Malzeme zammının faturası vatandaşa

Performans sistemi ile kamu hastane işletmelerinin kâr elde etme çabalarına ve ticari suiistimallerine hekimler ortak edilmeye çalışılmaktadır. Fiyat spekülasyonlarını engellemek için ilaç ve tıbbi malzemelerin kamu tarafından üretimi gündeme...

Malzeme zammının faturası vatandaşa
15 Ekim 2014 Çarşamba 03:57

04tibbi
SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK), bir süre önce Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) bir dizi fiyat değişikliğine gitti. Değişiklikle tıbbi cihaz tarifisinde indirime gidildi. İndirimlerin ardından bazı firmalar, özellikle ortopedi, kardiyoloji gibi ameliyatlarda kullanılan tıbbi malzemeleri, zarar ettikleri gerekçesiyle vermeyince, malzeme yokluğundan bazı ameliyatların yapılamadığı tartışmaları yaşandı. Ancak herkes SGK’nın yeni SUT tebliğinde fiyatı düşürülen kalemlere odaklanırken, birçok kalemde de önemli miktarda fiyat artışına gidildiği de ortaya çıktı.
AZ KALEMDE İNDİRİM
Önceki uygulamada tıbbi malzemeler ile ilgili ‘Serbest kodsuz malzeme’ niteliğinde tanımlanmayan branşlara ait olanların faturalandırılması, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası verileri ile Kamu İhale Kurumu ihale ortalamasına göre yapılıyordu. Ancak 1 Ekim’de yapılan değişiklikle tüm tıbbi malzemelerin, alan tanımları, kodları ve fiyatları yeniden belirlendi. Sağlık Uygulama Tebliği incelendiğinde, fiyat değişikliğinin tüm tıbbi malzemelerde yapılmadığı, en çok fiyat düşüşünün ortopedi ve travmatoloji branşında, artroskopi ile eklem cerrahisi alan grubuna ait tıbbi malzeme listesinde meydana geldiği ortaya çıktı.
Ancak kamuoyuna yansıdığı gibi kardiyoloji, kalp damar, omurga ve beyin cerrahisi branşına ait tıbbi malzemelerin, çok az bir bölümünde, fiyat azalması olduğu, önemli bir bölümünde ise, fiyat artışının yaşandığı tespit edildi.
‘KAMU ÜRETMELİ’
İstanbul Tabip Odası Üyesi ve TTB delegesi Dr. Güray Kılıç ile konuya ilişkin araştırma yapan Tabip Odası Meclis Üyesi Dr. Ergün Demir, önemli tespitlerde bulundu. Demir, “Değişiklikle, bir yandan SGK’nın mali disiplinini korunması diğer yandan da tıbbi malzeme ticareti yapanların kârlarının azalmaması için fatura, vatandaşa kesilecek. SGK tarafından bedeli karşılanan tıbbi malzemelerde ‘iyi malzeme kullanalım, aradaki farkı da vatandaş ödesin’ şeklindeki yaklaşımlar karşımıza çıkarılacak.
Performans sistemi ile kamu hastane işletmelerinin kâr elde etme çabalarına ve ticari suiistimallerine hekimler ortak edilmeye çalışılmaktadır. Fiyat spekülasyonlarını engellemek için ilaç ve tıbbi malzemelerin kamu tarafından üretimi gündeme gelmelidir. Neden bu kadar çok ameliyat ve tıbbi girişime ihtiyaç duyulduğu sorgulanmalıdır. Ucuz tıbbi malzemelerin kalite kontrol konusu tartışılmalıdır. SGK bazı tıbbi malzemelerdeki fiyat düşürülmesinin nedeni kamuoyuna açıklamalıdır. Suistimal yapıyorsa bunlar kimdir bulunmalıdır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.