Oğullarımız da eşlerini dövecek!

11-17 yaş arası çocuklarda kadına yönelik aile içi şiddet algısı araştırıldı. Çarpıcı sonuçların çıktığı araştırmada erkekler, 'kocasının sözünden çıkan kadın dayağı hak eder' diyor, kızlar şiddeti...

Oğullarımız da eşlerini dövecek!
26 Aralık 2013 Perşembe 13:00

5siddet

11-17 yaş arası çocuklarda kadına yönelik aile içi şiddet algısı araştırıldı. Çarpıcı sonuçların çıktığı araştırmada erkekler, 'kocasının sözünden çıkan kadın dayağı hak eder' diyor, kızlar şiddeti kabulleniyor

İlköğretim ikinci kademe ve lise öğrencileriyle yüzyüze görüşerek yapılan araştırma kadına şiddet eğiliminin çocuk yaşlarda başladığını gösterdi. Nüfus Bilim Derneği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun yaptığı araştırma için kadına yönelik şiddetin en yoğun yaşandığı Kuzeydoğu Anadolu'dan Erzurum, en az görüldüğü Batı bölgelerinden Aydın, ortalama düzeyde görüldüğü Ankara seçildi. Bu üç ilde devlet okullarında okuyan öğrencilere kadına yönelik aile içi şiddet konusundaki düşünceleri soruldu. Araştırmanın sonuçları, "Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Konusunda İlköğretim İkinci Kademe ve Lise Öğrencilerinin Tutumları" adıyla raporlaştırıldı.

İyi karşılamamak dayak nedeni

Öğrenciler, kadının aile ve toplum içindeki rol ve sorumluluklarını yerine getirmemesini şiddete neden olarak gösterdi. Katılıcılara göre kadının şiddet görme gerekçeleri şöyle: Kıskanç olması, kişilik yapısı, giyim tarzı, erkeğin yapması gereken para işine karışması, eve gelen erkeği iyi bir şekilde karşılamaması, çok para harcaması.

Görüşmelerde kadının aile içindeki ya da eşine karşı olumsuz tutum ve davranışlarının şiddet görmesine neden olduğu, birkaç tokatın çok önemli olmadığı görüşü de dile getirildi. Erzurum'da yapılan görüşmelerde tartışmanın temeli kadının şiddeti hak ettiği görüşü oldu.

Bütün sosyaekonomik düzeylerde katılımcılar, kadının namus nedeniyle şiddet görebileceği görüşünde birleşti. Yüksek sosyoekonomik düzeyde yapılan görüşmede bazı öğrenciler, erkeğin kadının davranışları hakkında kurallar koymasını normal bir davranış olarak gördüklerini ifade etti. Bazı katılımcılar bu kurallara uyulmaması halinde birkaç defa şiddet gösterilmesinin kabul edilebileceğini söylerken bazıları da kızmanın normal olduğunu belirtti.

Kadın kızdırmasa...

Araştırmanın ortaya koyduğu en ilginç olgu ise kız öğrencilerin şiddeti kabullenmesi. Araştırma kapsamında, öğrencilerden eşi istemediği halde komşusuna giden bir kadınla ilgili öyküyü tamamlamaları istendi. Aydın'da her iki cinsiyette öyküyü kadın hakları üzerine geliştirirken Ankara'da erkeğin üstün olduğu ve kadının erkeğe uyması gerektiği, Erzurum'da ise kadının eşinin istemediği davranışları yapmasının şiddete neden olacağı yönünde yorumlar yapıldı. Araştırma Erzurum'da kız öğrencilerin erkek baskın yaklaşımı kabullendiğini ortaya koydu. 7. sınıfta okuyan bir kız öğrenci görüşünü şu sözlerle dile getirdi: "Demek ki kadın ilk önceden bişey yapmış ki, böyle kızdırmışsa kadın kocasını... Çünkü hiç kimse ilk seferde dayağı hak etmez".

Çocuk kararı erkeğin

Araştırmanın ortaya koyduğu bir değer olgu ise çiftlerin çocuk yapma kararıyla ilgili oldu. Kızlar kararların ortak alınmasından yana görüş belirtirken Ankara ve Erzurum illerinde erkekler, çocuk sahibi olma kararının erkekler tarafından verilmesi gerektiğini söyledi. Evlilik içinde kadının cinsel beraberlik istemediği durumlarda ise erkeklerin bir başkası ile beraber olması ya da eşi ile zorla beraber olması şiddet olarak tanımlanmadı.

Özlem Konur Usta


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.