadan, güdümlü olma anlayışından uzak olacak biçimde yapılanacak. Okul ve çevresi bütünlük içinde ele alınacak. Okullar kamusal yerlerdir. Okullar, bulunduğu sokakla, mahalleyle bütünleşecek....

Okuryazarlık Çalıştayı’ndan  alternatif eğitim politikası
20 Ekim 2014 Pazartesi 08:21

03okuryazarlik
Okuryazarlık Çalıştayı’nda Türkiye’de nasıl bir eğitim politikası olması gerektiği ve demokratik kitle örgütlerinin eğitim alanındaki işlevleri ele alındı.
Ulusal Eğitim Derneği, Dil Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Ankara şubeleri, Toplumsal Dayanışma Gönüllüleri Derneği (TODAG) ve Bilim Ütopya Kooperatiflerinin (BİLKOOP) düzenlediği Okuryazarlık Çalıştayı 17 Ekim’de Türkiye Barolar Birliği salonunda yapıldı.  Çalıştayın sonunda yayımlanan sonuç bildirisinde okuryazarlığın, tüm bireylerin etkileşimini, iletişimi, paylaşımını sağlayarak bireysel ve toplumsal güçlenmenin yolunu açtığı bildirildi. Özgür, eleştirel düşünen, kopyacı olmayan, sanata, insana, doğaya duyarlı  yetiştirilecek okuryazar bireyin nitelikleri arasında gösterildi. İktidara gelindiği takdirde ise uygulanacak eğitim politikası sonuç bildirisinde “İktidardayız: Eğitim Politikamız” başlığı altında şu şekilde sunuldu:
“Eğitim, okulöncesi dönemden başlayarak korkudan, dogmadan, güdümlü olma anlayışından uzak olacak biçimde yapılanacak. Okul ve çevresi bütünlük içinde ele alınacak. Okullar kamusal yerlerdir. Okullar, bulunduğu sokakla, mahalleyle bütünleşecek. Okul, yalnızca öğrencinin değil, o yöredeki herkes için buluşma ve etkileşim merkezi olacak. Ana babalar, çocuklarına dogmalardan arınmış bir eğitim vermeleri için eğitilecek. Ulusal birlikteliğe bağlı kalmak koşuluyla yerelliğin gerektirdiği farklılıklar gözetilecek. Merkezde özerk Eğitim Bilimleri Araştırmaları Enstitüsü kurulacak. Bilimsel anlayışla yapılandırılan bu enstitü, eylem araştırmaları ve uygulama denemeleri yapacak. Merkezde ve yerelde dönemsel eğitim çalıştayları yapılarak hem var olan uygulamalar değerlendirilecek hem de yeni uygulamaların esasları belirlenecek. Sanatçılar, eğitim dizgesinin oluşturulmasına ve okuldaki eğitime doğrudan katılacak. Eğitime erişimdeki tüm eşitsizlikler ortadan kalkacak. Dershaneler, özel okullar kapatılacak.”

Aydınlık / Ankara


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.