Nakil işi şans işi!

Lise yerleştirmelerinde okulların taban puanları ve boş kontenjanlar açıklandı. Türkiye çapında Anadolu Liseleri ile Fen ve Sosyal Bilimleri Liselerinin yüzde 95’inde boş kontenjan bulunamadı.

Nakil işi şans işi!
16 Ağustos 2016 Salı 11:11

Özlem Konur Usta
[email protected]

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinin ardından hem veliler hem de öğrenciler için yorucu ve stresli nakil süreci başladı. Milli Eğitim Bakanlığı dün okulların taban puanlarını ve boş kontenjanlarını açıkladı. Türkiye çapında Anadolu Liseleri ile Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin büyük çoğunluğunda boş kontenjan olmadığı ortaya çıktı. Tercih listesinde istediği liseye yerleştirilemeyip de nakil için heyecanla boş kontenjanların açıklanmasını bekleyen öğrencilerin stresi bir kat daha arttı. Gözde liselerin taban puanlarında ise geçen yıla göre çok ciddi fark görülmezken sıralamada daha aşağılarda olan liselerin puanları 10 ila 20 arasında arttı.
MEB, dün lise yerleştirmelerinin ardından taban puanları ve boş kontenjanları açıkladı. MEB’in sorgu ekranında “Özel okullara nakil geçişleri sürekli açık olduğu için boş kontenjan değerleri ayrılan öğrencilerden dolayı anlık değişebilir” denildi. Dün günün ilk saatlerinde Türkiye çapında Anadolu Lisesi ile Fen ve Sosyal Bilimler Liselerinin yüzde 95’nda boş kontenjan bulunamadı. Ankara ve İstanbul’da yalnızca 6 okulda boş kontenjan bulunabilirken boş kontenjan sayısı 62 oldu. Bunların çoğu düşük puanlı liseler. Ankara’da, başkentin en düşük puanla öğrenci alan okulu Bala Anadolu Lisesi’nde 57 boş kontenjan var. Okulun taban puanı geçen yıla göre 13 puanlık artışla 163,38’e çıktı. Polatlı’daki Peyami Safa Anadolu Lisesi’nde ise 1 boş kontenjan yer aldı. Okulun taban puanı 261,10. Ankara’da bu iki okul dışında boş kontenjan bulunamadı.
İstanbul’da da yalnızca 4 okulda 1’er kişilik boş kontenjan oluştu. Bunlar; 445,80 taban puanıyla öğrenci alan Küçükçekmece Anadolu Lisesi, 420,35 taban puanlı TEB Ataşehir Anadolu Lisesi, 395,67 taban puanlı Ertuğrul Gazi Anadolu Lisesi (Maltepe), 379, 84 taban puanlı Celal Aras Anadolu Lisesi (Beykoz) oldu.

‘PUANLARA YAKIN TERCİH YAPIN’
Öğretmen Ozan Çorumlu, öğrencilerin boş kontenjanlara bakmaksızın puanlarına yakın okulları tercih edebileceğini söyledi. Çorumlu, “Nakil sürecinde boş kontenjanlarda değişiklik olacaktır. Liseler arası geçişler olabilir ya da öğrencilerin bir kısmı özel okullara kayacak, böylece boş kontenjan sayısı artacak. Özel okul kayıtları açık olduğu için sorgu ekranında boş kontenjan sayısı değişiyor. Nakillerde önemli olan sıkı takip. Nakil işi tamamen şans işi... Öğrenciler, puanlarına yakın tercihlerde bulunmalı” dedi.
Çorumlu ayrıca, açık liseye kaydı olanlar da dahil herkesin istediği tür liseye nakil isteyebileceğini söyledi. Öğrenciler her nakil döneminde en çok 3 tercihte bulunabilecekler. Nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleştirilemeyen öğrenciler, 2 dönem daha nakil isteyebilecek. Öğrenci 3 nakil döneminde de yerleştirilemezse, 11 Ağustos’ta ilk yerleştirildiği okulda eğitimine devam edecek.

TEOG NAKİL TAKVİMİ
15-19 Ağustos:
İlk nakil uygulaması başvurularının alınması
22 Ağustos: İlk nakil uygulaması sonuçlarının açıklanması
22-26 Ağustos: İkinci nakil başvurularının alınması
29 Ağustos: İkinci nakil başvuru sonuçlarının açıklanması
29 Ağustos-2 Eylül: Üçüncü nakil başvurularının alınması
5 Eylül: Üçüncü nakil başvuruları sonuçlarının açıklanması
5-8 Eylül: Sadece açık liseye yerleştirilen öğrenciler için il ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarınca başvuruların alınması
9 Eylül: Açık lisedeki öğrenciler için sonuçların açıklanması

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.