Okul terk oranı yüzde 40’a dayandı!

OECD ülkeleri içinde en fazla dersten kaçma oranı Türkiye’ye ait. 12 yıllık zorunlu eğitime rağmen 2014’te 18-24 yaş arasında olan gençlerin yüzde 38’i liseyi tamamlamadan eğitim sisteminden ayrıldı

Okul terk oranı yüzde 40’a dayandı!
06 Mart 2016 Pazar 12:12

Aydınlık / Ankara
Öğretmen Dünyası dergisi mart sayısında “Okul terkleri ve devamsızlık” konusunu ele aldı. Dergide, OECD tarafından yayımlanan “Bir Bakışta Eğitim 2015” başlıklı raporda yer alan veriler aktarıldı. Buna göre Türkiye’de 15-19 yaş aralığında eğitime katılan öğrenci oranı yüzde 69. OECD ülkeleri ortalamasında ise bu oran yüzde 84. Türkiye bu yaş aralığı kapsamında İsrail ve Meksika’dan sonra eğitime katılım oranı en düşük 3. ülke olarak dikkat çekiyor. Ortaöğretim mezuniyet oranları da okul terkleri kapsamında ele alınabilecek göstergelerden biri. 2013 yılı verilerine göre ortaöğretim mezuniyet oranı OECD ülkeleri ortalamasında yüzde 85 iken, Türkiye’de yüzde 64’te kalıyor.
Eğitim Reformu Girişimi Politika Analisti Yaprak Sarıışık’ın değerlendirmesine göre, ülkemizde 12 yıllık eğitimin zorunlu olmasına rağmen, 2014-15 itibarıyla ilköğretim çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 5’i, lise çağındakilerin ise yüzde 21’i hâlâ eğitim sistemi dışında. Ayrıca okula kayıtlı olan çocukların birçoğu okula düzenli devam edemiyor veya liseyi bitirmeden sistemden ayrılıyor. Geçen öğretim yılında, ilkokulda 800 bin, ortaokulda 1,7 milyon ve ortaöğretimde 1,5 milyon öğrenci 20 gün veya daha fazla devamsızlık yaptı. 2014’te 18-24 yaş arasında olan gençlerin yüzde 38’i liseyi tamamlamadan eğitim sisteminden ayrıldı. Milli Eğitim Bakanlığı 2015-2019 Stratejik Planı’nda yer alan verilere göre de eğitim öğretimden erken ayrılan öğrenci oranı yüzde 38,2.

ÖĞRENCİLERE UYGUN İKLİM OLUŞTURULMALI
Milli Eğitim Bakanlığı 2015-2019 Stratejik Planı’nda yer alan verilere göre 2014 yılında ilkokul öğrencilerinin yüzde 14,8’i, ortaokul öğrencilerinin yüzde 35’i, ortaöğretim öğrencilerinin ise yüzde 34’8’i, 20 günün üzerinde devamsızlık yapıyor. 2013 yılında MEB tarafından yayımlanan Ortaöğretim İzleme ve Değerlendirme Raporu da ortaöğretim kademesinde devamsızlık ve okul terki ile ilgili veriler sunmakta. Buna göre, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde Türkiye geneli devamsızlık oranı yüzde 32,7. Cinsiyete göre devamsızlık oranları incelendiğinde, kız öğrencilerin devamsızlık oranının yüzde 24,1; erkek öğrencilerin devamsızlık oranının ise yüzde 40,6 olduğu ve bütün bölgelerde cinsiyet bazında devamsızlık oranı farkının yüksek olduğu görülüyor.
Türk Eğitim Derneği Düşünce Kuruluşu (TEDMEM) Eğitim Uzmanı Dr. Sabiha Sunar da okul terki kapsamında ele alınan öğrencilerin eğitimlerini yarıda bırakmalarının sosyal ve ekonomik sonuçlar da doğurduğunu belirtti. Bu sonuçların farkında olan toplumların, öğrencilerin eğitim sistemi içinde daha uzun süre kalmasına yönelik politikalar geliştirdiklerine dikkat çeken Sunar, “Söz konusu politikalar, öğrencinin okul terki noktasına gelmeden önceki süreci analiz ederek öğrenciler için anlamlı bir okul iklimi oluşturmayı hedeflemektedir. Ülkemiz için de benzer politika süreçlerinin işletilmesi gerekiyor” dedi.

DERSTEN KAÇMADA BİRİNCİYİZ
Ekonomik İşbirliği ve Gelişim Organizasyonu’nun (OECD) 15 yaşındaki öğrencileri kapsayan anketine göre; OECD’ye üye ülkeler arasında en fazla dersten kaçma oranı, ortalamanın 3.73 katıyla Türkiye’ye ait.

DEVAMSIZLIĞIN NEDENLERİ
Ergenlik dönemi kaygıları: Bir genç büyüme sürecindeki bu basamakta vücudundaki fiziksel değişiklik sonucu -örneğin sivilcelerin çıkması/büyümesi, fırtınalı/çalkantılı duygular vb.- gelişen pek çok korkuyla karşı karşıyadır. Bu da gençleri okuldan soğutur.
İlgi eksikliği: Kavramakta zorlandıkları dersler yüzünden öğrencilerin okula karşı ilgileri eksilebilir.
Öğretmen yaklaşımı: Öğretmenler tarafından kullanılan yaklaşım öğrencilerce anlaşılmamış olabilir. Cezalandırıcı yaklaşım siyaseti devamsızlıkta da büyük bir rol oynar.
Tembellik: Tembellik yapma bazı anne-babalar tarafından cesaretlendirilir. Bu da çok sayıda öğrencinin normal okul saatlerinde okula gitmemesine, devamsızlık yapmasına neden olur.
Hastalıklar: Sıcak ve tozsuz bir çevre kadar özel bakım ve dikkati gerektiren astım gibi bazı hastalıklar da öğrencilerin evden dışarı çıkmayarak devamsızlık yapmalarına neden olabilir.
Okulun altyapısı: Kitaplığın, spor tesislerinin olmayışı.
Eğlence: Sinema gibi eğlence yerlerinin kolayca erişilebilir olması bazı öğrencilerin dikkatini okuldan başka yöne çevirebilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.