Müdür kıyımı

Yönetmeliğe tepki gösteren bir diğer eğitim sendikası Türk Eğitim Sen üyesi eğitimciler Kışlahan’da yaptıkları eylemle AKP hükümetini ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı protesto etti. 1 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Seçme, yönetmeliğin...

Müdür kıyımı
23 Ağustos 2014 Cumartesi 11:01

03mansett

4 yıllık görev süresi dolan okul yöneticilerinin görevden alınmasının arkasından, AKP’nin ‘yerelleştirmeci’ ve ‘özelleştirmeci’ politikalarına biat edecek kadrolar yaratma çabasının olduğu ortaya çıktı

Eğitim-İş, 4 yıl görev süresini dolduran tüm okul yöneticilerinin görevden alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Artık atamalarda liyakat ölçütü askıya alınmış, tek ölçü yöneticinin AKP’ye bağlılık derecesi ile AKP’nin yerelleştirmeci ve özelleştirmeci politikalarına hizmet edecek olması haline gelmiştir” dedi.   
TBMM’de 1 Mart 2014 tarihinde kabul edilen yasa ile dört yıl görev süresini dolduran tüm okul yöneticileri görevden alındı. Görevden alınan okul müdürlerinin yerine AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir Sen üyesi öğretmenler müdür olarak atandı.
Eğitim-İş Başkanı Veli Demir, “Yıllarca okullarını başarı ile yönetmiş yöneticilerin, öğretmenlerinden, öğrenci temsilcilerinden, velilerden yüksek puan almalarına rağmen, bu puanların Milli Eğitim yöneticilerinin verdiği puanların dörtte birini bile bulmaması, iktidarın bırakın kadrolaşmayı kendisine tamamen ve kayıtsız şartsız biat etmiş yönetici aradığını göstermektedir” diye konuştu.
Demir açıklamasına şöyle devam etti: “Hedef çok açıktır. Hedef, kamusal temel bir insan hakkı olan eğitimi, paydaş, katılımcılık ve yönetişim adı altında yerellere ve ardından şirketlere hizmet alım yoluyla peşkeş çekmektir. Bu açıdan bakıldığında ise hedef klasik kadrolaşma hedefini çoktan aşmıştır. Genel hedef eğitimin, Hizmet Ticareti Genel Anlaşması kapsamında hızla piyasaya açılmasını sağlamak, yerelleşme ve özelleştirme politikasına en iyi hizmeti sunabilecek CEO’ları görevlendirmektir. Eğitim-İş olarak, bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı gerekli demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz.”
Yandaş sendika üyeleri atanıyor
CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) çıkardığı “uydurma” yönetmelikle göstermelik bir puan sıralaması yaparak tüm demokrat, aydın, Atatürkçü okul müdürlerini 21 Ağustos 2014 tarihi itibarı ile görevden almaya başladığını ifade etti.
MEB’in AKP zihniyetinde olmayan müdürlerin kıyımını gerçekleştirdiğini iddia eden Serter şöyle dedi: “Görevden alınan okul müdürlerinin yerine AKP’nin yandaş sendikası Eğitim-Bir Sen’e üye öğretmenler okullara müdür olarak atanacaklardır.”

Eğitimciler Milli Eğitim Bakanlığı önünde

Türk Eğitim-Sen üyeleri Türkiye’nin birçok yerindeki il milli eğitim müdürlükleri önünde, yeni MEB yasası gereği havuza alınan 16 bin okul müdürüne yönelik uygulamayı protesto etti. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde açıklama yapan Ankara 3 No’lu Şube Başkanı Ertekin Engin, 20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgi, beceri ve kıdemleri hiçe sayılarak görevlerine son verildiğini belirterek, “Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaştırmalara, çatışmalara yol açacaktır” dedi.
Görevden almaya bir tepkide Antalya’dan geldi. Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen’in Antalya Şubesi peş peşe açıklamalar yaptılar.  
Eğitim-İş  Şube Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Aydın, Milli Eğitim’in kaos içine sürüklendiğini kaydetti. Yeni eğitim öğretim yılına kaos içinde girileceğini vurgulayan Aydın, görevden alınan okul müdürlerinin yerine AKP’ye yakınlığıyla bilinen Eğitim-Bir Sen üyesi öğretmenlerin atandığını ifade etti.
Yönetmeliğe tepki gösteren bir diğer eğitim sendikası Türk Eğitim Sen üyesi eğitimciler Kışlahan’da yaptıkları eylemle AKP hükümetini ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı protesto etti. 1 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Seçme, yönetmeliğin eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara ve çatışmalara yol açacağını belirtti.

Sinem Gülcan


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.